bahis siteleri

Dünyanın en iyi korunan yerleri! Buralara gitmek imkânsız…

Dünya üzerinde iyi korunan yerlerin olduğunu hepimiz biliyoruz. Yalnız üstün güvenlik önlemleriyle girilmesi yasak yerleri, içerisinde çok değerli ve gizli maddelerin olduğu yerleri çoğumuz bilmiyoruz… İşte dünyanın en iyi korunan ve gidilmesi yasak olan sırlarla dolu o yerler…

Dünyanın en iyi korunan yerleri! Buralara gitmek imkânsız…
Dünyanın en iyi korunan yerleri! Buralara gitmek imkânsız… admin

1 / 28

Dünya üzerinde iyi korunan yerlerin olduğunu hepimiz öğreniyoruz. Yalnız üstün güvenlik tedbirleriyle girilmesi yasak yerleri, içerisinde çok bedelli ve saklı maddelerin olduğu yerleri çoğumuz öğrenmiyoruz… İşte dünyanın en iyi korunan ve gidilmesi yasak olan gizemlerle dolu o yerler…

Resimler: Alamy 

2 / 28

Niihau Adası / Hawaii
Niihau, mesken olan en ufak Hawaii adasıdır. Palmiyeleri, jenerasyonu tükenmekle surat surata olan hayvanları ve turistlerin uğrak yeri olmaması gibi özellikleriyle ideal tatil yeri gibi görülebilir. Ama 180 kilometrekare büyüklüğündeki bu adaya dışarıdan insan gelmesi yasak!

3 / 28

Hawaii Kralı Kamehameha 1863’te plantasyon sahibi zengin Robinson ailesine adayı satmış. 1915’e kadar isme yabancılara kapalı kalmış. Bugün adada yerli Hawaiili 130 birey yaşıyor. Adada yol, telefon, kanalizasyon, çeşme suyu hatta bir bakkal dahi yok.

4 / 28

Ulaşım at ve bisikletle, elektrik güneş enerjisiyle, erzak ise başka bir adadan botla getiriliyor. Çocuklar her hafta eğitim için kanolarla Kauai Adası’na taşınıyor. Fakat bu ufak isme tarihte ehemmiyetli bir rol oynamış.

5 / 28

İkinci Dünya Savaşı sırasında Japon uçakları ABD’nin Hawaii’deki Pearl Harbour Limanı'nı bombalarken bir Japon kaptan adaya düşmüş ve yerlileri bir hafta süresince sıkıntılı etmiş. Ayrıca 1944’te ABD başkanı Franklin Roosevelt Niihau Adası’nı Birleşmiş Uluslar merkezi olmaya aday yerler arasında değerlendirmişti.

6 / 28

Bugün isme uysalları tarafından davet edilmediği takdirde dışarıdan kimsenin adaya girmesine izin verilmiyor. Ama buna karşın isme üzerinde helikopter turu ya da gemi turları yoluyla uzaktan da olsa isme hakkında bir fikir edinmek olası.

7 / 28

RAF Menwith Hill / İngiltere
Kuzey Yorkshire bölgesinde askeri bir üs olan Krallık Hava Güçleri RAF dünyanın en büyük elektronik himaye merkezi olarak öğreniliyor.

8 / 28

Burada tam haberleşmelere müdahale edilerek İngiltere ve ABD için istihbarat bir araya geliyor. Bu saklı merkez 1954’te, Soğuk Savaş yarıyılında Sovyetler Birliği’ndeki bağlantı ağlarını sorgulamak üzere heyetti. Bugün ne emelle kullanıldığını ise kimse öğrenmiyor.

9 / 28

Uluslararası terörizm ve uyuşturucu ticareti eylemlerinin gözetlendiğine, Amerikan uyduları için istasyon olarak kullanıldığına inanılıyor. ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda’nın taraf olduğu ECHELON ya da 'Beş Göz' olarak adlandırılan dinleme sistemiyle irtibatlı olduğu da söyleniyor. Ayrıca RAF'ın Menwith Hill üssünde çok rakamda radar bulunuyor.

10 / 28

Saklı Arşivler / Vatikan
Vatikan'da bulunan bu merkezi ambarın bulundurduğu arşiv 8. asra kadar gidiyor. Prensipsel olarak arşivin sahibi olma yetkisi misyonda bulunan papanın yerine gelecek şahsın, Papalık Kardinaller Meclisi tarafından seçilmesi veya vazifedeki papanın can vermesini ve istifa etmesini beklemelidir.

11 / 28

Vatikan saklı arşivlerinde devlet dokümanları, yazışmalar, papalığın ve kilisenin yayımladığı kitaplar ile asırlar süresince birikmiş pek çok bedelli doküman bulunuyor. Saklı Arşiv'e 17'nci asırda Papa Paul V.'in yönergeleri istikametinde akademisyenler için çok hudutlu ulaşım izni bulunuyordu. Yabancılar için ulaşım izni ise hiç bulunmuyordu.

12 / 28

Ancak 1881 senesinde Vatikan Kütüphanesi açıldığında XIII. Leo arşivi tahlilcilere açtı. Günümüzde her sene kimi zaman binden fazla analist arşivleri araştırabiliyor. Fakat bu kilit altında yakalanan arşivlere bugün erişmek için uzun ve detaylı bir müracaat sürecinden geçmek gerekiyor.

13 / 28

Vatikan Saklı Arşivleri, başlığındaki 'Saklı' sözcüğü günümüzde kullanımı ile saklılığı ifade etmemektedir. Saklı sözcüğünün buradaki anlamı, arşivin 'Kutsal Makam'ın şahsi mülkiyeti olduğu ve ona takviyeci konumda olan Roma Curia'ya ait olan 'Özel' anlamına geldiğini ifade eder.

14 / 28

Aynı zamanda buradaki saklı sözcüğü 'saklı misyonlular', 'saklı taşıyıcı' ve 'saklı hakkâk' anlamları taşıyabilecek çok iftiharlı bir vazifenin yansıması olarak kullanılmıştır.

15 / 28

İngiltere Merkez Bankası
Birleşik Kraliyeti’n en büyük altın rezervi 4600 tondan fazla altın ile burada korunuyor. Ama yeniden de Federal Reserve Vault’a göre ikinci sırada.

16 / 28

Burada duvarlar bombaya dayanıklı ayrıca güvenlik sisteminin hududu; ses tarife, üç ayak tuşları gibi bir hayli özellik taşıdığından bütün olarak öğrenilemiyor.

17 / 28

İsviçre Bankaları
Kabahatlilerin sohbetlerinde geçirdikleri bankalardan çoğu İsviçre’ye ait… Zira İsviçre bankaları dünyanın en tehlikesiz bankaları olarak öğreniliyor.

18 / 28

Özellikle bankadaki üç tuşlu güvenlik kasası, dünyanın en zengin yurttaşları tarafından 200 seneden fazla bir müddettir kullanılıyor.

19 / 28

Fort Knox
Fort Knox’un iyi korunan yerlerden biri olması pek şaşılacak bir vaziyet değil zira bu yer ABD’nin 'külçe muhafazası' vaziyetinde…

20 / 28

Bu tuhaf yer yalnızca binlerce ton altın depolamakla kalmıyor. Aynı zamanda Bağımsızlık Bildirgesi ve Magna Carte gibi ehemmiyetli tarihi dokümanları barındırdığı da söyleniyor.

21 / 28

ADX Florence Hapishanesi
Açılımı Yönetimsel Maksimum Kuruluş olan ADX , makûsların en makûslarını barındıran erkekler için olan bir cezaevi… Bu kabahatliler ABD’deki en riskli olanları olarak kabul ediliyor ve cezaevine “Rockies’in Alcatraz” lakabını kazandırıyorlar. Daha Önceki bir ADX müdürü tarafından 'cehennemin daha pak bir versiyonu' olarak belirlenen cezaevindeki güvenlik tedbirleri oldukça yüksek seviyede.

22 / 28

Saldırı ve hakimiyet köpekleri, cezaevi duvarları, 8 metrelik tel çitler, 1400 adet uzaktan kumandalı çelik kapı, hareket tespit eden lazerler, tazyik yastığı ve kameralar bunlardan yalnızca kimileri. Buraya girmek isteyenlerinse granit duvarlardan geçmesi ardından güvenlik misyonlularını atlatarak 22 tonluk bir kapıyı aşması gerekiyor…

23 / 28

51. Bölge / Nevada, ABD
Las Vegas'ın 153 kilometre kuzeyinde, Groom Gölü yakınında bulunan 51. Bölge, Nevada Test Sahası ve Nellis Hava Güçleri sahasıyla çevrelenmiş biçimde bulunuyor. 51. Bölge genel olarak anlatıldığında üst seviye devlet gizemlerinin saklandığı askeri bir üs olarak belirlenebilir.

24 / 28

Adını ise Vietnam Savaşı sırasında ortaya çıkan bir CIA evrakından alıyor. CIA bu mevzuda rastgele bir bilgi vermediği için bu bölgede olup bitenler çoğunlukla komplo kuramlarına mevzu oluyor.

25 / 28

Bu saklı bölgeye giriş netlikle yasak. Nevada Çölü'ndeki bu bölgede uçak ve düşman silahlarının araştırılıp incelendiği söylenmektedir. Ancak 51. Bölge kurulduğu günden bu yana sırrını gözetmekte.

26 / 28

Svalbard tohum ambarı
Resmi ismi Svalbard International Seed Vault olarak öğrenilen ambar, mahsul spektrumunu gözetmek ve insanlara bir yiyecek kaynağı bulmalarını sağlamak emeliyle tohum depolamak üzere planlanmış bir yer.

27 / 28

Svalbard, Arctic Circle’daki büyük, bir kaya adası vaziyetinde ve ambar bir madenin içinde bulunuyor.

28 / 28

İzole edilmiş bir yerde bulunan ambarda, tohum emniyeti için patlamaya karşı dayanıklı kapılar, hareket sensörleri ve hava kilitleri bulunuyor…

dünyanın en iyi korunan yerleri dünyanın gidilmesi zor yerleri dünyanın en gizemli yeri Seyahat
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray liderliği aldı
Galatasaray liderliği aldı
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!