bahis siteleri

Bakan Akar'dan ABD açıklaması: Müttefiklik ruhuna uygun hareket edilmesinden yanayız

Milli savunma bakanı hulusi akar, türkiye ve abd arasındaki bağlara ilişkin açıklamalarda bulundu. bakan akar, “biz müttefiklik ruhuna uygun hareket.

Bakan Akar'dan ABD açıklaması: Müttefiklik ruhuna uygun hareket edilmesinden yanayız
Bakan Akar'dan ABD açıklaması: Müttefiklik ruhuna uygun hareket edilmesinden yanayız admin

"Biz bağlaşıklık ruhuna uygun hareket edilmesinden yanayız ve bu mevzuya azami hassasiyet gösteriyoruz"

Görüşmenin başlarında gazetecilerin suallerini yanıtlandıran Bakan Akar, Amerika Birleşik Devletleri Korunma Bakan Vekili Patrick Shanahan'ın mektubuna verilen yanıta ait sual üzerine, "Amerika Birleşik Devletlerili muhatabımız tarafından bize sevk edilen mektupla ilgili çalışmalarımızı tamamladık ve yanıtımızı bugün öğle saatlerinde Amerikan tarafına teslim ettik. Karşılıklı hürmet ve iş birliğimizin devam etmesi için üslup ve yaklaşıma hassasiyet gösterilmesinin gerektiğini daha evvel de muhtelif biçimlerde belirtmiştik.

Biz bağlaşıklık ruhuna uygun hareket edilmesinden yanayız ve bu mevzuya azami hassasiyet gösteriyoruz. Birbirimize hürmetli ve iş birliğimizi destekleyici olduğumuz sürece rastgele bir rahatsızlığa, negatifliğe neden olmadan ülkelerimizle, Silahlı Güçlerimizle ilgili mevzuları rahatlıkla konuşabiliriz, görüşmeliyiz. Zira, bizim uzun süreli bir iş birliğimiz, bağlaşıklığımız var. Dolayısıyla tam çalışmalarımızda bu iş birliğine, bağlaşıklık ruhuna uygun hareket edilmesinden yanayız. Bu mevzuda biz Türkiye, Türk Silahlı Güçleri olarak azami dikkat, hassasiyet gösteriyoruz" ifadelerini kullandı.

"Görüşmelerin de pozitif sonuçlanması için bağlaşıklık ruhuna uygun bir biçimde bize düşen ne varsa yapmaya çalışıyoruz"

Türkiye ve Amerika Birleşik Devletlerinin uzun süreli ortak bedelleri ve mesullüklerinin olduğunu vurgulayan Bakan Akar, "Bu sebeple, aynı biçimde önümüzdeki yarıyılda da görüşmelerimizin bu istikamette, bu inançta yapılmasını bekliyoruz. Önümüzdeki hafta Amerika Birleşik Devletleri Korunma Bakan Vekili ile Brüksel'de NATO Korunma Bakanları Buluşması çerçevesinde toplanma fırsatımız olacak. Bu ayın sonunda da Osaka'da G20 Doruğu çerçevesinde Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Trump ile görüşecek. Bu görüşmelerin de pozitif sonuçlanması için bağlaşıklık ruhuna uygun bir biçimde bize düşen ne varsa yapmaya çalışıyoruz" biçiminde konuştu.

Ruanda ile Türkiye arasındaki askeri ve güvenlik alanlarındaki işbirliğinde gelinen son vaziyete ait suale de yanıt veren Bakan Akar, "Önümüzdeki yarıyılda bu ilişkilerin daha da çoğalacağına, büyüyeceğine inanıyoruz. Bir taraftan eğitim, iş birliği programları, tatbikatlar varken öteki taraftan da önümüzdeki yarıyılda korunma sanayi mevzusunda da ortak çalışmalarımız olabilir. Bu mevzularda Ruandalı arkadaşlarımıza elimizden geldiğince yardım olmaya, onlarla birlikte çalışmaya mücadele gösteriyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
Davetli Ruanda Genelkurmay Başkanı Orgeneral Patrick Nyamvumba ise gösterilen konut sahipliğinden dinlediği memnuniyeti dile getirdi. Ayrıca, Nyamyumba, Orgeneral Güler ile çok yararlı görüşmeler reelleştirdiklerini aktararak, "Türkiye ile olan ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz" diye konuştu.  

haber haberler gündem dünya iha güncel haberler son dakika haberleri türkiye dünya politika ekonomi finans döviz borsa spor futbol siyaset sağlık kültür sanat müzik sinema magazin moda bilim teknoloji
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray liderliği aldı
Galatasaray liderliği aldı
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!