bahis siteleri

Artvin’de yağışların az olması ile baraj suları çekildi asırlık köy ortaya çıktı

Artvin'de çoruh nehri üzerinde, 249 metre gövde yüksekliği bulunan deriner barajı'nda bu yıl yağışların az olması sebebiyle sular çekildi, asırlık köy ortaya.

Artvin’de yağışların az olması ile baraj suları çekildi asırlık köy ortaya çıktı
Artvin’de yağışların az olması ile baraj suları çekildi asırlık köy ortaya çıktı admin

Artvin'de bulunan Çoruh Nehri üzerinde, 249 metre gövde yüksekliğiyle Türkiye'nin azami barajı olma özelliğine sahip Deriner Barajı'nın eksilen yağışlar sebebiyle suları çekildi. Baraj gölü sebebiyle daha evvel su altında kalan Narlık köyünün daha önceki mesken yeri yine su yüzeyine çıktı. Bir yarıyıl nahiye olan köyde askeriye, ilk mektep, orta, mektep sıhhat ocağı bulunuyor. Bunun yanı gizeme tarım arazileriyle, bölgenin en kalabalık köyleri arasında yer alıyordu. Sular çekilmesiyle yüzyıllık köyden cami, mektep ve konutların görünür hale geldi.

Çocukluğu bölgede geçmiş olan Ulaş Gülseçgin yaptığı söylemede ”Daha Öncekinden çok kalabalık bir köydü. Çok hoş hatıralarımız var. Baraj sebebiyle bir hayli insan göç etmek zorunda kaldı. Sular çekilince köy ortaya çıkı. Bizde o daha önceki hoş günleri yad etmek istedik. Özlem dolu günlerden yalnızca bu görüntüler kaldı” dedi.  

Adem Güngör

haber haberler gündem dünya iha güncel haberler son dakika haberleri artvin asırlık köy
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray liderliği aldı
Galatasaray liderliği aldı
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!