bahis siteleri

Akdeniz’in en güzel 10 sahil kasabası! Şimdi tam zamanı…

Bahar aylarının ve yazın hiç bitmediği, kışın sadece şöyle bir selam verip geçtiği yer Akdeniz sahilleri. Tertemiz havası, maviyle yeşilin buluştuğu yerleşimler ve antik kentleriyle hem keşfedilecek birçok yeri barındırıyor hem de kafa dinlemek için çok ideal… Sizin için tam da şu sıralar gidilmesi gereken...

Akdeniz’in en güzel 10 sahil kasabası! Şimdi tam zamanı…
Akdeniz’in en güzel 10 sahil kasabası! Şimdi tam zamanı… admin

1 / 32

Bahar aylarının ve yazın hiç bitmediği kışın yalnızca şöyle bir selam verip geçtiği yer Akdeniz sahilleri. Pak havası, maviyle yeşilin buluştuğu meskenler ve antik şehirleriyle hem keşfedilecek bir hayli yeri barındırıyor hem de kafa dinlemek için çok ideal… Sizin için bütün de şu gizemeler gidilmesi gereken Akdeniz’in en hoş 10 sahil kasabasını derledik.

2 / 32

UNESCO yolunda: SİDE / ANTALYA
Manavgat’ın sahil kısmında, 1 km uzunluğunda, 400 metre genişliğinde bir yarımada üzerine kuru Side…

3 / 32

Surlarla çevrili cafcaflı kapısı, antik limanı, Apollon, Athena, Dionysos tapınakları ve görülecek bir hayli yeriyle keşfedilmeyi bekliyor. Hem tabiat hem de tarih tutkunuysanız burası bütün size göre…

4 / 32

Özellikle yaz aylarında masmavi ve ince kumlu denizde yüzmek istiyorsanız şimdiden tasarınızı yapın… Şu gizemeler Manavgat Belediyesi tarafından Side Antik Şehri'nde UNESCO Dünya Kültür Serveti Listesi ve Hamam Müzesi çalışmaları sürdürülüyor.

5 / 32

Buraya geldiğinizde Apollon Tapınağı’nın yanı başında güneşin denizin üzerinden süzülerek batış sahnesi size unutulmaz anlar sunacak.

6 / 32

Ufalamak güç: ANAMUR / MERSİN
Antik şehri, kalesi, geniş kumsalı, masmavi ve pak denizi ve cümbüş yaşamıyla Anamur ufalamak istemeyeceğiniz bir tatil kasabası.

7 / 32

Yerli-yabancı turistlerin uğrak yeri olan meskende yerli milletin yaz aylarında gittiği Toroslar’daki yayla köylerini de kesinlikle görmelisiniz.

8 / 32

Bütün zamanı yaz ayları olsa da suskun uysal, kalabalıktan uzak bir bahar tatili için oldukça ideal…

9 / 32

Her şeyin natüreli: ARSUZ / HATAY
Arsuz, Hatay şehrinin bir ilçesidir. Arsuz, Amanos Dağları ve Akdeniz kıyısı arasında yer alıyor. Uluçınar ve Gökmeydan olmak üzere iki semtten oluşan ilçe merkezine tamamı dağlık ve kırsal kesimlerde bulunan 25 köy bağlı.

10 / 32

Arsuz özellikle bozulmamış mimari dokusu, doğası, her şeyin natürelini yiyebileceğiniz mekânları ve serinkanlılığıyla dikkat sürüklüyor.

11 / 32

Buraya geldiğinizde Maryo Hanna Kilisesi, Meryemana Havuzu ve Arsuz Kalesi’ni kesinlikle dolaşmalısınız.

12 / 32

Portakal diyarı: FİNİKE / ANTALYA
İlk Finike, Fenikeliler tarafından MÖ 5. asırda Phanikos ismi ile, Aykırıcay Suyu'nun denize döküldüğü yerde heyetti.

13 / 32

Uzun seneler Likya'nın başşehri olan Limyra'nın tarım mahsulleri ihraç ettiği bir liman vazifeyi yapmış. Bu özelliğiyle Fenikelilerin en ehemmiyetli ticaret merkezlerinden biri olmuş Finike…

14 / 32

Üç tarafı dağlarla çevrili olan kıyı kasabasının 10 kilometre’lik incecik kumlu bir kumsalı var. Finike portakal ağaçlarının mis gibi kokusunun çevrede gezdiği uysal ve sıcacık bir liman…

15 / 32

Şu gizemeler suskun arıyorsanız biçilmiş kaftan… Ayrıca buraya geldiğinizde Arykanda, Limyra Antik şehirleri ve Suluin Mağarası da kesinlikle görülmeli.

16 / 32

8- Huzur arayanlara: ADRASAN / ANTALYA
Adrasan, daha önceki ismiyle ‘Çavuşköy’, 2 km uzunluğundaki kumsalıyla Kumluca'ya yakın natürel hoşluklara sahip bir mesken üniteyi... Adamcıl

17 / 32

insanları, denize usulca dökülen deresi, yeşil ve mavisiyle cennetten bir köşeyi anımsıyor.

18 / 32

Sahile kadar uzanan çam ağaçları ve deniziyle kesinlikle görülmesi gereken yerlerden...

19 / 32

Öğleden sonra başlayan ve karadan denize doğru esen yel sayesinde koyu dalgasız sanki çarşaf gibi oluyor.

20 / 32

Uysal sular: NARLIKUYU / MERSİN
Sahil balıkçıları, şirin ve serinkanlı denize sahip koyuyla öne çıkıyor. Sıcak, içten, içten ve üstelik de hoş mu hoş…

21 / 32

Girişinde 5. yy’da Paulus’un, Meryem Ana’ya ithafen yaptırdığı bir kilise olan Cennet ve Cehennem Mağaraları’nı da ziyaret etmelisiniz.

22 / 32

Yeşil ve mavi bir arada: TEKİROVA / ANTALYA
Çevreyi dağlarla çevrili şirin bir tatil beldesi Tekirova… Çam ağaçları ve masmavi denizin kucaklaştığı muhteşem bir tatil yeri.

23 / 32

Ultra lüks otellerin de olduğu kasaba son senelerde dalış sporu tutkunlarının da uğrak yerleri arasında bulunuyor.

24 / 32

Turkuazın en hoşu: KALKAN / ANTALYA
İngiliz turistlerin hoşluğuna hayran kalıp yerleştiği şirin turizm kasabası burası!

25 / 32

Türkiye’nin tanıtımlarında kullanılan cenneti anımsayan, turkuaz sularıyla şöhretli, denizinden çıkmak istemeyeceğiniz Kaputaş Plajı burada yer alıyor.

26 / 32

Gelmişken 13 kilometre. uzaklıkta bulunan, kuruluşu MÖ 8 yy’a kadar uzanan antik Likya Şehri Patara’yı da kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

27 / 32
28 / 32

Uysallik arayanlara: KAŞ/ANTALYA
Antalya’nın en batısındaki ilçe, sahip olduğu eşsiz natürel hoşluktaki koyları, plajları, tarihi antik meskenleri ve tabiatıyla bu dünyadaki cennet gibi. Resim: Nurgül Büyükkalay / Hürriyet Seyahat Gezgini

29 / 32

Dünyanın en iyi dalış noktaları arasında gösterilen Kaş’ta kano, dağ bisikleti ve yamaç paraşütü faallikleri de yapılıyor. Resim: Nurgül Büyükkalay/ Hürriyet Seyahat Gezgini

30 / 32

Binlerce senelik tarihi enkazlar ve Likya yürüyüş yolu ile Kaş soğukkanlılık arayanların adresi…

31 / 32

Kesinlikle görülmeli: KARATAŞ / ADANA
Adana’nın denize açılan iki noktasından biri Karataş… Buraya adım attığınızda pak alanlar ve parklarla karşılaşacaksınız… Sahil süresince yürüdüğünüzde denize karşı kahvaltınızı yapacağınız ya da kahve meşrubatınız bir hayli kafe var. Karataş’ın en ehemmiyetli yerlerinden Akyatan kuş cenneti…

32 / 32

Özellikle Karataş; Akyatan, Ağyatan ve Tuzla lagünleri ile Türkiye’nin en ehemmiyetli sulak alanlarının bulunduğu ilçelerden biri. Bu Lagünler arasında Akyatan Lagünü 1998 senesinde Sulak Alanları Koruma Kontratı Ramsar kapsamına alınmış ve 2005 senesinde ‘Yaban Yaşamı Geliştirme Sahası’ bülten edilmiş. Akyatan Lagünü, jenerasyonu tükenme safhasında olan nebat cinsleriyle beraber kuşlara da konut sahipliği yapıyor.

baharda gidilecek yerler akdenizin en güzel kasabaları Finike akdeniz kasabaları Seyahat seyahat haberi SeoHaber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray liderliği aldı
Galatasaray liderliği aldı
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!