bahis siteleri

Gerçeğinden ayırt edilemeyen sahte altınla kuyumcuların başı dertte!

Dünyanın en değerli madenlerinden olan ve hem yatırım hem de takı maksatlı kullanılan altın, son günlerde piyasada sıkça satılan sahteleri yüzünden kuyumcuları.

Gerçeğinden ayırt edilemeyen sahte altınla kuyumcuların başı dertte!
Gerçeğinden ayırt edilemeyen sahte altınla kuyumcuların başı dertte! admin

Türkiye'de takı denilince ilk akla ilk gelen 'altın'ın maliyeti kadar tasarımı ve işlemeleri de ehemmiyet talep ediyor. Çiğ halde bulunan altın güçlü bir çalışmanın ardından tecrübeli ustaların elinde şekillenip bilezik, kolye, küpe ve yüzüğe dönüşürken, kuyumcu sergenlerinden geçerek yurttaşlara erişiyor. Takribî 950 derecelik ocakta eritilen altınlar, daha sonra makineler ve el emekçiliğinin birleşmesiyle ziynet eşyaları haline geliyor. Ancak son zamanlarda oldukça çoğalan altın görünümlü takılar, Türkiye genelinde olduğu gibi Ordu'da da kuyumcuların başını tasaya sokabiliyor. Profesyonelce üretilen ve kimi zaman altından ayırt edilmekte zorlanılan altın görünümlü takılar, maliyetinden dolayı düğünlerde bile seçim edilebiliyor. Kuyumculara gelerek takıları bozdurmak isteyenler altınların sahte olduğunu kavrayınca hayal kırıklığına uğradığı gibi, ayırt edemeyen bazı kuyumcular da vaziyetten dolayı mağdur olabiliyor.

“Artık tam mahsullerin sahtesi var” 

Ordu Kuyumcular ve Sarraflar Derneği Başkanı Erman Enginyurt, sahte takılara devamlı maruz kaldıklarını söyledi. Neredeyse tam altın mahsullerinin sahtesinin üretildiğini aktaran Enginyurt, “İnsanlar her ne kadar birbirlerinin gönüllerini kırmamak ve beceriksiz kalmamak anlamında armağan olarak alsalar dahi neticede yapılan iş sahtekarlıktır. Mahsuller artık giderek değerlendiği için bu sayılar çeyrek bile olsa takribî 400 TL ortamında. İnsanlar bunların bile sahtesini alıp takabiliyorlar. Bilezik, yüzük, küpe başta olmak üzere tam mahsullerin sahtesi mevcut” dedi.

“Ucuz altın yoktur” 

“Bu işin içerisinde alaylı olmayanlar kavramıyor ve ayırt edemiyor, ancak kesip bakmak gerekli” diyen Enginyurt, “Ayar suyuna vurmak gerekli, bununla beraber muhtelif yöntemleri de mevcut, gelişigüzel almamak gerekli. Meslektaşlarımıza da bu anlamda ihtarlarda bulunuyorum. Yurttaşlarımız da netlikle bildikleri yerden alacaklar. Ucuz altın yoktur, o işin içerisinde belirli değişik bir iş vardır. Bunu asla unutmasınlar, insanlarımız tehlikesiz yerden ve bildikleri yerden alışveriş yapacaklar” biçiminde konuştu.
Özellikle yeni model mahsullerin sahtelerinin üretildiğini belirten Enginyurt, “Daha Önceki altınlarda genellikle sahte olmaz, zira rengi açılmış ve solmuş olur. Yarıyılsal olarak biz de alıcı yoğunluğundan dolayı aldığımız mahsullerde sahte aldığımız altınlar oluyor. Hakimiyet etmeden almamak gerekli” ifadelerini kullandı.

“Üreticiler olarak sahte altından çok muzdaribiz” 

Altın üreticilerinden Zeki Bilikçi de imalat sektörünün imitasyon mahsullerle başının tasada olduğunu söyledi. Çekirdekten itibaren bu sektörün içerisinde olanların sahte ve orijinal altını ayırt edebildiğini aktaran Bilikçi, sahte mahsulleri ayırt etkenin birkaç yöntemini şöyle anlattı:
“Sahte mahsullerin gramajı, aslı ile örtüşmez. Gramı aynı olsa bile şüphelenilen mahsulü kesmemiz gerekli. Sahteleri değişik, sert olur ve kesilmez. Yalnızca dışlarında yaldız boya vardır. Bunlarla beraber her kuyumcunun elinde mevcut olan mihenk taşı ile hakimiyet edilmesi gerekiyor. Üretici olarak bu sahte mahsullerden çok muzdaribiz. 1 kglık altın da olsa içerisindeki en küçük yabancı madde altını bozuyor. Bu da hem zaman kaybına hem de parasal hasara yol açıyor.”  

Selim Kuşcu
 

haber haberler gündem dünya iha güncel haberler son dakika haberleri türkiye dünya politika ekonomi finans döviz borsa spor futbol siyaset sağlık kültür sanat müzik sinema magazin moda bilim teknoloji
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray liderliği aldı
Galatasaray liderliği aldı
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!