bahis siteleri

Apse nedir? Dişte apse nasıl anlaşılır?

Bakteri enfeksiyonlarına karşı vücudun verdiği bir karşılık olan apse, zamanında ve doğru şekilde müdahale edilmediğinde, daha çok sorun yaratan bir hastalığa yol açabilir. Apse oluşumunun vücut yüzeyindeki ilk belirtisi, dokunulduğunda ağrıyan, sert, kırmızı bir bölgedir. Peki, apse tam olarak nedir, dişte apse...

Apse nedir? Dişte apse nasıl anlaşılır?
Apse nedir? Dişte apse nasıl anlaşılır? admin

Çıban, bir yerde iltihap birikmesidir.  Bedenin rastgele bir yerinde bir doku ya da uzuvda oluşan çıban, kendini sızı, kızarıklık ve şişikler yaparak emin eder. Bazı çıbanlar kendiliğinden dışarı açılır ve akar. Çıban`nin açılmadığı gidişatlarda bu işi operasyonla yapmak gerekir.

Sıcak ve soğuk olmak üzere ikiye parçalar:

• Sıcak çıbanlarda her zaman yangılı bir yarıyıl vardır. İltihap bir araya geldiğinde o bölge kızarır, ateş, sızı ve şişlik vardır, sancı olur. Etrafı sert, ortası yumuşak ve oynaktır.
• Soğuk çıbanlar, kemik eklem ya da lenf bezlerinde verem basilinin yaptığı çıban tipidir. Ten altında renk farklılığına yol açmayan, sızısız ve ateşsiz bir şişlik belirir. Bir zaman sonra ortasında yumuşama başlar, ten morlaşır, çıban kendiliğinden tene açılarak fistülleşme akmaya başlar.

DİŞ ÇIBANI NEDİR?

Bazı bireyler diş çürümesini ciddi bir sıhhat meseleyi olarak görmezler. Ancak, zamanında ve doğru biçimde müdahale edilmediğinde, daha çok mesele yaratan bir hastalığa yol açabilir. Çürüme, bakterinin, dişin özünü enfekte etmesine izin verir. Enfeksiyon köke ve etraf kemiğe dağılır. Bu çıban olarak öğrenilir. Şayet enfeksiyon kemiğe erişirse, diş kaybedilebilir. Enfekte diş kökü ve şişmiş doku sızıya neden olabilir. Şayet kök can verirse, sızı yok olacak, ancak yavaş yavaş da bitişik kemiğe hasar verecektir. Enfeksiyonun bir kısmı olarak oluşan iltihap, çene süresince bir kanalı eskitebilir ve diş eti üzerinde bir şişme ya da içi cerahatle dolu bir ten lezyonuna yol açabilir.

BELİRTİLER

Dişte devamlı ya da zonklama biçiminde sızı,
Sıcak ya da soğuk gıda ve meşrubatlara karşı hassasiyet,
Çiğnerken sızı,
Boyunda şişmiş lenf düğümleri
Ateş ve genel kırıklık

Apse nedir Dişte apse nasıl anlaşılır DİŞ ÇIBANI NEDİR?
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray liderliği aldı
Galatasaray liderliği aldı
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!