bahis siteleri

Karnaval için geri sayım başladı

Adana’nın en güzel zamanı nisan Sarı sıcak bastırmadan, portakal çiçeklerinin kokusu tüm şehri sarmışken Üstelik bu bereketli kenti insanıyla, yemeğiyle, tarihiyle ve doğasıyla tanımak için bir de güzel bahanemiz var: Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı Geçen yıl gibi bu yıl da 1 milyondan fazla insanın...

Karnaval için geri sayım başladı
Karnaval için geri sayım başladı admin

Türkiye’nin ilk ve tek cadde karnavalı olarak dünyanın rakamlı faallikleri arasına girme yolunda ehemmiyetli mesafe kat eden ‘Beynelmilel Portakal Çiçeği Karnavalı’na az zaman kaldı. Binlerce şahsın katılacağı cümbüşlerin yanında bu sene çok rakamda kültürel ve sanatsal etkinlik de organize edilecek. 3-7 Nisan tarihlerinde 7’ncisi tertip edilecek olan karnavalın sembolü vaziyetindeki kostümlü alay geçişi ise 6 Nisan Cumartesi günü yapılacak. Geçen sene 100 bini Adana dışından olmak üzere bir milyondan fazla şahsın Adana caddelerinde buluştuğu karnavala, her sene olduğu gibi bu sene de alakanın yoğun olması bekleniyor.

Karnaval için geri sayım başladıAktifliğin fikir önderi, Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, apayrı tecrübeler yaşamak isteyenleri her sene olduğu gibi bu sene de beklediklerini söylüyor. Bozkurt “Biz beraber eğlenmeyi muvaffak olabildiğimiz miktarda uygar olabiliyoruz. Her keresinde karnavala gelin, pişman olmayacaksınız diyoruz. Ve gelenler asla pişman olmuyor. Portakal çiçeklerinin kokusu eşliğinde baharı karşılarken, kendinizi dinç ve hayata neşeyi ile dolu sezeceksiniz. Tabiatın mucizesine beraber şahitlik etmek ve şahane bir zaman geçirmek için bu sene de nisanda Adana’da buluşalım” diyor.

Eğlenceden cümbüş, keyiften keyif hoşlan

Ünlü sanatçıların yer alacağı açılış ve kapanış konserleri, kostümlü şov grupları alayı, motorize takımlar ve bandolardan oluşan karnaval programında, sanat sergileri, sarih hava dans ve spor şovları, sohbetler ile tiyatro oyunları da yer alacak. Programda bu sene müsabakalar da ehemmiyetli bir yer yakalıyor. Kostüm tasarımı, portakallı lezzetler, en iyi karnaval resmi, alay ekipleri kostüm tasarımı ve kebabın ustaları müsabakaları bunlardan yalnızca birkaçı. Adana kültürünü anlatan performanslar ve sanat şovlarının bu sene bolca yer alacağı karnavalda çocuklara müteveccih de bir hayli aktiflik bulunuyor. Bu aktifliklerin kimileri şunlar: Anne-baba-çocuk koşusu, satranç turnuvası, çocuk tiyatrosu ve çocuk sanat etkinlikleri, 0-5 yaş çocuklar için 101 değişik reyin kapsayan etkinlik alanı, ve TJK pony club...

Karnaval için geri sayım başladıKendisi kadar etrafı da hoş

Adana’dan günübirlik erişim mesafesinde bir hayli ehemmiyetli yeri görme kaderi de bulunuyor. Kapadokya bölgesine otomobille 2.5 saat gibi bir zamanda gidilip, akşam Adana’ya geri dönülebiliyor. Yeniden Adana’ya çok yakın olan Tarsus 20 dakika, Mersin 45 dk, İskenderun 1 saat, Antakya 1.5 saat ve Gaziantep 2.5 saat gibi bir hayli bölgeye de günlük geziler basitlikle tasarlanabiliyor. Ayrıca karnaval ile alakalı aktüel bültenler www.nisandaadanada.com web-sitesinden, Facebook, Twitter ve Instagram’daki “Nisan’da Adana’da” adlı hesaplardan takip edilebiliyor.

Olmazsa olmazı dans ve çiçekten taç

Portakal Çiçeği Karnavalı’nda yemeğe olduğu kadar müziğe de doyabilirsiniz. Adana’nın neredeyse tüm caddelerinde cadde sanatçıları karnaval süresince şarkılara eşlik etmenizi bekleyecek. Davullar, zurnalar derken bitmek öğrenmeyen bir müzik şöleni yaşayacaksınız. Bazen caddelerde dans eden insanlar görebilirsiniz. Bu sizi hiç afallatmasın. Davul ve zurna seslerini dinleyince yerinizde durmanız eforlaşacak. Bu şenliğin olmazsa olmazlarından biri de portakal çiçeklerinden yapılan çiçek taçları. Her yaştan kadının şenlik süresince tek aksesuarı portakal çiçeklerinden taktığı kolye ve taçlar.

Karnaval için geri sayım başladıSize karnaval, mideye bayram

Her ne kadar Adana deyince akla kebap gelse de şehrin çok zengin bir mutfağı var. Mantı çorbası olarak da öğrenilen ‘yüksük çorbası’, şerbet, nişasta ve pudraşekeri ile rendelenmiş buz karışımından oluşan ‘bici bici’, kuzunun mide kısmından hazırlanan ve içine pirinç doldurularak yapılan ‘şırdan’, kuzunun bağırsakları doldurularak yapılan mumbar, bir nevi lohusa şerbeti olan ‘kaynar’, darı unu, süt kaymağı, ceviz ve kaz ciğeri ile yapılan ‘kedi batmaz’, ‘fellah köftesi’ ve ‘kamhi çorbası’ da kesinlikle tadılması gereken şehir lezzetlerinden.
Adana adana portakal çiçeği portakal çiçeği festivali Seyahat seyahat haberi SeoHaber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray liderliği aldı
Galatasaray liderliği aldı
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!