bahis siteleri

Bize bahar, Westeros’a kış geliyor...Game of Thrones tutkunlarına özel

‘Game of Thrones’ final sezonuna yaklaşık iki hafta kaldı, heyecan dorukta. İşte en son bilgiler... Elçin Yahşi öneriyor

Bize bahar, Westeros’a kış geliyor...Game of Thrones tutkunlarına özel
Bize bahar, Westeros’a kış geliyor...Game of Thrones tutkunlarına özel admin

Kesinlikle sizin de etrafınızda vardır “Ben mucizevi dizi beğenmiyorum”, “Sınadım ama içine giremedim” ve eşi ‘özür’lerle ‘Game of Thrones’ izlememiş olanlar. Yedinci sezonun başına kadar ben de onlardan biriydim. Sonra, iki sene evvel sıcak bir yaz gecesi oturdum başına ‘GoT’un ve natürel aralıklarla yaşamımın en hoş 60 saatini algı ettim. Şimdi tam dünya bu istisnai dizinin son sezonu için geri sayarken, gün geçmiyor ki o katlanan dostlarımdan biri daha 70 küsur saatlik bir maratona teslim olmasın...
15 Nisan’da başlayıp 19 Mayıs’ta sona erecek final sezonuyla alakalı coşku dorukta. Hava sahası hükümet hakimiyetinde olan; uçakların, drone’ların uğrayamayacağı yerlerde çekilen son sezondan sızan bilgi ise çok çok az. Cümbüş sektörünün ‘amiral gemisi’ diyebileceğimiz ‘Entertainment Weekly’ mecmuası final sezonuyla alakalı ser verip gizem vermese de tamamını diziye ayırdığı bir özel sayı hazırladı. Bu rakamdaki ‘fotoğrafı’ bilgilerden derlediklerimiz şöyle:
10 ayda çekilen altı kısım
Rejisör David Nutter, “Bu sezon kısımlarında bir hayli ilk var” diyor: “Bu dizinin en gülünç sahnesini, en duygusal sahnesini, en güçlü sahnesini bu sezonda çektim. Hele bir sahnede o kadar çok ana kişilik var ki, süper kahraman filmlerine benzedi.” Kışyarı’ndaki savaş sahnesinde Jon Snow, Daenerys Targaryen, Tyrion Lannister, Arya Stark, Sansa Stark ve Brienne doğaüstü bir düşmanla vefatına savaşacaklar. Sinema ve dizi kâinatında şimdiye dek çekilmiş en uzun savaş sahnesi olduğunu iddia ediyorlar ve ilk kere bu kadar çok ana kişilik bir arada olacak. Rejisörlerden Miguel Sapochnik, sinema tarihinde daha uzun bir savaş sahnesi var mı diye çok aramış ama bulamamış. En yakınının ‘Yüzüklerin Efendisi: İki Kule’deki takribî 40 dakikalık savaş sahnesi olduğunu söylüyorlar.
Bu kadar uzun vakit süresince izleyicinin alakasını kaybetmemesini sağlamak için muhtelif usuller geliştirilmiş. Sahnenin en büyük güçlüklerinden biri de, ortada çok rakamda ana kişilik olduğu için, hepsinin bakış açısını yansıtma lüzumluluğu: “Takribî 20 birey var, hepsini görmek istiyoruz. Kamera senin üstünden çekilince işin bitmiyor zira 10 dakika sonra yine sana dönecek ve sen o 10 dakikayı gerçekten oynamalısın.”
Bu sahne için bütün 11 hafta süresince sıfırın altı derecelerde gece çekimi yapmışlar. Düşünmesi dahi güç geliyor: Kırsal arazide 11 hafta süresince her gece dondurucu soğukta, yağmur, esinti, sis, bileklere kadar gelen balçık, at gübresi arasında çekim yapan 750 birey. Oyuncular yeniden iyi; set takımının çoğu günde 40 bin adımı geçiyormuş. Takıma, sırtında “Uzun Gece’den sağ salim çıktım” yazılı ceketler dağıtılmış sonra...
Final kısmı büyük gizem
Final çekimlerinin epey bir kısmı kapalı sette yapılmış, ‘6. Bvefat’ kartını takmayan kimse sete alınmamış. Oyuncuların hepsi iştah kabartıcı gibi görünen ama netlikle hiçbir şey söylemeyen söylemeler yapıp duruyor. David Benioff’la beraber dizinin yaratıcılarından olan D. B. Weiss diyor ki: “Finali izleyicilerin hoşlanmasını çok istiyoruz. 11 senemizi verdik bu işe. Fakat şunu da öğreniyoruz ki seyyaredeki herkesin aynı fikirde olması diye bir olasılık yok. Bu vaziyette bize de ‘Breaking Bad’ finalinde olduğu gibi netice pekiyi mi yoksa yıldızlı pekiyi mi diye tartışılmasını ummak kalıyor.”

Bize bahar, Westeros’a kış geliyor...Game of Thrones tutkunlarına özel
Daenerys Targaryen
O esnada yazar...
Dünya iki ay içinde ‘GoT’ sonrası yarıyıla geçmeye hazırlanıyor ama George R. R. Martin, 23 sene evvel yazmaya başladığı serüvenin sonuna henüz gelmedi. Hiç ummadığı bir biçimde tuhaf geriye düşmüş. ‘Ateşin ve Buzun Şarkısı’ serisinin ‘Kış Esintiları’ kitabını tamamlamak için sekiz yıldır uğraşıyor. ‘Bir Bahar Düşü’ adlı bir kitap daha var sırada. Kitaplar Jon Snow’un vefatında kalmış vaziyette. Martin, dizinin yaratıcıları David Benioff ve D. B. Weiss’a hikâyeyi barbarca nasıl tamamlamayı tasarladığını anlatmış. Ancak kitapların sonuna gelmeden evvel dahi diziyle kitaplar arasında fark vardı. Dördüncü sezona kadar her sezon bir kısmın senaryosunu yazan Martin, beşinci sezondan itibaren kendini yalnızca kitaplarına adamış halde. Nasıl bir adanmaksa artık, üretimcilerin final sezonuna davetli olma davetini dahi geri çevirmiş “İrlandalara kadar gidemem şimdi, o süreyi veremem” diyerek. Oysa ilk kısımda, Daenerys’in düğününde misafirlerden biriymiş.
Natürel imalcilerle ilişkiler kopmuş değil, kitaplarda olmadığı halde Hodor’un hikâyesi ve Jon Snow’un anne-babasının kimliği tamamen Martin’le sohbetlerden derlenmiş. Daha evvel kitapların, dizinin vaziyetini ele vereceğinden kaygılanırken işler şimdi tersine döndü; dizinin, kitapların sonunu sarih edeceğinden kaygılanıyorlar. Elbette George R. R. Martin de dizinin fanları gibi final sezonu için ekran başına geçecek; kitaplar için de “Daha o kadar çok işim var ki umarım ömrüm yetişir” diyor.

‘Gece Kralı’nın da sözleri var
Bize bahar, Westeros’a kış geliyor...Game of Thrones tutkunlarına özel


‘Gece Kralı’nı canlandıran Slovak oyuncu ve dublör Vladimir Furdik’le de konuşmuş ‘Entertainment Weekly’. Furdik diyor ki: “‘Gece Kralı’nın kim olduğunu kimse öğrenmiyor; asker mi soylulardan biri mi muhakkak değil ama kendi isteği dışında ‘Gece Kralı’ olduğu muhakkak. Ve intikam peşinde. Bu dizide herkesin bir iyi, bir makûs yanı var, ‘Gece Kralı’nın ise yalnızca makûs yanı.” Hakikatinde tek bir bireyin peşindeymiş. Kim olduğunu izlerken bileceğiz. Fakat Jon Snow’la surat surata çok eforlu bir sahnesi de varmış.
8’inci sezonu 15 Nisan’da başlayacak olan ‘GoT’, Türkçe altyazılı olarak ABD ile aynı anda her pazartesi saat 04.00’te beIN Series Sci-Fi ve beIN Connect’te yayımlanacak.Dizinin beIN Series Sci-Fi’daki hafta sonu tekerrürleri cumartesi 00.00-pazar 23.00 dublajlı olarak da izlenebilecek.
David Nutter Game of Thrones George R. R George R. R. Martin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray liderliği aldı
Galatasaray liderliği aldı
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!