bahis siteleri

Bursa'da toplu arı ölümleri korkuttu

Bal üretiminin gün geçtikçe arttığı bursa'da arılar zehirli tarım ilaçları yüzünden telef oluyor. 250 kovan arısı olan üretici zehirli tarım ilaçları yüzünden.

Bursa'da toplu arı ölümleri korkuttu
Bursa'da toplu arı ölümleri korkuttu admin

Osmangazi'ye bağlı Demirtaş bölgesinde arı vefatları yaşanıyor. Yaz yarıyılında Trakya Bölgesi'nde, kışlamak için de Bursa'da arıcılık yapan Nevzat Yetim'ün arıları, bal hasadına kısa bir müddet kala telef olmaya başladı. Kovanların önünde telef olan suratlarca arı yığılıp kaldı. Zehirlenen pek çok arı çırpına çırpına telef olurken, geçen yıl 250 kovan arısı bulunan Yetim'ün şu anda 140 kovan arısı kaldı. Yetim, bakanlıktan zehirli ilaçların teftişinin artırılması için yardım bekliyor. 

Nevzat Yetim, "Bu yıl kullanılan tarım ilaçları suratından arılarım telef oldu. Bakanlığın zehirli ilaçları toplaması gerekiyor, Tarım Bakanımız bu mevzuda söyleme yaptı ama bu toplama işiyle kimse ilgilenmedi, olan bize oldu. Arımız telef olduktan sonra biz daha ne yapabiliriz" diye konuştu.
Zehirli ilaçlardan dolayı arıların telef olduğunu söyleyen Yetim, "Armut, zeytin veya bahçeye atılan ilaçlar zehirli. Bunların polenlerini toplayan arılar zehri kovana getiriyor. Yavrulara yedirdiğinde kovandaki tam arılar zehirleniyor" dedi. 

Arı kovanlarının büyük bir çoğunluğunun telef olduğunu söyleyen Yetim, "Takribî 250 kovan arım vardı, şu anda 140 kovan arı kaldı. Bu geriye kalan kovanlardan da bal olma olasılığı yok. Ancak dışarıdan arı getirip, bu arıların içine destek verip kuvvetlendireceğiz. Yazın gideceğimiz bölge faydalı ise bal alabiliriz, ancak yüzde 30 yüzde 40 bal alma bahtımız var. Zira arıların bütün büyüdüğü mevsimde bu ilaç atıldı" diye konuştu.
Geçen yıl da aynı kasvetle karşılaştığını belirten Yetim, "Geçen yıl başka bir yerdeydim ilaçtan kaçtım. Bu geldiğim yer daha beter çıktı. Tarım Bakanımızdan rica ediyorum, bu kimyevi ilaçlara takat bulunsun" diyerek bakanlıktan yardım istedi.  

Fatih Çapkın
 

haber haberler gündem dünya iha güncel haberler son dakika haberleri türkiye dünya politika ekonomi finans döviz borsa spor futbol siyaset sağlık kültür sanat müzik sinema magazin moda bilim teknoloji
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray liderliği aldı
Galatasaray liderliği aldı
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!