bahis siteleri

Bahşişleri Kesilen Kasiyer, İşyerine Açtığı Davayı Kazandı

Gaziantep'te, restoranda kasiyer olarak çalışan kişi, işveren tarafından bahşişlerin kesildiği gerekçesi ile işi bırakarak dava açtı. Mahkeme, işverenin davacıya bin 197 lira bahşiş ve yasal faizi ile 3 bin 722 lira kıdem tazminatı ödemesine hükmetti.

Bahşişleri Kesilen Kasiyer, İşyerine Açtığı Davayı Kazandı
Bahşişleri Kesilen Kasiyer, İşyerine Açtığı Davayı Kazandı admin

Gaziantep'te, lokantada kasiyer olarak çalışan S.Y. patron tarafından bahşişlerin kesildiği bahanesi ile işi vazgeçerek dava açtı. Gaziantep 3'üncü İş Duruşması, kasiyer S.Y.'yi haklı bularak, patronun şikayetçiye bin 197 lira bahşiş ve legal faizi ile 3 bin 722 lira kıdem tazminatı ödemesine hükmetti. İstinaf duruşması da mahallî duruşmanın verdiği kararı onadı.

KIDEM TAZMİNATININ YASAL FAİZİYLE ÖDENMESİNE KARAR VERİLDİ

Şehirde şöhretli bir lokantada kasiyer olarak 2 sene çalışan S.Y., işvereninin, alıcıların çalışanlar için vazgeçtiği bahşişi iş yeri giderlerine kullandığı bahanesi ile işi vazgeçerek dava açtı. Gaziantep 3'üncü İş Duruşması'nde görülen davada duruşma kurulu, alıcının vazgeçtiği bahşişin çalışanın hakkı olduğu ve iş yeri gideri olarak kullanılamayacağına hükmetti. Duruşma, S.Y.'nin çalıştığı zaman içinde alacağı bin 197 lira bahşişin legal faizi ile şikayetçiye ödenmesine, ayrıca bahşişin kesilmesinin iş vazgeçme sebebi olarak sayılmasına ve yeniden S.Y.'e 3 bin 722 lira kıdem tazminatının legal faizi ile ödenmesine karar verdi. Patron, avukatı aracılığı ile Bölge Adliye Duruşması'ne müracaat eterek karara itiraz etti. Ancak 14'üncü Hukuk Dairesi de rey çokluğu ile mahallî duruşmanın kararını onadı.

"BAHŞİŞ EMEKÇİNİNDİR"

S.Y.'nin Avukatı Abdülkadir Uslar, kararın emsal kaliteyi taşıdığını ve iş duruşmaları açısından münakaşalı olan bahşiş mevzusunun ehemmiyetli bir karara bağlandığını ifade ederek şunları dedi:

"Müvekkilim bir lokantada çalışıyordu ve bahşişleri kesildiği için işi vazgeçerek bize müracaat etti. Müvekkilim, patronun lokantada çalışanların topladığı bahşişleri bir havuzda toplayarak iş yeri giderleri ismi altında bir kısmını kesip geri kalanını çalışanlara dağıttığını söyledi. Reelinde bu bahşişlerin kendilerine ait olduğunu ve patronun kendi giderlerine kullanmasının haksızlık olduğunu dile getirdi. Bizde arzı duruşmaya taşıdık. Gaziantep 3'üncü İş Duruşması, bahşişlerin emekçilere ait olduğunu, buna patron tarafından el konulmasının hukuka terslik teşkil ettiğini, emekçilerin de bu nedenle işi vazgeçip hem bahşişlerini, hem tazminatlarını arz edebileceğine karar verdi. Ardından şikayetçi işletme üst duruşmaya müracaat hakkını kullandı. Gaziantep İstinaf Duruşması 14'üncü Hukuk Dairesi, iş duruşması tarafından verilen kararı onadı. O da özetle bahşişlerin alıcılar tarafından emekçilere verildiğini, emekçilerin haklarının patron tarafından kesilemeyeceği istikametinde bir karar kıldı. Emekçiyi bu noktada haklı bularak, bahşişlerin ve kıdem tazminatının iadesini uygun gördü. Kısacası 'bahşiş emekçinindir' diyerek haklılığını ortaya koydu. Bahşişe müteveccih bir kısım emsal kararlar var, ancak böyle bin mevzu hakkında karar yoktu. Bahşişlerde patronun hisseyi olup olmadığı doğrultusundaki müzakereler, emsal kalitesinde bu kararla son bulmuş oldu."

Kaynak: DHA
Gaziantep Antep İşçi haberleri haber haberler haberi HABER HABERLER
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray liderliği aldı
Galatasaray liderliği aldı
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!