bahis siteleri

Bozkırın ortasındaki 'sahil kenti' ziyaretçilerini bekliyor

Güneydoğu'da bozkırın ortasında olmasına rağmen Birecik Baraj Gölü sayesinde sahil kenti görünümüne sahip Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesinde, ilkbaharla turizm hareketliliği yaşanmaya başladı.

Bozkırın ortasındaki 'sahil kenti' ziyaretçilerini bekliyor
Bozkırın ortasındaki 'sahil kenti' ziyaretçilerini bekliyor admin

1 / 25

Güneydoğu'da bozkırın ortasında olmasına karşın Birecik Baraj Gölü sayesinde sahil şehri görünümüne sahip Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesinde, ilkbaharla turizm hareketliliği yaşanmaya başladı.

2 / 25

Birecik Barajı dolayısıyla bir kısmı sular altında kalan, serinkanlı ve huzur veren özelliğiyle Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesi'nin 2013 senesinde 'Serinkanlı kent' ağına dahil ettiği ilçe, tarihi taş konutları ve natürel hoşluklarıyla Güneydoğu'nun 'gizli cenneti' olarak da adlandırılıyor.

3 / 25

Turizm sezonunda bölgeye gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerin alaka odağı olan ilçe, özellikleri sayesinde misafirlerini cezbediyor.

4 / 25

Takribî iki sene evvel İçişleri Bakanlığınca yasa kararında kararname kapsamında görevlendirme yapılan Halfeti Belediyesinin yürüttüğü çalışmalar sayesinde geçen sene turizmde parlak bir sezon geçirdi.

5 / 25

600 bin etrafında misafir ağırlayan ilçenin bu sene, 2019'un "Göbeklitepe Seneyi" duyuru edilmesinin de tesiriyle daha çok turist sürüklemesi bekleniyor.

6 / 25

Halfeti'ye gelen ziyaretçiler, büyük kısmı sular altında kalan ve 'batık şehir' olarak nitelendirilen Savaşan Köyü'nü tekne turunu dolaşıyor.

7 / 25

Misafirler, teknelerde çalan müzikler eşliğinde neşeli bir yolculuk yapma ihtimali bulan misafirler,

8 / 25

Buradaki terk edilmiş değişik yapıdaki konutları ve su altında kalan caminin minaresi ile bir hayli uygarlığa konut sahipliği yapan Rumkale'yi de görme fırsatı buluyor.

9 / 25

Bir kısmı su altında kalan Ulu Cami'yi dolaşan ziyaretçiler, dünyada yalnızca ilçede yetişen 'Karagül' nebatını da görebiliyor.

10 / 25

Turizm sezonunun açılmasıyla yoğunluğun çoğaldığı, özellikle hafta sonları tekne ve otellerde yer bulmanın neredeyse ihtimalsizleştiği ilçede, belediyenin yürüttüğü çalışmalar özellikle yerli ve yabancı ziyaretçilerin alkışını kazanıyor.

11 / 25

"Yabancı turist temennimiz var"
Halfeti Şehir Konseyi Başkanı Nihat Özdal, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı söylemede, ilçenin turizmdeki ehemmiyetine dikkati sürükleyerek, belediyenin çalışmaları ve 'Göbeklitepe Seneyi'nın tesiriyle bu sene temennilerinin daha da çoğaldığını belirtti.

12 / 25

Halfeti'ye alakanın çoğalmasının kendilerini mutlu ettiğini vurgulayan Özdal, şunları kaydoldu:

13 / 25

"Halfeti konum itibariyle Gaziantep ve Şanlıurfa'nın ortasında bulunuyor. Dolayısıyla iki taraftan insanları bir biçimde ağırlayabilecek bir potansiyele sahip.

14 / 25

Bu sene özellikle yabancı turist anlamında bir temennimiz var. Hem konaklayan hem tekne turlarına katılan hem de dalış sporlarına katılacak yabancı turist rakamında çoğalış olacağını düşünüyoruz.

15 / 25

Bir yarıyıl yaşanan kasvetler sebebiyle ziyaretçi sayımız eksilmişti ama geçen sene takribî 600 bin etrafında şahıs Halfeti'yi ziyaret etti.

16 / 25

Bu sene bu sayının rahatlıkla 1 milyonu aşacağını düşünüyoruz. İlçede 135 tekne var şimdiden bu tekneler dolmaya başladı. Tur acenteleri artık Halfetisiz organizasyon yapmıyor. Dolayısıyla Halfeti'ye alaka çoğalıyor ve bu vaziyet bizi mutlu ediyor."

17 / 25

"Serinkanlı kentimiz baharla hareketlendi"
İçişleri Bakanlığınca yasa kararında kararname kapsamında Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilen Şeref Albayrak ise turizm şehri Halfeti'de, vazifeye geldikten sonra ehemmiyetli hizmetler yaptıklarını söyledi.

18 / 25

Sahil tertip etmesinden tekne turlarına, otoparka ve konaklamaya kadar bir hayli mevzudaki meseleleri kısa zamanda çözdüklerini aktaran Albayrak, "Geçen sene turizmde çok yoğun bir yarıyıl geçirdik. Bu sene ise temennimizi daha da artırdık.

19 / 25

Normalde hafta sonu yoğunluk oluyor ama bunu hafta içine de yaymayı tasarlıyoruz.

20 / 25

Serinkanlı kentimiz baharla hareketlendi, havaların ısınmasıyla yoğunluk arkasıydı. Hafta sonu 5 bin etrafında ziyaretçi ağırlıyoruz.

21 / 25

Bu vaziyet turizmcinin suratını güldürüyor. Nisan ve mayıs aylarında bu rakamın çoğalacağını öngörüyoruz.

22 / 25

Umarım yaptığımız çalışma ve kampanyalarla yabancı turistleri de buraya sürükleyebiliriz." diye konuştu.

23 / 25

Turizmci İbrahim Karaman, mart ayıyla turizm sezonunun başladığını dile getirerek, çoğalan ziyaretçi yoğunluğunun kendilerini hoşnut ettiğini anlattı.

24 / 25

Hatay'dan dostlarıyla ilçeye gelen Zeliha İnan da "Gayet hoş. Harika bir civar, takımca bayıldık.

25 / 25

Buraları keşfetmeye çalışıyoruz. Herkesi de burayı görmeye davet ediyoruz." dedi.

Güneydoğu Birecik Baraj Gölü KARAGÜL Şanlıurfa Halfeti Göbeklitepe Yılı Seyahat seyahat haberi Göbeklitepe seyahat fotoğrafları SeoHaber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray liderliği aldı
Galatasaray liderliği aldı
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!