bahis siteleri

Kızılay dört yılda 10 kat büyüdü, şimdi 2 milyon gönüllü arıyor

150’nci yılını kutlayan Kızılay, bugün 16 milyon insana yardım ediyor. Son dönemde bu kadar büyümesinin sebeplerinden biri de üç yıl önce kurumun başkanı olan Dr. Kerem Kınık. Kızılay Başkanı’yla toplumsal güçlendirme programını konuştuk.

Kızılay dört yılda 10 kat büyüdü, şimdi 2 milyon gönüllü arıyor
Kızılay dört yılda 10 kat büyüdü, şimdi 2 milyon gönüllü arıyor admin

Kuruluşu 1868’e sabreden Kızılay, sadece Türkiye’de değil 13 ülkede aktif bir biçimde çalışıyor, insanlara takviye ediyor. Desteğe yoksul insanların rakamı çoğaldıkça Kızılay’a yapılan bağışlar da çoğalıyor. Misalin 2015’te 1.9 milyon kan bağışı varken bugün rakamı 2.7 milyonu ulaştı.

Kızılay’ın son yarıyılda bu kadar gelişmesinin nedenlerinden biri de üç sene evvel müessesenin başkanı olan Dr. Kerem Kınık. Bir ilki reelleştirerek 191 ülkenin abonesi olduğu Beynelmilel Kızılay Kızılhaç Dernekleri Federasyonu Avrupa Başkanı ve Dünya Başkan Yardımcısı oldu.

Uzmanlığı afet tıbbı olan Kınık’ın verdiği bilgilere göre, seneler geçtikçe gelişen Kızılay’ın şu anda 20 bin eğitilmiş, sahada iş yapabilen gönüllüsü var. Emelse bu rakamı 2 milyona çıkarmak: “Üç sene içinde bunu amaçlıyoruz. Şu anda eğitmenler yetiştiriyoruz. Gönüllü ilişkiler direktörlüğünü daha yeni kurduk. Herkesin değişik alanlarda katkı vereceği sıhhatçi, eğitmen, arama kurtarmacı gibi bir gönüllülük portalı kuracağız. Gönüllülüğü bir müessese haline getirmeye çalışacağız.”

Kızılay dört yılda 10 kat büyüdü, şimdi 2 milyon gönüllü arıyor

Cemiyetsel kuvvetlendirme programı
class='cf'>

Kızılay’ın en ehemmiyetli mevzularından biri de mülteciler. Kınık, Türkiye’de şu anda 70 değişik ülkeden 4 milyon 200 bin sığınmacı olduğunu anlatıyor. Bunlarınsa 3.5 milyonu Suriyeli. 2 milyon sığınmacı Kızılay kartından yararlanıyor. 400 bin talebeye mektebe gitmek için burs veriliyor. 700 bin sığınmacı çocuk Türkiye’de mektebe gidiyor. Kınık’a göre, Suriye’deki savaşın bitmesinden sonra değişik bir Suriye-Türkiye ilişkisi olacak. Zira şimdiden 3.5 milyon Suriyeli Arap, Türkçe konuşuyor.

Kınık, sığınmacılara yapılan desteklerle alakalı da şu ehemmiyetli bilgiyi veriyor: “Türkiye’deki sığınmacılara müteveccih yaptığımız çalışmaların neredeyse tamamı Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler, bir de benim başkanı olduğum Kızılhaç Federasyonu tarafından karşılıyor.”

Kızılay dört yılda 10 kat büyüdü, şimdi 2 milyon gönüllü arıyor


13 ülkede etkin
Kızılay, Bosna Hersek, Bulgaristan, Sudan, Güney Sudan, Filistin, Afganistan, Pakistan, Bangladeş, Suriye, Irak, Yemen, Libya’da faaliyet gösteriyor. Yakında buna Etiyopya da ilave edilecek. Kızılay’ın Türkiye’nin tüm şehirlerinde temsilcilikleri bulunuyor. Şayet gönüllü olmak isterseniz bu temsilciliklere müracaat etebilirsiniz.

Osmanlı’dan kalan 300 kilo altın
Kızılay’a kurulduğu yarıyıl Sultan Abdülaziz, dayanak emeliyle şahsi malvarlığından ve devletin temkin akçesinden 300 kg altın veriyor. Bu 300 kg altın bugün hali hazırda Merkez Bankası’nda bulunuyor. Kızılay’ın bugün eriştiği bütçeyse 7 milyar TL.
Kızılay dört yılda 10 kat büyüdü, şimdi 2 milyon gönüllü arıyor
Kızılay Kerem Kınık Türkiye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray liderliği aldı
Galatasaray liderliği aldı
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!