bahis siteleri

F-35’te kaybeden ABD olur

Türkiye, f-35'ler için kritik sistemler dâhil olmak üzere yaklaşık 800 parça üretiyor. söz konusu parçaların yenisinin yapılmasının iki yıldan fazla zaman.

F-35’te kaybeden ABD olur
F-35’te kaybeden ABD olur admin

Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava korunma sistemi alma kararının ardından Ankara ile Washington arasındaki gerilim sürüyor. Amerika Birleşik Devletleri tarafından “Türkiye S-400 alırsa F-35'leri teslim etmeyelim, yaptırım uygulayalım, proje ortaklığından çıkaralım” biçiminde ‘tehditkâr' söylemeler gelmeye devam ederken, son olarak Demokrat ve Cumhuriyetçi Parti aboneleri F-35'lerin Türkiye'ye teslimatını, S-400 alınmaması koşuluna bağlayan bir tasarıyı Senato'ya sundu. Ankara ise S-400'ler mevzusunda geri adım atmayacağını her kezinde vurguluyor.

RUSYA İLE ALIŞVERİŞE YAPTIRIM
Temmuz ayında S-400'lerin ilk pillerin Türkiye'ye teslim edilmesi tasarlanırken, buna karşılık Amerika Birleşik Devletlerinin Düşmanlarına Yaptırımlarla Karşı Koyma Kanununu CAATSA Türkiye'ye karşı devreye sokacağı belirtiliyor. Yasa, Rus istihbaratı veya korunma sektörüyle mali temas kuran birey ve müesseselere müteveccih yaptırım öngörüyor. Yaptırımlar arasında Türkiye'nin ortağı olduğu F-35 projesinden çıkarılmasının olduğu da belirtiliyor.

F-35 PROJESİ SEKTEYE UĞRAYABİLİR
Öte yandan Reuters'a konuşan Amerika Birleşik Devletlerili bir yetkilinin Türkiye'nin F-35'ler için takribî 800 parça ürettiğini, ancak bunların yalnızca kimilerinin güç bulunan parçalar olduğunu belirtirken, yeniden Reuters'a konuşan bir başka kaynağın ise Amerika Birleşik Devletlerinin yapım sürecinden Türkiye'yi çıkarmayı düşündüğünü ancak böyle bir adımın F-35 üretici işletme Lockheed Martin'in süratini düşürebileceğine dikkat sürüklediği aktarıldı. Türk işletmeler F-35 projesinde ehemmiyetli parçaları üreterek projeye katkı sunuyor. Bu parçalar arasında, orta gövde, kompozit ve metalik parçalar, nikel ve titanyum diskler, iniş ekibi, fren sistemi uçak yapısal parçaları, panaromik kokpit ekran ve füze hakimiyet ara surat kartları da var. Söz mevzusu parçaların yenisinin yapılmasının iki seneden fazla zaman alacağını belirten kaynaklar, böyle bir vaziyetim ise değişik bağlaşıklara F-35 teslimatını geciktirebileceğine işaret ediyor.

İLK TESLİMAT KASIMDA
Türkiye, dünyanın önde gelen silah üreticisi Lockheed Martin tarafından geliştirilen Ortak Taarruz Programı kapsamındaki beşinci jenerasyon savaş uçağı F-35 Lightning II projesine 2002 senesinde dâhil oldu. Türkiye, F-35 savaş uçaklarının bazı parçalarını tedarik etmesinin yanı gizeme filosuna ilave etmek için 116 adet uçak sipariş etti. İlk uçakların kasım ayında Türkiye'ye teslim edilmesi bekleniyor.

ÇAVUŞOĞLU: UYUŞMAYA BAĞLIYIZ, TESLİMATI KONUŞUYORUZ
Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında F-35 mevzusunda sıcak büyümeler yaşanırken Antalya'da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile toplanan Dışişleri Bakanı Mevlût Çavuşoğlu müzakerelere son noktayı koydu. Çavuşoğlu “Türkiye'nin hava korunma sistemine gereksinimi vardı ancak bazı ülkeler vermek istemedi. Rusya ile bir uyuşma imzaladık. Bu uyuşma geçerlidir ve şimdi teslimat ne zaman olacak bunu konuşuyoruz. İki ülke arasındaki uyuşmaya üçüncü bir ülkenin karşı çıkması ve başka cinsli karar alması beynelmilel hukuka terstir. ‘Ben böyle istiyorum böyle olacak' artık geçerli olmadığını tam dünyanın görmesi gerekiyor. Bu uyuşmaya bağlıyız. Üçüncü bir ülkeye verme, satma gibi bir şey yok. Kendi lüzumumuz için alıyoruz” dedi. Türkiye'nin F-35'in ortaklarından biri olduğuna dikkat sürükleyen Çavuşoğlu, “Bazı parçaları Türkiye üretiliyor. Türkiye mükellefliğini yerine getirmiştir. Amerika Birleşik Devletlerinden paradokslu söylemeler geliyor. Bir reel var ki Rusya ile S400 uyuşması geçerlidir” diye konuştu.

Türkiye Gazetesi

haber haberler gündem dünya iha güncel haberler son dakika haberleri türkiye dünya politika ekonomi finans döviz borsa spor futbol siyaset sağlık kültür sanat müzik sinema magazin moda bilim teknoloji
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray liderliği aldı
Galatasaray liderliği aldı
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!