bahis siteleri

Her 10 kadından 1'i polikistik over sendromu ile boğuşuyor

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı dr. öğretim üyesi r. ada bender, polikistik over sendromunun tedavi edilmediği takdirde birçok hastalığa davetiye çıkardığını.

Her 10 kadından 1'i polikistik over sendromu ile boğuşuyor
Her 10 kadından 1'i polikistik over sendromu ile boğuşuyor admin

Medicana International İstanbul Sağlık Kurumu Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğretim Azası R. İsme Bender, asap sistemi, hipofiz bezi, yumurtalıklar, böbreküstü bezi ve öbür dokular arasındaki etkileşimlerin bozulmasına bağlı olarak büyüyen hormonal bir hastalık olan polikistik over belirtiyiPKOS hakkında bilgi verdi. Dr. Öğretim Azası Bender; belirtinin Tip 2 diyabet, kalp damar hastalıkları, doğurganlıkta eksilme ve kansere de neden olabileceğinden tanı ve rehabilitasyonunun ehemmiyetli hale geldiğini ifade etti. 

Dr. Öğretim Azası Bender; polikistik over belirtisinin kumpassız adet kanamaları, iltihaplı sivilce, obezite, insülin mukavemeti, erkek tipi tüylenme çoğalışı ve erkek tipi saç dökülmesi gibi belirtilerle ortaya çıktığına dikkat çekti. Bender, cemiyetteki her 100 bayandan 5 ila 10'unda polikistik over belirtiyi ve karmaşıklıklarının görüldüğünü belirtti.

“Bunalım ve duygu gidişat farklılıkları sıkça görülmektedir”
Dr. R. İsme Bender, “Bu hastalarda Tip 2 DM, kan yağlarında yükselme, koroner kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, rahim, meme ve yumurtalık kanseri tehlikeyi klasik popülasyona göre anlamlı biçimde çoğalmıştır. Bu hastalarda hamilelik oluşursa düşük ve düşük doğum ağırlıklı bebek doğurma tehlikeyi de klasik bayanlara göre daha yüksek bulunmuştur. Bunalım, duygu gidişat farklıları ve dikkat beceriksizliği PKOS'lu hastalarda sıkça karşılaştığımız öbür karmaşıklıklardır” dedi.

Polikistik Over Belirtiyi rehabilitasyonu
Hastalığın tedavisinden de bahseden Bender, “Rehabilitasyon hastanın mevcut belirtilerine müteveccih olarak tertip edilir. Her hasta için rehabilitasyonda ortak ve ehemmiyetli nokta ise hayat biçiminin değiştirilmesidir. Hastalarda perhiz ve egzersiz, semptomları gidermek ve PKOS'a bağlı oluşacak Tip 2 diyabet, kalp damar hastalıkları, doğurganlıkta eksilme ve kanser gibi riskleri önlemek için kesinlikle lüzumludur” diye konuştu.

"Zafersiz perhizler metabolizmaya hasar verir"
PKOS'lu kilo çoğalışı olan hastaların insülin mukavemeti sebebiyle, gıdalardan fazla ölçüde karbonhidrat alma gereksinimi sezdiklerini belirten Bender, “Buna da bağlı olarak bu hastaların hikayelerinde pek çok zafersiz perhiz teşebbüsü vardır. Muhakkak bir gaye kiloya erişmeden vazgeçilen perhizler ve şahsın perhiz yaparken yiyemediği tüm gıdaları pes edip perhizi vazgeçerek aşırıca harcaması daha fazla kilo çoğalışına neden olur. Zafersiz perhizlerin tüm bu neticeleri sebebiyle metabolizmaya hasar vermek kaçınılmazdır. Bu sebeple PKOS'da perhiz hastanın değil bir diyetisyenin tanımladığı biçimde yapılmalıdır. Hazırlanan bu perhize noksansız bir biçimde geçim koşuldur. Kilo kaybının PKOS'lu hastalarda yumurtalık işlevlerinin düzelmesini, insülin seviyesinin düşmesini ve bedende çoğalan androjen erkeklik hormonu yükünün eksilmesini sağladığı yapılan “Bilimsel Çalışmalarla” gösterilmiştir. Perhize ek olarak günlük ya da günaşırı yapılan egzersizler de insülin mukavemetini eksiltmektedir. Egzersizde de perhiz de olduğu gibi süreklilik ehemmiyetlidir” laflarını ifade etti.

“Hamilelik isteği rehabilitasyon protokolü için ehemmiyetli bir bilgidir”
Perhiz ve egzersize ek rehabilitasyonlar için hastanın hamilelik isteği olup olmamasının ehemmiyetine de değinen Bender, “Hamilelik istemi olmayan hastanın adet kumpasını sağlayacak, kilo vermesini basitleştirecek, iltihaplı sivilce ve erkek tipi tüylenme ile saç dökülmesini önleyecek rehabilitasyonlar Kadın Hastalıkları ve Doğum doktorları ile beraber alakalı dallardaki doktorlarca tertip edilmelidir. Hamilelik istemi olması halinde perhiz ve egzersize ek olarak PKOS'da bozulan yumurta gelişimi ve yumurtlama işlevi biz Kadın Hastalıkları ve Doğum doktorlarınca tertip edilmektedir. Özellikle kilolu hastalarda hamilelik istemi halinde birtakım farklılar mevcut olup yumurta geliştirmek için artık daha tehlikesiz rehabilitasyonlara geçiş yapılmaktadır” biçiminde konuştu.  

PKOS haber haberler gündem dünya iha güncel haberler son dakika haberleri türkiye dünya politika ekonomi finans döviz borsa spor futbol siyaset sağlık kültür sanat müzik sinema magazin moda bilim teknol
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray liderliği aldı
Galatasaray liderliği aldı
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!