bahis siteleri

Cami Saldırısının Ardından Yeni Zelandalılar İslam Dini Hakkında Bilgi Almak İçin Camilere Akın Etti

Yeni Zelanda'da 50 kişinin hayatını kaybettiği cami saldırsının ardından, Yeni Zelandalılar İslam dini hakkında bilgi almak için camilere akın etti.

Cami Saldırısının Ardından Yeni Zelandalılar İslam Dini Hakkında Bilgi Almak İçin Camilere Akın Etti
Cami Saldırısının Ardından Yeni Zelandalılar İslam Dini Hakkında Bilgi Almak İçin Camilere Akın Etti admin

Yeni Zelanda'da terörist Brenton Tarrant tarafından tertip edilen ve 50 şahsın yaşamını kaybettiği cami saldırsının ardından içleri ısıtıcak bir video sosyal medyada paylaşılmaya başladı.

Yeni Zelandalılar cami saldırsının ardından İslam dini hakkında bilgi almak için camilere akın etti. Paylaşılan videoada yerde oturan Yeni Zelandalılar, İslam dini ve Müslümanlık hakkında bilgi aldı.

TERÖRİSTİN YENİ BİR HÜCUM TASARLAMIŞ OLDUĞU AÇIKLANDI

Yeni Zelanda Emniyet Genel Müdürü Mike Bush, cami hücumlarını tertip eden teröristin başka bir hücum daha tasarlamış olabileceğini açıkladı.

Yeni Zelanda Emniyet Genel Müdürü Mike Bush, yaptığı söylemede, Christchurch şehrindeki iki camide ateş açarak 50 şahsı öldüren teröristin, başka bir hücumu asıllaştırmaya giderken güvenlik takımları tarafından tutulduğu ihtimalinin yüksek olduğunu ifade etti.

Soruşturmanın devam etmesi sebebiyle daha fazla ayrıntı vermek istemediğini söyleyen Bush, teröristin tutulmasıyla daha fazla can kaybının yasakladığını vurguladı.

Bush ayrıca soruşturmaya takviyeci olmak üzere Federal Soruşturma Ofisinden FBI yetkililerin Yeni Zelanda'ya geldiğini söyledi.

5 ŞAHSIN KİMLİĞİ AÇIKLANDI

Yeni Zelanda polisi geçen cuma tertip edilen ataklarda yaşamını kaybedenlerden 5'inin kimliğine söyledi.

Bu 5 şahsın Nur Camisi'nde yaşamını kaybedenler olduğunu belirten yetkililer, kimliği tespit edilenlerin Yeni Zelandalı 71 yaşındaki Hati Muhammed Davud Nabi, 63 yaşındaki Muhsin Muhammed el Harbi, 36 yaşındaki Cüneyd İsmail, 3 yaşındaki Mucaad İbrahim ve Ürdünlü 38 yaşındaki Kamil Mohd Kemal Kamil Derviş olduğunu belirtti.

Polis yetkilileri, yaşamını kaybeden 50 şahıstan 21'inin cenazelerinin ailelerine teslim edildiğini duyurdu.

Yeni Zelanda'nın Christchurch şehrindeki iki camiye 15 Mart'ta cuma namazı sırasında tertip edilen terör ataklarında 50 şahıs hayatını yitirmişti.

CAMİ HAMLESİNİN KURBANLAR DEFNEDİLMEYE BAŞLANDI

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde 50 şahsın yaşamını kaybettiği cami hamlelerinin ardından ilk defin operasyonu hakikatleştirildi. Hamlede yaşamlarını kaybeden Suriyeli baba ve oğlu cenaze merasiminin ardından defnedildi.

Yeni Zelanda'nın Christchurch şehrinde cuma namazı sırasında iki camiye tertip edilen terör hamlesinde yaşamını kaybeden 44 yaşındaki Suriyeli sığınmacı baba ve 15 yaşındaki oğlunun cenaze merasimleri Linwood İslam Merkezi yakınlarındaki bir kabirlikte hakikatleştirildi. Suratlarca Müslüman Christchurch'teki Linwood İslam Merkezi yakınlarındaki kabirlikte bir araya gelerek dua etti.

"BÖYLE KARŞINIZDA DURMAMALIYDIM, YANINIZDA UYUMALIYDIM"

El-Nur Camii'nde öldürülen Khaled Mustafa geçtiğimiz sene Yeni Zelanda'ya ailesiyle beraber sığınmacı olarak gelmişti. Khaled'in hamlede yaralanan değişik oğlu 13 yaşındaki Zaid cenazeye tekerlekli sandalye ile katıldı. Zaid'in cenazede, "Böyle karşınızda durmamalıydım, yanınızda uyumalıydım" dediği bilindi.

Defin harekâtları cesetleri belirleme süreci suratından ertelenmişti. Bugün daha fazla defin harekâtlarını yapılacağı bildirildi.

Yeni Zelanda Polis Fbı Fi haberleri haber haberler haberi HABER HABERLER
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray liderliği aldı
Galatasaray liderliği aldı
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!