bahis siteleri

İstanbul’dan moda merkezi olur mu?

İstanbul için moda zamanı yaklaşıyor: Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul, 19 Mart’ta başlıyor. Moda Konseyi tartıştı: Organizasyonda gelinen nokta ne? Bizi neler bekliyor?

İstanbul’dan moda merkezi olur mu?
İstanbul’dan moda merkezi olur mu? admin

Aslı Barış: MBFW İstanbul 13’şöhretçi sezonuyla 19 Mart’ta başlıyor. İyisiyle makûsuyla hatırı sayılır bir zamanı geride vazgeçtik...
Başak Dizer Tatlıtuğ:
13’şöhretçi olmuş dahi! Hepsinde bilfiil çalıştım sanırım sürekli.
İstanbul Moda Haftası bu yıl nitelikli ve yoğun biçimde tertip edilmiş. Hem büyük moda markaları hem tecrübeli hem de genç tasarımcılar var. Erkek tasarım defileleri de bu yıl daha fazla. Dünya çapında olmasa da bazı ülkeler Türkiye’den alışveriş yapıyor.
O nedenle karşılığını buluyor ama natürel daha orijinal, serbest ve aralıksızı olan koleksiyonlar oldukça kendine yer bulacaktır. Bu yolda çok emek tüketiliyor. Tenkit Etmeden evvel herkesin elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığını ve bunun güç, külfetli ve giderli bir organizasyon olduğunu unutmayalım.
Aslı Barış:
Moda haftamızın beynelmilel takvimde yer alması ülkemiz ismine çok ehemmiyetli. Bu sezon özellikle İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçilari Birliği’nden İHKİB büyük dayanak var. Modellerin giderleri, defile slot paraları karşılanıyor.
Ama genele bakarsak, sizce bu kadar zaman içinde neredeyiz?
Ceylan Atınç:
Çok fazla ilerleyebildiğimizi düşünmüyorum. Hatta bu organizasyon daha ufak ve serbestken daha yaratıcı şeyler görüyorduk. Tamam, bu sezon bir sürü şey değişti, iyileşme olmasını bekliyorum. Ama gördüğüm öteki moda haftalarına mukayese etiyorum.
Mesela ben geçenlerde Tiflis Moda Haftası’na gittim, çok daha ufak ama faal gruplara çok hoş sunumlar yapıldı. Üstelik fantastik hoş binalarda.
Aslı Barış:
Bu sezon, o stil organizasyonlar olacak. Misalin Sudi Etuz Çiçek Pasajı’nda defile yapacakmış, güzelime gitti bu fikir... Tarihi dokusu olan yerlerde defile yapılınca daha etkileyici oluyor. Mesela ilk zamanlarda Taşkışla’da yapılan organizasyona bayılmıştım.
Başak Dizer Tatlıtuğ:
Taşkışla’da yaz sezonu yapılan defileler benim de usumda. Çok hoştu. Bahçesine bir araya gelmiştik. Yeni yeni esasları atılmıştı moda haftasının. Galatasaray Hamamı’nda dahi defileye gitmiştim. Orijinal tasarımlarla bazı kavmi öğeler birleşince, tarihi mekanlarda da sergilenince insan büyüleniyor.
Aslı Barış:
Hem günümüzün trendlerine de uygun. Zira daha hoş resimler veriyor. Haliyle de sosyal medya paylaşımları çok oluyor.
Ceylan Atınç:
Yeni çağ kumpasına ayak uydurmak gerekli. Tamam, İstanbul bir Paris, bir Milano değil. Ama neden daha değişik, genç, seçenek bir moda merkezi olmasın? Daha egzotik, daha oryantal takılıp daha değişik bir konumlandırma yapılabilir. Bunun çağdaş olup olmamakla bir ilgisi yok. Ehemmiyetli olan orijinal olmak.
Aslı Barış:
Katılıyorum. Zati orijinal olduğunda fark ediliyorsun.
Hatta yeni bir büyümeyle misal vereyim. Deniz Berdan’ın markası DB Berdan, Forbes Mecmuası’nin “2019’da takip edilmesi gereken yeni 12 marka” listesinde yer aldı bu hafta... Londra Moda Haftası’ndaki defilesine methiyeler yağmış. Tüm kalbimizle tebrik ediyoruz kendisini.

İstanbul’dan moda merkezi olur mu

Saydam tulumu kim giyecek?
Aslı Barış: Yeni bir trend; daha doğrusu yeni demeyelim de vintage diyelim: Saydam catsuit’ler. Kardashian takımı bolca giydi. Ülkemize kazanç mı?
Başak Dizer Tatlıtuğ:
Yok gelmez... Çok iddialı. Dans, yoga ya da spor giysiyi gibi duruyor. Bence bir hayli değişik mahsulle kombin edilirse daha çok seçim edilebilir. Mesela üstüne jean ceket ya da uzun salaş kazak ve botlarla iç elbise ayrıntıyı olarak kullanılabilir.
İstanbul’dan moda merkezi olur mu


Ceylan Atınç:
Kim Kardashian’ın, Naomi Campbell’ın 90’larda giydiği kıyafetleri taklit ettiğini gösteren resimler gezdi bu hafta. Ama şöyle bir vaziyet var, Versace 15 sene evvel yarattığı bazı tasarımları defilelerde sergiliyor, bunlardan da esin alıyor. Sonuçta ikon ikonu besliyor.
Aslı Barış: Beslesin de Kim’in beden tipinin Naomi’yle eşliği yüzde sıfır. Haliyle bir tuhaf duruyor. Bu trendin ülkemize geleceğinden ben de emin değilim. Baştan alt saydam her zaman konuşulur ama pek iyi tepkiler almaz.
Artık skinny jean görmek istemiyoruz
Aslı Barış:  Bu hafta Mavi de Kıvanç Tatlıtuğ ile yeni koleksiyonunu tanıttı. Şimdi “torpil geçiyorum sanılmasın” diye yanıt vermek istemeyeceksin Başak. Ama hatırımı kırma, bu sezonun jean trendlerini azıcık konuşmak istiyorum. Neler giyeceğiz?
Başak Dizer Tatlıtuğ: Peki madem... Erkek trendlerinde erkeğin bırakılmazı denim olduğu için yıkanmış, ağartılmış, yırtık ve beyaz jean pantolonlara devam edilecek. Beyaz ve buz mavisi jean ceketler de çok var. Spor blazer ceketler çok hoş kombin yapılabiliyor. Kesinlikle jean ceket edinin. Yüksek muhakkak boru paçalı jean pantolonlar erkek için daha moda. Kovboy çizmeleri ile de yalnızca boru paça uygun oluyor. Kemer artık ön tasarıda. Ten kahve, siyah kemerler kullanılabilir. Kısa paça ama kalıbı bol eşofman pantolonlar da cadde modasından modaya uyarlananlardan.
İstanbul’dan moda merkezi olur mu


Aslı Barış: Peki neler giymeyeceğiz, neleri atalım?
Ceylan Atınç: Artık skinny jean görmek istemiyoruz. Bitmesi lüzumlu. Çok daha bol, vintage kesimli, hatta bahçıvan stili dediğimiz yüksek muhakkak, kemerle bunalmış, paçaya doğru daralan, altına sandaletle, terlikle ya da sneaker’la giyebileceğimiz modeller ön tasarıya çıkıyor. 
İstanbul’dan moda merkezi olur mu

HAFTANIN ÖNE ÇIKAN FAALLİKLERİ

iframe height: 100% !important;width: 100% !important;]]>
Dikkat Faallik Var: Bu hafta çok gezeceğizHaftanın faallikleri bizi çok dolaştıracak. Hayko Cepkin'den, Hey Douglas'a bu faallikleri kaçırmak istemeyeceksiniz! Koray Taşan'ın sunumuyla haftanın öne çıkan faallikleri bu videoda!
daha fazla video için

 

Başak Dizer Tatlıtuğ Ceylan Atınç Aslı Barış moda konseyi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray liderliği aldı
Galatasaray liderliği aldı
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!