bahis siteleri

Küstah Sözler! Avustralya Başbakanı, Erdoğan'ı Kınayıp Türkiye'yi Tehdit Etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yeni Zelanda saldırısıyla ilgili 'Kininizin, nefretinizin canlı olduğunu anladık' sözlerinden rahatsız olan Avustralya Başbakanı Morrison, 'Rencide edici sözlerini kınıyorum. İlişkilerle ilgili tüm seçenekler masada' dedi.

Küstah Sözler! Avustralya Başbakanı, Erdoğan'ı Kınayıp Türkiye'yi Tehdit Etti
Küstah Sözler! Avustralya Başbakanı, Erdoğan'ı Kınayıp Türkiye'yi Tehdit Etti admin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeni Zelanda'daki cami kırımını andırdırıp "İletinizi aldık. Hislerinizi de hedefinizi de anladık. Kininizin, nefretinizin canlı olduğunu anladık." dedi. Erdoğan'ın bu laflarından rahatsız olan Avustralya Başbakanı Scott Morrison, "Erdoğan'ın rencide edici sözlerini ayıplıyorum, ilişkilerle alakalı tüm alternatifler masada" dedi.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Çanakkale Savaşı'nın 104. sene dönümü merasiminde yaptığı konuşmada sarf ettiği laflardan dolayı Türkiye'nin Canberra Büyükelçisi Korhan Karakoç'u çağırdı.

MORRİSON: KAYGISIZLIK OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM

BBC Türkçe'nin AFP'den aktardığı habere göre görüşmenin ardından söyleme yapan Morrison, "Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın laflarının Avustralyalılar için çok rencide edici olduğunu ve böylesine duyarlı bir civarda sarf edilmesinin kaygısızlık olduğunu düşünüyorum" dedi.

LAFLARIN GERİ ALINMASINI İSTEDİ

"Bu laflara sarihlik getirilmesini ve geri alınmasını bekliyorum ve bunu arz ettim" diyen Morrison, Büyükelçi Karakoç ile yaptığı görüşmede kendisine sunulan bahaneleri de kabul etmediğini belirtti.

"TÜM ALTERNATİFLER MASADA" TEHDİDİ

Morrison, ilişkilerin gözden geçirilmesi mevzusunda 'tüm alternatifleri' değerlendireceğini de ifade etti. Morrison, Türkiye'ye seyahat etmeyi düşünen Avustralyalılar'dan aklıselimli hareket etmelerini ve Türkiye'ye müteveccih bir seyahat ihtarının gözden geçirildiğini vurguladı.

ATATÜRK İLE YANIT VERDİ

"Rastgele bir adım atmadan Türk hükümetinin cevabını bekleyeceğim ancak ilişkilere dair tüm alternatiflerin masada olduğunu söyleyebilirim" diyen Morrison, Erdoğan'ın sarf ettiği laflarla Mustafa Kemal Atatürk'ün mirasına 'hıyanet ettiğini' de öne sürdü. Morrison, "Atatürk, ülkesini çağdaş ve kucaklayıcı bir millete dönüştürmek istiyordu ve bu lafların bu ruhla bağdaşmadığını düşünüyorum" ifadesini kullandı.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Erdoğan, evvelki gün yaptığı konuşmada, "Çanakkale'den 104 sene sonra bir defa daha sesleniyor ve diyoruz ki, iletinizi aldık. Hislerinizi de hedefinizi de anladık. Kininizin, nefretinizin canlı olduğunu anladık. Bir teröristin ortaya çıkarak 50 Müslümanı öldürmesinin ne olduğunu anladık. Aldığımız soluğu bize çok gördüğünüzü anladık. Biz buradayız, biz Çanakkale'deyiz. 1000 yıldır buradayız, kıyamete kadar da burada olacağız. İstanbul'u Konstantinapol yapamayacaksınız. Dedeleriniz geldiler, burada olduğumuzu gördüler, kimi ayakta kimi tabutta geri döndüler. Aynı maksatla gelecekseniz sizi de bekleriz. Sizleri de dedeleriniz gibi uğurlayacağımızdan hiç kuşkunuz olmasın" demişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başkan Recep Tayyip Erdoğan Mustafa Kemal Atatürk Cumhurbaşkanı Erdoğan Fransız Haber Ajansı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Cumhuriyeti Gazi Mustafa Kemal Mustafa Kemal Paşa Tayyip Er
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray liderliği aldı
Galatasaray liderliği aldı
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!