bahis siteleri

İkinci el araç alırken dolandırılma korkusu tarihe karışıyor

İkinci el araç piyasasında alım ve satımlarda yaşanan mağduriyetleri sona erdirmek için getirilen ekspertiz raporu zorunluluğu 1 nisan 2019 tarihinde başlıyor..

İkinci el araç alırken dolandırılma korkusu tarihe karışıyor
İkinci el araç alırken dolandırılma korkusu tarihe karışıyor admin

Türkiye genelinde Ticaret Bakanlığı tarafından ikinci el motorlu kara vasıtalarının ticari hakkında idaremelikte farklılık yapılmasına dair idaremelik 30529 rakamlı Resmi Gazetede yayımlanmıştı. 1 Nisan itibariyle yürürlüğe girecek olan idaremelikle taşıt alım-satımlarında ekspertiz raporu olmadan satış harekâtı hakikatleştirilemeyecek. Tertip Etmeye göre bu işi yapan her firmanın ekspertiz raporu da geçerli olmayacak. Raporun geçerli sayılması için ise yetki yalnızca Türk Standartları Enstitüsünden Türk Standartları Enstitüsü Hizmet Yeterlilik Evrakı alan alakalı işletmelerde olacak. İdaremelik farklılığı ile km düşürme, vasıtanın zararını ve kazasını saklama gibi dolandırıcılık şikelerinin de önüne geçilecek. 

Mevzuyla alakalı değerlendirmelerde bulunan bir ekspertiz şirketinin mesulü Cihan Acar, yurttaşların güven içerisinde taşıt almalarını sağladıklarını belirterek uygulamanın çok bereketli olacağını düşündüğünü ifade etti. Acar, "Bir Hayli ekspertiz şirketi var. Kimi bu dokümanlarla noksanlarını gidermiş olacak, dokümanı alamayanlar piyasadan çekilmek zorunda kalacaklar. Bu yasanın bir an evvel uygulamaya geçmesinde netlikle fayda görüyoruz. Laf uçar yazı kalır. Var olan yanılgıları yazıya dökerek insanların güven içerisinde vasıtalarını almalarını sağlıyoruz. İşimizi hoşlanarak yapıyoruz ve insanların aldatılmasının önüne geçmiş oluyoruz. Bu da bize mutluluk veriyor" dedi. 

"Daha Öncekisi gibi insanlar aldatıldım tümcesini kurmayacak" 

Bazı yurttaşların ikinci el taşıt alırken dolandırılma fobisiyle sıfır vasıtalara yönelmek gidişatında kaldığını ve zorunlu hale getirilen ekspertiz uygulaması ile yurttaşların daha sıhhatli karar verebileceğinin altını çizen Acar, "İnsanlar aldatılma görüşüyle kimi zaman standardı üst seviyeye taşıyıp sıfır taşıt alma görüşüye girebiliyordu. Şimdi ekspertizle alakalı güvence oluştuktan sonra yurttaşlar bulunduğu kentten ziyade değişik şehirlere gitmeden ekspertiz aracılığıyla vasıtaya baktırıp, taşıtla alakalı bilgileri bilip alma ya da almama kararını verebilecekler. Misalin Ankara'da ki bir vasıtayı hiç zaman kaybetmeden oradaki ekspertiz aracılığıyla, oraya gitmeden almak ya da almama gidişatına sahibim. Bu benim için hem zaman tasarrufudur hem de taşıtla alakalı bilgilerin net kaynağına sahip olacağım. Kimsenin tasarrufunda olmayacak, daha öncekisi gibi insanlar 'aldatıldım' tümcesini allahın izniyle kurmayacak” ifadelerini kullandı. 

Son olarak Osman Metin adlı bir yurttaş, uygulamanın makûs emelli kullanılmadığı takdirde çok bereketli olacağına inandığını belirterek şunları söyledi; 

"Şuanda anlamlı olan bu gibi görünüyor. Zira bazen öğrenemiyorsunuz otomobilde boya oluyor, zarar oluyor. Yalnızca plaka denetlemeyle de olmuyor, şaseden denetlemeniz gerekli. Otomobildeki boyayı, zararı her türlü işlevi gösteren bir müessese. Bazı ekspertiz işletmeleri uygulamadan rant sağlayabilir makûs emelli kullanılmadığı takdirde, o biçimde kullanılmayıp devlet tarafından sorgulandığında çok uygun bir müessese olarak görüyorum."  

Oğuzhan Demir - Abdullah Güçlü - Çağatay Gür
 

haber haberler gündem dünya iha güncel haberler son dakika haberleri türkiye dünya politika ekonomi finans döviz borsa spor futbol siyaset sağlık kültür sanat müzik sinema magazin moda bilim teknoloji
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray liderliği aldı
Galatasaray liderliği aldı
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!