bahis siteleri

Kelebekler Şehri Dolup Taşırdı

Kahramanmaraş'ta kelebeklerin göçü, trafikte seyir halindeki sürücüleri ve vatandaşları şaşırttı.

Kelebekler Şehri Dolup Taşırdı
Kelebekler Şehri Dolup Taşırdı admin

Kahramanmaraş, Kayseri ve Adana etraf yolu üzerinde uçuşan kelebekler, renkli görüntülere neden oldu. Karayolunda zaman zaman sürücülere güç anlar yaşatan kelebeklerin, muhacir kelebekler olduğu bilindi.
Kahramanmaraş Tarım ve Orman Müdürlüğünden alınan bilgiye göre bilimsel ismi Vanessa Cardui olan kelebekler, Kuzey Yarımkürenin tamamı, Afrika ve Avustralya kıtaları olmak üzere küresel olarak yaygın ufalayış gösteriyor.

Türkiye'nin tüm şehirlerinde bulunduğu ifade edilen bu kelebeklerin, deniz seviyesi ile 3 bin metre arasındaki rakımlarda uçtukları, Mart ve Kasım arasında 3 veya 4 kuşak üremekte oldukları, kış aylarında sıcak ülkelere göç ettikleri bilindi.

Son günlerde Kahramanmaraş'ta görülen diken kelebeğinin kültür nebatlarına tarımsal açıdan hiçbir hasarı bulunmadığını belirten Kahramanmaraş Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çetinkaya, "Kelebekler şu anda göç gidişatındadır. Şehrimizde yurttaşlar tarafından da yoğun bir alaka gören bu kelebekler, en son takribî 6 sene evvel bu biçimde görülmüştü. İlerleyen günlerde göç devamı olarak öteki şehirlerimizde de görülebilir. Bu biçimde sıcak ülkelere göç edeceklerini düşünüyoruz. Muhtemelen Afrika'da göçlerini bitirecekler ve hayatlarını orada sürdürecekler" dedi.  

Muhammet Özer - Halil Koyun - Ömer Faruk Salman

haber haberler gündem dünya iha güncel haberler son dakika haberleri türkiye dünya politika ekonomi finans döviz borsa spor futbol siyaset sağlık kültür sanat müzik sinema magazin moda bilim teknoloji
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray liderliği aldı
Galatasaray liderliği aldı
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!