Boyun fıtığı hayatınızı kâbusa çevirmesin!

İnsan boynu, omurilik, omurilikten çıkan sinirler, bu bölgeden geçen atar damarlar gibi çok önemli vücut yapılarını barındıran, baş için bir destek işlevi gören, omurganın en hareketli bölümüdür. Ancak bu hareket kabiliyeti aynı zamanda darbelere ve zedelenmelere daha duyarlı olmasına yol açar. Bu yüzden, ağrı...

Boyun fıtığı hayatınızı kâbusa çevirmesin!
Boyun fıtığı hayatınızı kâbusa çevirmesin! admin

Bir Hayli kol, omuz ve baş sızısının altında boyundaki muhtelif patolojiler uyur. Bu sebeple boyundan kaynaklanan hastalıkların rehabilitasyonuna umursamak gerekmektedir.

Hangi rehabilitasyon usulü seçilirse seçilsin, öncelikle semptomların şiddetinin, bu semptomlara adale eforu ve refleks kayıplarının eşlik edip etmediği, MR ve değişik muayenelerle tespit etilen belirtilerin hastanın tetkikiyle geçimli olup olmadığına bakılması gerekir.

Konservatif rehabilitasyon, öncelikle seçilmesi gereken rehabilitasyon usulüdür. Konservatif rehabilitasyona başlanmadan evvel kesinlikle kırık, enfeksiyon, ur gibi nedenler dışlanmalıdır. Hakikatinde boyun fıtıklarında temel problem asap üzerinde yüksek tazyik oluşması ve buna bağlı asabın sıkışmasıdır.

BOYUN FITIĞINDA BOYUNLUK KULLANIMI

Konservatif rehabilitasyonların başında akut sızılı vaziyetlerde 3-4 günlük boyunluk kullanımı kazanç. Özellikle kısa süreli yolda ya da iş sırasında boyunluk kullanılması ehemmiyetlidir. Son çalışmalarda boyunluğun uzun süreli kullanımı adalelerde zayıflama ve boyun hareketlerinin kısıtlanmasına yol açar. Boyun fıtığı sebebiyle boyunluk kullanılıyorsa boyunluğun ön tarafı dar, arka tarafı ise geniş olan kısımdan seçilmelidir. Böylece boynun ön tarafa doğru eğilmesiyle omurilik üzerindeki baskı eksilir ve hasta daha az sızı sezer. 

Boyun fıtığı hayatınızı kâbusa çevirmesin

class='cf'>

BOYUN FITIĞINA FİZİK REHABİLİTASYON VE REHABİLİTASYON TEDAVİSİ

Fizik rehabilitasyon casusları özellikle akut boyun sızılı hastalarda sızının hakimiyeti emeliyle kullanılabilir. Bunlar arasında TENS, Lazer, Ultrason, sıcak ve soğuk uygulamalar sayılabilir.

Yüzeysel ısı modaliteleri bir hayli servikal hastalıkta adaleleri hafifletebilir ve sızıyı eksiltebilir. Değişik taraftan akut servikal radikülopatide derin ısıdan sakınılmalıdır, zira bunlar asap etrafındaki inflamasyonu daha da artırarak sızının şiddetlenmesine ve asap zararına yol açabilir.

Tüm adale iskelet hastalıklarında olduğu gibi boyun fıtığında da en ehemmiyetli rehabilitasyon egzersizlerdir. Her seansta her bir hareket 8-10 sn sürecek ve 5-10 defa yinelenecek biçimde günde 2-3 seans yapılır. Germe egzersizleri 6-10 sn sürmeli ve günde 1-4 defa tekrarlanmalıdır.

Tüm rehabilitasyonlardan hastanın gidişatına göre faydalanılarak hastanın yine hayat niteliğine kavuşması sağlanır. Cerrahi yapılan boyun fıtığı hastalarıyla yapılmayan hastalar karşılaştırıldığında 2 yıl içerisinde sızı ve hayat niteliğiyle alakalı neticeler aynıdır. Bunun yanında rehabilitasyon sırasında ve sonrasında hastanın boyun pozisyonunu gözetmesi, ters hareketlerden sakınması, boyun kavisini destekleyen yastık kullanması ve egzersizleri yaşamının bir parçası haline getirmesi ehemmiyetlidir.

arpanetmedya.com'a katkıları için teşekkürler.

boyun fıtığı Kerem Alptekin fizik tedavi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray liderliği aldı
Galatasaray liderliği aldı
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!