bahis siteleri

Çocuğu otizmli olan babalar evi terk ediyor, biz anneler, bu yükün altından nasıl kalkacağız?

Kalpleri kırık... Ama bir o kadar da öfkeliler. Toplumdan da kamu kurumlarından da bekledikleri desteği göremiyor, kendilerini yalnız hissediyorlar. O desteği bulsalardı, bugün hepsinin çok farklı bir hayatı olacaktı... Otizmli çocuk sahibi annelerle Tohum Otizm Vakfı’nda buluştuk, hikâyelerini dinledik. 

Çocuğu otizmli olan babalar evi terk ediyor, biz anneler, bu yükün altından nasıl kalkacağız?
Çocuğu otizmli olan babalar evi terk ediyor, biz anneler, bu yükün altından nasıl kalkacağız? admin

Canan Cihan: Senelerimiz kayboldu

Çocuğu otizmli olan babalar evi terk ediyor, biz anneler, bu yükün altından nasıl kalkacağız

Oğlum Mehmet Berat için ilkokulda ‘otizm sınıfı’ açılmasını bekledik. Bursa’da uğraşlar neticeyi dört otizmli çocuk iki hocayla eğitime başladı. Bir hoca düşünün, dört sene evvel emekli olmuş ama sertifikayla hocalığa dönmüş ve otizmli çocuklar hakkında bilgi sahibi değil. Senelerimiz kayboldu. Bir ailede otizmli bir çocuk varsa, oraya atom bombası düşmüş tesiri yapıyor. Sanki çocuğun bu vaziyete gelmesine neden olan annelerin davranışlarıymış gibi bir tutum sözkonusu. 2012’de Mina Otizmle Yaşam Derneği’ni kurduk. İki sene sonra da Anadolu Otizm Federasyonu’nu ve Türkiye Otizm Meclisi’ni oluşturduk. Bugün pek çok şehirde Sivil Toplum Kuruluşu boşlukları var. Çocuğu otizmli olan ailelerin çoğu bölüyor, babalar konutu terk ediyor. Biz anneler, bu kadar yükün altından nasıl kalkacağız? Uykuda kâbus görürsünüz de üzerinize vahim bir ağırlık kazanç, uyanmaya çalışırsınız ya benim de aynen öyle uyanmak istediğim, bitsin dediğim çok oluyor.

Meral Üstündağ: Uykusuz üç yıl geçirip işe gitmek zorunda kaldığınızı düşünün

Çocuğu otizmli olan babalar evi terk ediyor, biz anneler, bu yükün altından nasıl kalkacağız

Oğlum Kemal beş yaşında. Mektepte hocalar, çocuğa nasıl yanaşacaklarını bilmiyor ve onlara güç geldiği için çocuğu dışlıyorlar. Otizmli çocuklar hayal eforu kurma becerileri olmadığı için oyuncakların anlamını öğrenmiyor. Gelişimi banal çocukların oynadığı oyuncaklarla oynayamıyorlar. Bu da onların konuttayken enerjilerini atamamasına neden oluyor. E atamayınca eşyaları sağa sola savuruyor, aşağı atıyor veya kırıyorlar. Böylelikle konut yaşamı, otizmli çocukla ailesi için çekilmez bir hal alıyor. Bu vaziyeti sarih ceza konutu koşullarında yaşanan mahkûmiyetlere benzetiyorum. Tek fark, ailelerin bir kabahati olmadan bu mahkûmiyete sabretmesi… Otizmli çocukların büyük kısmında uyku problemi ve tuvalet eğitiminde meseleler yaşanıyor. Aile fertleri her an tetikte var. Uykusuz üç yıl geçirip işe gitmek zorunda kaldığınızı düşünün. Ailelere destekçi yakalayabilmeleri için bakım fiyatı ödenmeli. Devletin acilen özel eğitim uzmanı yetiştiren üniversite dalları açmasını bekliyoruz.”
Şükran Er: Bir yerlerini değiyordur, içini öğrenemeyiz ki
Çocuğu otizmli olan babalar evi terk ediyor, biz anneler, bu yükün altından nasıl kalkacağız

Oğlum Baran, altı yaşında, ana sınıfında. Mektebe almak istemediler. İlk bir hafta annem getirip götürdü. Hocanın, Baran’ı ve bizi mektepten soğutmak için fevri ve rahatsız edici hareketleri olduğunu söyledi. Sınıfında istemiyordu zira onun için ekstra bir iş yüküydü. Bir gün annem ağlayarak aradı, hocanın Baran’ı ona iterek verdiğini anlattı. Çocuğuma hasar verirler diye hocalarla aramızı hep iyi yakalama gerekliliği seziyorduk. Bir gün aradılar, “Acil gelin. Baran birinin kafasını kırmış. Mektepte velisi var, problem çıkarıyor” dediler. Babam gitti, ortada veli filan yok. “Numarasını verin, özür dileyelim” dedim, hoca iletime yanıt vermedi. Çocuğumu soyutlamak için böyle bir senaryo yazdılar. Bu çocukları kabul etmeyen çok mektep var. Ama kabul etmediğine dair doküman istendiğinde kabahatli vaziyete düşmemek için geri adım atıyorlar. Pazartesi günü yolda yürürken bir dede ve otizmli torununa denk geldik. Yürüyorlardı. Çocuk, 11-12 yaşlarında, anlamsız sesler çıkarıyordu. Dedesi, o çocuğun yanında bir bayana şöyle dedi: “Biltihaba beddua etmek isterseniz ‘Allah sana otizmli çocuk versin’ deyin.” İnanamadım. Neymiş, torunu konutta bir sürü şeyi kırmış… O çocuk kavramıyor gibi düşünüyoruz ama bir yerlerini değiyordur, içini öğrenemeyiz ki…
class='cf'>

12 Nisan: Otizmde Bilimsel Destekli Uygulamalar Sempozyumu. Bahçeşehir Üniversitesi, B Konferans Salonu’nda, 09.00-18.00 arasında. Detaylı bilgi için: tohumotizm.org.tr

 

 

Otizmde Bilimsel Dayanaklı Uygulamalar Sempozyumu Belgrad Ormanı Otizm
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray liderliği aldı
Galatasaray liderliği aldı
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!