bahis siteleri

“2019’un ilk çeyreğinde süreç negatiften pozitifi döndü”

Hazine ve maliye bakanı berat albayrak'ın trabzon'da yaptığı açıklamaları ve ”küresel piyasaların türkiye'ye bakış açısı pozitif” sözlerini değerlendiren.

“2019’un ilk çeyreğinde süreç negatiften pozitifi döndü”
“2019’un ilk çeyreğinde süreç negatiften pozitifi döndü” admin

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 20 Mart Çarşamba günü Trabzon'da yaptığı basın söylemesinde, “Küresel piyasaların Türkiye'ye bakış açısı pozitif” demişti. Bakan Albayrak'ın söylemelerde ait değerlendirmelerde bulunan İstanbul Yeni Asır Üniversitesi İktisadi ve Yönetimsel Bilimler Fakültesi Dr. Öğretim Abonesi Pelin Yantur, “2019'un ilk çeyreğinde bu süreci olumsuzdan pozitife çevirdiğimiz görülüyor” dedi.
 

“500'lere gelen tehlike primi 302 seviyesine kadar geriledi”

2018 kur hücumundan sonra reelleşen yüksek enflasyon ve gelişmedeki sert daralmayla beraber Türkiye'nin bir badire atlatma yoluna girdiğini ifade eden Dr. Öğr. Abonesi Pelin Yantur, “3D dediğimiz disiplin, dengelenme ve metamorfoz ile beraber Türkiye yol haritasını çizmişti. Bu yönde mali siyasetler ve para siyasetleri başta olmak üzere rol paylaşımı yapılarak Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası para siyasetindeki sıkı duruşunu devam ettirdi. Mali anlamda kamu tüketmelerindeki bu disiplinle birlikte ekonomik etkinliği canlandırmaya müteveccih hükümetin yapmış olduğu dayanak siyasetleriyle 2019'un ilk çeyreğinde bu süreci olumsuzdan pozitife çevirdiğimizi kavrayabiliyoruz. Ocak ayında ki sanayi yapımına baktığımız zaman aylık bazda bir evvel ki aya oranla yüzde 1'lik bir çoğalış sergilendi. İmalat sanayi bilgisine baktığımızda 1,1'lik bir çoğalış sergilendi. Enflasyonda hafif bir sürat kesilmesi yaşandı” dedi.
Dr. Öğr Abonesi Pelin Yantur Şöyle devam etti: Ülke tehlike primlerine baktığımız zaman 500'lere gelen kur saldırısıyla beraber 500'lere gelen tehlike primi 302 seviyesine kadar geriledi. Bununla birlikte Türkiye'nin 2019'da ki olumsuz gelişmesini başka bir deyişle 2019'un ilk çeyreğinde görülecek ve beynelmilel kredi derecelendirme kuruluşlarının, beynelmilel kuruluşların ve öteki kuruluşların üzerimizde yapmış olduğu varsayımları olumsuzdan pozitife çevirebildiğimizi söyleyebiliriz.”
 

“Enflasyonda düşüşün devam edeceğini düşünüyoruz”

Dr. Öğr Abonesi Pelin Yantur Türkiye'nin ‘Enflasyonla Gayret've ‘İşsizlikle Gayret' olmak üzere iki tane yarası olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Enflasyon mevzusunda dayanak siyasetlerini oldukça gördük. İlk olarak Ağustos ayı kur hücumundan sonra yaşadığımız şey yüzde 10'lık aidat indirimi, maliyet indirimleri, ‘Enflasyonla Top Yekûn Gayret' programlarında enflasyonu baskılamaya aldık. Bununla beraber bir yandan da para siyaseti de devreye girmişti. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası özellikle TL' deki kararı ve tehlike pirimini en aza indirmek için sıkı duruşunu devam ettirdi. Bu sıkı duruşla birlikte TL'de ki bu oynaklığı aza indirmiş olduk. Enflasyon tarafından pozitif bir yansıması oldu. Bu ay enflasyon bilgisini aldığımız zaman her ne kadar senelik maksatlarımızın çok daha üstünde olsak da en azından bir sürat kesme vaziyetinin olduğunu gördük. Bununla birlikte şuan mümkün bir siyasi tehlikelerin dışında TL'deki bu istikrarlı gidişatın devam etmesi, bununla birlikte gayret programlarının da devreye girmesiyle birlikte enflasyonda düşüşün devam edeceğini düşünüyoruz.”
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Berat Albayrak'ın “Nisan ayından sonra ekonomi kuvvetlenecek” lafına ait de değerlendirmelerde bulunan Yantur, “Mevsimsel tesirlerin devreye gireceğini düşünüyoruz. Mevsimsel tesirlerle beraber maliyet çoğalışlarının bir evvelki aylara göre çok daha ılımlı olacağını düşünüyoruz” diye konuştu. 

DUHA ŞEKEROĞLU - BAHT GÜLBOY

berat albayrak trabzon türkiye maliye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray liderliği aldı
Galatasaray liderliği aldı
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!