bahis siteleri

Lohusa depresyonuna dair bilinmesi gerekenler

Annelerde doğum sonrası ortaya çıkabilen lohusa depresyonunun, şiddetli hüzün, duyarsızlık, aşırı yorgunluk, enerji eksikliği ve bedensel yakınma belirtileri.

Lohusa depresyonuna dair bilinmesi gerekenler
Lohusa depresyonuna dair bilinmesi gerekenler admin

“Bir Hayli kadının anne olduktan sonra ruh halinde farklılık kollanmakta”

Dünyaya bir bebek getirmenin mutluluk verici bir hadise olduğunu, buna karşın annenin hayatının stresli ve güç olabildiğini belirten Uzm. Psikolog Tuğçe Denizgil Safha, bir hayli kadının anne olduktan sonra hafif üzüntü ve endişe sezdiğini, ruh halinde ise farklılıkların olabileceğini ifade etti.
Banal vaziyetlerde yedi veya on gün içinde kendiliğinden düzelmesi beklenen bu bulguların devamı vaziyetinde şüphelenilmesi gerektiğini söyleyen Tuğçe Denizgil Safha, “Lohusa bunalımı doğumdan sonraki ilk altı hafta içinde sinsice başlar ve birkaç ay içinde düzelir, fakat bir veya iki seneye kadar da sürebilir. Bu bunalımın birden çok sebebi vardır. Hamilelik yarıyılında yükselen östrojen ve progesteron başka bir deyişle adet döngüsü ve gebeliği gözeten cinsiyet hormonu seviyelerinin doğumla beraber ani düşmesi veya geç başlangıçlı doğum sonrası bunalımda tiroit bozuklukları rol oynayabilir. Ayrıca B9 vitamini de doğum sonrası bunalımda tesirli olabilir” dedi.
Annelerin yüzde 50 ile yüzde 70'inde görülen lohusa bunalımının takribî iki ay devam ettiğini söyleyen Denizgil, annenin doğum sonrası ruhsal gidişatındaki farklılıklarla alakalı şunları söyledi; “Yeni annenin kafası çok karmaşıktır. Sık sık gözleri dolar, dikkatini bir cinsli toplayamaz, derin derin iç sürükleme vaziyeti yaşayabilir ve bedenindeki her noktanın ağrıdığını sezer. Doğum sonrası üzüntü olarak adlandırılan bu gidişat banal olarak kabul edilmektedir. Bir hafta veya on gün içinde anne bebeğine ve yeni civarına geçim sağlamaya başlayacak, nasıl davranması gerektiğini yavaş yavaş bilecektir. Analık mevzusunda tecrübeli olmayan bayanlar için ilk yarıyıllarda yakınlarından alacakları dayanağın ehemmiyeti çok büyüktür. Gebeliğini güç geçiren, düşük riski yaşayan veya güçlükle hamile kalmış anneler sahip oldukları bebeklerini her an kaybedeceklerini düşünerek gergin, endişeli ve telaşlı olabilir.”
Lohusa bunalımın sebebi kimyevi, sosyal ve psikolojik farklılıklar
Lohusa bunalımının neden olduğu psikolojik sebeplere de değinen Denizgil, doğum yapan tüm bayanlarda hormonal farklılıklar olmasının yanında psikiyatrik bozuklukların da gözlemlenebileceğini, stres, şahıslar arası ilişkiler ve sosyal yardım alımı ile iletişimli olarak yüzde 10-15'lik kesimde doğum sonrası farklılıkların yaşanabileceğini belirtti.

Lohusa bunalımının bulguları

Söylemelerine lohusa bunalımının bulguları ile alakalı devam eden Denizgil, şiddetli üzüntü ya da boşluk duygusu, duyarsızlık, fazla bitkinlik, enerji noksanlığı ve vücutsal yakınma gibi vaziyetlerin doğum sonrası yaşanabilecek bunalım bulguları olduğunu söyledi. Aynı zamanda aile, dost veya neşe veren aktifliklerden uzak durma, bebeğini yeterince beğenmediği inancı ya da bebeğin beslenmesi ve uykusu ile alakalı dinlenen kaygılar ile bebeğe hasar verme fobisinin bunalım bulgusu olabileceğine de dikkat çekti.
“Anneler konsantrasyon eforluğu, hafıza cılızlığı, psikomotor hareketliliğinde çoğalış, yerinde duramama, evham, asaplılık, hudutluluk, bulantı, kendiliğinden ağlama ve panik hamle, iştahsızlık, kilo kaybı, uykusuzluk, bebekle ilgilenmek istememe ya da bebeği öldürmek isteme gibi vaziyetler yaşayabilir” diyen Denizgil, aynı zamanda mutluluk yerine çökkün duygulara sahip olmaktan gelen kabahatlilik duygusu, alaka ve istek kaybı, depresif ruh hali, haz kaybı, kıymetsizlik hissi, umutsuzluk, acizlik duygusu ile vefat veya intihar düşüncelerinin de izleyebileceğini söyledi.
 

“Emzirme yarıyılında anneler bunalım ilacı kullanabilir”

Lohusa bunalımının bayan bayana semptomların şiddetine ve tipine göre değişiklik gösterdiğini ifade eden Denizgil, “Emziren anne bunalımda ise ve hekimi tarafından ilaç verildiyse başka bir deyişle hekim hakimiyetinde kullanabilir” dedi.

Profesyonel rehabilitasyona ne zaman müracaat etilmeli?

Rehabilitasyon edilememiş lohusa bunalımının yeni anneler ve çocuklar için riskli olabileceğini söyleyen Denizgil, “Yeni doğum yapan anneler günlük vaziyetlerle başa çıkamıyor, kendisine veya bebeğe hasar vermeyi düşünüyor ve günün çoğunu fazla kaygılı, korkmuş veya panik halinde geçiriyorsa kesinlikle profesyonel bir takviye almalıdır. Lohusalık yarıyılında annenin yanında kavrayışlı, deneyimli ve yardım sağlayabilecek bir erişkin lüzumludur. Anne, bebekle beraber eş ilişkilerinin yine şekilleneceği, duygusal kasvetler gündeme gelebileceği mevzusunda evvelden bilgilendirilmeli, bunların geçici olacağı istikametinde telkin edilmelidir” ifadelerini kullandı.

Lohusa bunalımı önlenebilir mi?

Lohusa bunalımını önlemeye veya başa çıkmaya takviyeci olabilecek etmenler olduğunu da söyleyen Denizgil, “Anneler kendi ve bebeği için temennisinde reelci olmalıdır. Egzersiz ve yürüyüş yapmalı. Bir zamanlığına konuttan çıkmalıdır. Bazı günlerin iyi, bazı günlerin ise makûs geçeceğinin farkında olmalıdır. İçki ve kafeinden uzak durmalı, eşi ile ilişkisini geliştirip birbirine zaman ayırmalıdır. Aile ve dostları ile bağlantı içinde olup kendini izole etmemelidir” diyen Denzigil, sağlık kurumundan sonra konuta ilk çıkıldığı zaman ziyaretçilere hudut koyulması, telefon konuşmalarının eksiltilmesi ve bebeğin yattığı zamanlarda, annenin de yatıp ya da dinlenip kendisini gevşetmesi gerektiğine sözlerine ilave etti.

Lohusa Lohusa depresyonu bebek
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray liderliği aldı
Galatasaray liderliği aldı
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!