bahis siteleri

Amatör denizciler için masmavi bir rehber

Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun dizelerine ‘Mavi gezi bir masaldır, söylenmemiş, yazılmamış, çizilmemiş...’ diye dökülen mavi yolculukla kendi masalınızı yaşamanın tam zamanı. Ne şanslıyız ki bu ülke, gezegenimizin en güzel kıyılarına, koylarına ev sahipliği yapıyor. Ve yine ne şanslıyız ki bu konuda artık eşsiz bir...

Amatör denizciler için masmavi bir rehber
Amatör denizciler için masmavi bir rehber admin

1 / 27

Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun dörtlüklerine ‘Mavi gezi bir masaldır, söylenmemiş, yazılmamış, çizilmemiş...’ diye dökülen mavi yolculukla kendi masalınızı yaşamanın bütün zamanı. Ne bahtlıyız ki bu ülke, seyyaremizin en hoş kıyılarına, koylarına konut sahipliği yapıyor. Ve yeniden ne bahtlıyız ki bu mevzuda artık eşsiz bir kılavuzumuz var: Ali Boratav’ın yazımı ve imali üç sene süren kitabı ‘Mavi Yolculuk Kılavuzi’, Gökova’dan Kekova’ya Türkiye’nin kıyılarını ve 12 İsmeler’ı geçmişle mukayese eterek adım adım anlatıyor.

2 / 27

Halikarnas Balıkçısı ile 1950’lerde başlayan mavi yolculuk kültürü, bir tatil ya da tabiat gezisinin ötesinde Ege ve Akdeniz’in tarih ve kültür gizemlerini sarihe çıkarma serüveniydi.

3 / 27

O günlerde yolu dahi olmayan antik ören yerlerinin pek çoğuna şimdi karadan oldukça konforlu bir biçimde erişiliyor olsa da tarihi serveti ve kıyılarımızın eşsiz tabiat-sını denizden keşfetmek hali hazırda cazibesine gözetiyor.

4 / 27

Bazıları tarafından dünyanın en hoş yolculuğu, bazıları tarafından ise bir hayat şekli olarak tasvir edi-len mavi yolculuklar için hazırlanmış ehemmiyetli kılavuz kitaplar bulunuyor.

5 / 27

Bu kitapların en son ve en göz akdikeni misali ise Ali Boratav’ın kaleme aldığı ‘Mavi Yolculuk Kılavuzi’. ‘Mavi, bir renkten daha aşırısıdır’ diyen Cemal Süreya’nın mısraları ile başlayan kitap kıyılarımızın, koyla-rımızın, mavi yolculuk duraklarının geçmişi ile günümüzdeki gidişatlarını mukayese eterek ehemmiyetli bir bilgi en-vanteri işlevi görüyor ve daha da ehemmiyetlisi kılavuzluk misyonunu yalnızca mavi rotayla sınırlamıyor.

6 / 27

Kitap, mavi yolcukları rota üzerindeki insanlarla, kültürlerle, lezzet duraklarıyla, karanın içindeki hoşluk-lerle ve yazarın denizlerdeki tecrübesiyle buluşturuyor.

7 / 27

Mavi, insanla daha hoş
“Yerel cemiyeti tanımak, ananeleri, kültürü, tarihi hakkında bilgi sahibi olmak... Deniz hayatımızın geleceğini denizcilerin deniz kültürüne sahip çıkması kadar, karaya ayak bastığımız zaman karşılaştı-ğımız insanlar da tanımlayacak.

8 / 27

Mavi geziler karadaki arkadaşlarla bitiriliyor, hoşlaşıyor. Üstelik bu insanlar eşsiz kıyılarımızın reel koru-yucuları” diye anlatan Boratav, bu surattan yalnızca kıyıları, rotaları değil insanların yaşadıkları toprakları, tarihleri-ni ve ıssız koylarda kurdukları hayatları da anlatıyor kitapta.

9 / 27

REHBERİN YAZARI ALİ BORATAV
Herkesin mavi yolculuğa çıkmak için bir sebebi var, benimki huzur bulmak

10 / 27

Ne kadar zamandır denizlerdesiniz, bu istek nasıl başladı?
- Beş yaşında annemin kolları arasında yüzmeyi bildiğimden beri deniz benim için bir istek. Artık kıyamıyorum ama 9 yaşında, sarihlerde zıpkınla balık avlıyordum. Çalışmaya başladığım ilk senelerde otomobilimin valizine sığdırabildiğim 3.5 metrelik bir şişme bot ve ‘7 at eforunda’ bir dıştan takma motor ile yaz tatillerimi Kekova’dan Cunda’ya tüm mavi yolculuk rotalarımızda geçirdim. Derken yelken ve scuba merakı...Resim: Ali Boratav

11 / 27

En sonunda da acemi denizcilik yarıyılı... 14 sene evvel elimde Sezar Atmaca’nın ‘Acemi Denizci Elkitabı’, başucumda da Sadun Boro’nun ‘Vira Demir’i ve sıfır tecrübeyle denizlere açıldık. Muhteşem bir neşe! İnsan her yolculuğunda yeni şeyler öğreniyor.Resim: Ali Boratav

12 / 27

Bu kitabı yazarken gayeniz neydi?
- Acemi denizciliğe adım attıktan bir sene sonra sarih denizlere çıkmıştık ve yaşamımın sonuna kadar bu yolculuğun devam edeceğini kavradım. ‘Yacht Türkiye’ mecmuasında koylarımızı anlatan yazılar yazmaya başladım. Yazmak insanda değişik bir motivasyon oluşturuyor. Denizin rengi, ağacın yeşili ötesinde bu koyların, mavi yolculuğun tarihini, kültürünü incele-maya koyuldum.Resim: Ali Boratav

13 / 27

Mavi yolculuk ve denizlerimize ait oldukça zengin bir kütüphanemiz var. Bir yanda ilk mavi yolculardan, başka bir deyişle Halikarnas Balık-çısı ve dostlarından bu yana bu denizlerin tarihi ve kültürü üzerine yayımlanmış kitaplar... Öteki yanda Piri Reis’deri bu yana denizci-lerin yapıtları... Bu yapıtlarda koylarımızın, körfezlerimizin suratlarca senelik tarihi ve mavi yolculuk başladıktan sonra yaşanan başkalaşımların hikayeleri yer alıyor. İlk olarak bu kültür birikiminin bir stokunu yapmayı amaçladım.

14 / 27

İkincisi, büyük bir başkalaşım çağındayız. İyi öğrenilen korunaklı koyların pek çoğunda denizin üstünde büyük bir yoğunluk var. Son 20 senede mavi yolculuk yapan teknelerin rakamı herhalde üç kat çoğalmıştır. Oysa gece konaklaması tehlikeli, ama harikulade bir deniz molası olan duraklar bulunuyor. Daha çok profesyonel gulet kaptanlarının ve günlük gezi teknelerinin kullandığı bu durakları da mavi yolculuk durakları stokumuza ilave etmeye çalıştım. Kitaptaki 450 durak noktasının 343 tanesi Türkiye kıyılarında ve herhalde bunların yüzde 20-25’i bu cins deniz molası duraklarıdır.

15 / 27

12 İsmeler’ı da kitabınıza ilave etmişsiniz...
- Evet, Ege adaları, özellikle de 12 İsmeler bölgesi takribî 10 yıldır Türk denizcilerinin yaz tatillerinde klasik rotası haline geldi. Bundan 10-15 sene evvel Simi’ye geçtiğinizde 3-4 Türk teknesi görebilirdiniz, bugün bayram tatilinde ana limandaki 200 tekneden 195’i Türk oluyor. 12 İsmeler bölgesinde blog’lar dışında, denizcilere müteveccih derli toplu bir yerli kitap yoktu. Kılavuze 12 İsmeler’ı ilave etmek bir lüzumluluk oldu.

16 / 27

Seneler içinde koylarda yaşanan metamorfozları da kayıt altına almışsınız. El dokunmamış tabiat, göz dokunmamış manzara arayan deniz tutkunları için mavi turların başladığı ilk zamanlardan bugüne turlar ve kıyılarda nasıl bir başkalaşım yaşandı, yaşanıyor?
- Pozitif-negatif çok büyük başkalaşımlar yaşandı. Mesela orman yangınları sonrası yapılan ağaçlandırma çalışmalarıyla özellikle Gökova, Hisarönü ve Göcek’te kararmış-çölleşmiş bazı bölgelerin yine yeşerdiğini görmek coşturucu. Acemi denizcilerin uğrak yeri olan 70-80 iskele kuruluş vardır. Bunların çoğuna karayolu dahi yok. Bu kuruluşların çoğu bizim dolaştığımız seneler içinde yenilendi, temiz, şirin şirketler ortaya çıktı. Ama acemi denizcilik, yat turizmi ya da tüm doğaseverler açısından negatif büyümeler de var.

17 / 27

Örneğin kanunlara ters balıkçılık sebebiyle yerli balık stokumuzda ciddi bir gerileme yaşandı. Koca Güllük Körfezi ve Bodrum Yarımadası bir yandan şehirleşme baskısı, bir yandan balık çiftlikleri sebebiyle artık mavi yolculuk rotalarından çıktı. En tatsızı da her sene gezilerimizde korunan alanlar içine inşa edilmiş, legal olup olmadığı kuşkulu yeni yapılar görüyoruz. Usuma hep o şanlı Kızılderili atasözü geliyor... Beyaz Adam bir gün beton dökülmüş koyların bir bedeli olmadığını kavrayacak.

18 / 27

Bir insan neden mavi tura çıkmalı, deniz tutkunları için mavi yolculuk ne anlama geliyor?
- Hepimizin değişik öncelikleri var. Kimi lezzet durakları için, kimi kıyılarımızdaki tarih ve kültür izlerini takip etmek için, kimi de ıssız tabiat ve temiz denizle baş başa kalabileceği bir tatil için mavi yolculuğa çıkar. Ben ise kısacası denizde huzur buluyorum.

19 / 27

Beş rota suratlarca koy
Gökova Körfezi
Halikarnas Balıkçısı’yla mavi yolculuğun başladığı cennette 77 eşsiz mavi durak. Tabiat ile baş başa kalmak için ideal adres.

20 / 27

Hisarönü ve Yeşilova Körfezleri
İşte denizciler dünyasında son senelerin moda rotası.

21 / 27

Yaz aylarında herkesin bir araya geldiği 93 ufak koy, temiz denizler ve çok az teknenin uğradığı saklı mola nok-taları.

22 / 27

Marmaris Körfezi
Karia ve Lykia’nın buluştuğu eşsiz bir coğrafya. Körfezdeki 53 ufak koyun en hoşla-ri Bozukkale’ye uzanan batı kıyılarda yer alıyor.

23 / 27

Göcek-Fethiye-Belceğiz Körfezleri
Yeşil yamaçlar ile lacivert denizlerin buluştuğu baştan çıkarıcı bir coğ-rafya.

24 / 27

Birbirinden hoş 81 ufak koyda mavi safarinin gizemleri.

25 / 27

Kalkan-Kekova Kıyıları
Tabiat, tarih ve pak denizlerle kaplı bu mavi gezide keşfedilecek 39 ufak koy var. Bölgenin yıldızı Kekova, senelerdir tüm dünya denizcilerinin de favorisi.

26 / 27

12 İsmeler
Mucizevi denizleri, sempatik tavernaları, suyun iki yakasını da beğenen insanlarıyla bir huzur bölgesi. Türk denizcilerinin klasik rotalarından biri haline gelen ismeler bölgesinde hayat ve 107 ufak koy.

27 / 27

1300 RESİM VE 260 HARİTA İLE
‘Mavi Yolculuk Kılavuzi’ ‘Gökova’dan Kekova’ya Türkiye’nin Kıyıları ve 12 İsmeler’ isimli 531 sayfalık kitap Denizler Kitapevi’nden çıktı. Mavi kıyılardaki 450 ufak koy ve mola noktasını okurla paylaşan kitap tüm ayrıntılarıyla mavi yolculuk koylarının tarihi, etraf ve kültürel özellikleri, lezzet durakları, coğrafi ve abuhavasal özellikleri ile denizciler için bir hayat kılavuzu kalitesinde.

gökova gezisi kekova gezi rehberi Seyahat seyahat haberi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray liderliği aldı
Galatasaray liderliği aldı
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!