bahis siteleri

Diş dövmesi yaptıranlar dikkat

Diş dövmesinin acısız ve kolay bir işlem olduğunu söyleyen istanbul aydın üniversitesi protetik diş tedavisi öğr. gör. doç. dr. hüseyin mehmet kurtulmuş, “diş.

Diş dövmesi yaptıranlar dikkat
Diş dövmesi yaptıranlar dikkat admin

Son senelerin en gözde modası diş dövmesi yaptırmak. Bu trend Japonya ve Amerika'dan sonra Türkiye'de de yaygınlaşmaya başladı. Kaplama dişin üzerine yapılan ve hastaya rastgele bir acı sezdirmeden bitirilen harekâtın ardından istenilen hırpalama yapılıyor. Diş vurmasıyla alakalı bilgilendirmelerde bulunan Doç. Dr. Hüseyin Mehmet Kurtulmuş, hırpalamanın dişlerinde iyi durmadığını düşünenlerin evham etmemesi gerektiğini ifade ederek, dişe yapılan hırpalamanın kısa bir harekâtın ardından basitçe çıkartılabildiğini kaydoldu.

Diş takma teknisyenleri ve seramistler yapabilir

Diş vurmasının yapılabilmesi için hastanın alakalı dişinin öncelikle komşu bölgede noksan diş mevcutsa, porselen bir malzemeyle kaplama kron ya da köprü dizaynıyla statik bir protetik rehabilitasyonun yapılması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Kurtulmuş şunları ilave etti: “Aksesuarların dolaysız diş dokusu üzerine yapılması olası değil. Belli doku ile geçimli yabancı bir malzeme üzerine, yeniden bu malzemenin renklendirici tozlarından kullanılabilir. Bunu yalnızca diş takma teknisyenleri ve seramistler yapabilir. Muayenehanede uygulanamaz. Kron-köprü takmaları, takma laboratuvarında teknisyenlerce yapılır. Zira malzemenin son sertliğe, dayanıklılığa ve kullanılabilir gidişata gelmesi için fırınlanması gerekir.”

“Dövme yapmak için diş kesmek doğru değil”

Hastanın isteği istikametinde görsel ve estetik farklılık yapmanın hiçbir mahzuru olmadığını söyleyen Kurtulmuş, “Hadiseye göre doğru usuldür. Zati bir kron-köprü gibi statik takma gereksinimi olan hastanın isteği istikametinde böyle görsel ve estetik bir katkı sağlamanın hiçbir mahzuru yoktur” dedi. Kurtulmuş, “Yalnızca hırpalama için hiçbir takma endikasyonu yokken dişi kesmek, kaplamak doktorluk anlamında etik ve deontolojik olmaz. Bu uygulamanın hiçbir teknik, biyolojik ve mekanik mahzuru da yoktur” diye ilave etti.

 

 

 

 

 

 

diş dövmesi haber haberler gündem dünya iha güncel haberler son dakika haberleri türkiye dünya politika ekonomi finans döviz borsa spor futbol siyaset sağlık kültür sanat müzik sinema magazin moda bilim
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray liderliği aldı
Galatasaray liderliği aldı
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!