bahis siteleri

KKTC Hükümeti kapalı Maraş'ın açılması için düğmeye bastı

Kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti (kktc) başbakan yardımcısı ve dışişleri bakanı kudret özersay 1974 yılından beri kapalı olan maraş kenti hakkında, “kapalı maraş.

KKTC Hükümeti kapalı Maraş'ın açılması için düğmeye bastı
KKTC Hükümeti kapalı Maraş'ın açılması için düğmeye bastı admin

KKTC Başbakan Takviyecisi ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Bakanlar Heyeti buluşmasının ardından 1974 senesinden beri kapalı olan ‘Maraş' şehri hakkında söylemede bulundu. Kamuoyunu bilgilendirmek emeli ile Bakanlar Heyeti buluşması bitmeden basının karşısına çıktığını belirten Özersay, “Bugün Bakanlar Heyetinde kapalı Maraş mevzusu da değerlendirildi. Artık kapalı Maraş mevzusunda somut bir adım atılmasının zamanı gelmiştir” dedi.

“Uzman bir takımla stok çalışması yapılacak” 

Mevzu ile alakalı uzman bir takım oluşturulacağını belirten Özersay, “Bu çerçevede uzman bir takım oluşturarak bu alan içerisinde bilimsel bir stok çalışması yapılması için harekete geçme kararı aldı Bakanlar Heyeti. Beynelmilel alanda faaliyet gösteren adlardan da faydalanarak oluşturulacak olan takım kapalı Maraş'ta yer alan tapu kayıtları, taşınır ve taşınmaz malların vaziyeti, vakıf mülklerinin tespit etilmesi, alt yapının vaziyeti, etraf açısından tehlike taşıyan hususları kapsayacak kapsamlı bir stok çalışması yapmakla ve bunu başbakan dayanakçılığı ve bakanlığa raporlamakla görevlendirilecek” ifadelerini kullandı.

Çalışmaların yapılması için Bakanlar Heyetinden özel karar 

Çalışmalar sonrası elde edilen bilgiler ışığında kapalı olan Maraş mevzusunda adımların atılacağını belirten Özersay, “Hükümet olarak stok çalışması sonrası atacağımız bir sonraki adımda kapalı Maraş'ın daha önceki uysallarının ve Vakıflar Yönetinin mülkiyete dair hak ve çıkarlarına halel gelmeyecek biçimde hareket edeceğiz. Hukuken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti toprakları içerisinde askeri bölge statüsünde olan kapalı Maraş'ta oluşturulacak olan takımın çalışma yapabilmesi için Bakanlar Heyeti özel bir karar üreterek, fiilen çalışmanın yapılmasının şartlarını hazırlayacaktır” biçiminde konuştu. 

Çalışmaya gönüllü olarak katılmak isteyenlere de genel bir çağrı yapılacağını belirten Özersay, ''Hükümet olarak önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Akıncı ve Cumhuriyet Meclisinde temsil edilen politik parti başkanları ile bu mevzuda görüş alışverişinde bulunacağız'' dedi.  

Emir Abdurrahman Bulut

haber haberler gündem dünya iha güncel haberler son dakika haberleri türkiye dünya politika ekonomi finans döviz borsa spor futbol siyaset sağlık kültür sanat müzik sinema magazin moda bilim teknoloji
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray liderliği aldı
Galatasaray liderliği aldı
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!