bahis siteleri

Netflix belgeseli ‘Gezegenimiz’, muhteşem görselliğe sahip bir uyarı ve umut mesajı: Kurtarmak için hâlâ geç değil

Dünyanın geleceği için bir parça olsun endişelenen herkes nefesini tutmuş bu belgeseli bekliyor. Daha önce, Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda gösterilmiş, izleyen ‘seçkinleri’ yerine çivilemişti. ‘Gezegenimiz’ (Our Planet), 5 Nisan Cuma günü bütün bölümleriyle Netflix’te olacak. BBC’nin ödüllü ‘Planet...

Netflix belgeseli ‘Gezegenimiz’, muhteşem görselliğe sahip bir uyarı ve umut mesajı: Kurtarmak için hâlâ geç değil
Netflix belgeseli ‘Gezegenimiz’, muhteşem görselliğe sahip bir uyarı ve umut mesajı: Kurtarmak için hâlâ geç değil admin

Kapkaranlık uzay boşluğunda cansız, gri, kraterlerle kaplı Ay yüzeyi... Kamera onunla beraber dönerken ardından yavaş yavaş mavi seyyaremiz görüntüye giriyor. Bir umut ve hayat ışığı, mücevher gibi. Ve onlarca yıldır bilindik olduğumuz, güven veren sesiyle Sir David Attenborough’un lafları dinleniyor: “Bu diziyle geriye kalan tabiat şahanelerine göz atacak ve insanlarla tabiatın gelişimi için gözetmemiz gerekenleri ortaya çıkaracağız.”

Evet, hâlâ kurtarılabilecek çok şey var yeryüzünde.

BBC için 25 yıldır sürüklediği evraksallarla tanınan Alastair Fothergill, bu defa Netflix için kamerasını aldı ve beş kıtadaki kırılgan hoşlukları, hemen harekete geçmezsek neleri tehlikeye attığımızı beş kıtada görüntüledi. ‘Gezegenimiz’,  Kuzey Kutbu’nun uzak ve kaba tabiatından sırlı derin denizlere, Afrika’nın uçsuz bucaksız meralarından Güney Amerika’nın yağmur ormanlarına kadar dünyanın dört bir yanındaki zengin habitat spektrumuna odaklanıyor.

Netflix belgeseli ‘Gezegenimiz’, muhteşem görselliğe sahip bir uyarı ve umut mesajı: Kurtarmak için hâlâ geç değil

Çekim takımı Svalbard’a gittiğinde fokların artık buzda yuva inşa etmediklerini, doğrudan buzun üstünde yavruladıklarını fark etti, zira deniz artık geç donup erken çözülüyor. Bu da fokları kutup ayıları karşısında korunmasız vazgeçiyor.
class='cf'>

İletimizi 1 milyar insana eriştirmek istiyoruz

‘Gezegenimiz’in imalcisi, tabiat evraksallarının ‘ilahı’ Alastair Fothergill ile ‘Donmuş Dünyalar’ kısmının bir kısmını sürükledikleri, Norveç’e bağlı Svalbard Takımadaları’nda buluştuk. Ömrünü tabiatı izleyerek ve belgeleyerek geçiren Fothergill hiç de ümitsiz değil...

Netflix belgeseli ‘Gezegenimiz’, muhteşem görselliğe sahip bir uyarı ve umut mesajı: Kurtarmak için hâlâ geç değil

30 seneden uzun vakittir tabiat dokümansalları sürüklüyorsunuz. Netflix için dokümansal dizisi hazırlama projesi nasıl ortaya çıktı?

- 2011’de, BBC’ye sürüklediğimiz dokümansal trilojisinin sonuncu halkası ‘Frozen Planet’ı Donmuş Gezegen tamamladıktan sonra artık dünyanın surat surata bulunduğu büyük imtihanla alakalı bir dokümansal yapmanın zamanı geldi diye düşündüm. Öyle bir şey yapmalıydık ki, muhtemel olduğunca fazla insana erişmeliydi. Bu surattan eğitim, cümbüş ve etraf mevzularını balanslı vermeliydik. Her kısmı değişik bir meseleye ayırdık. İlk kısım, tüm hayat alanlarının nasıl birbiriyle ilintili olduğuna dair bir giriş. Sonra seyyarenin korunması gereken tüm alanlarına gittik; meralara, ormanlara, denizaltına, donmuş bölgelere... Daha evvel çekilmemiş görüntüler tutmaya çalıştık. Misalin Sibirya kaplanını ilk defa bu evraksalda göreceksiniz. Penguenleri de sualtında ilk defa görüntüledik. Tüplü dalışta hava kabarcıklarından rahatsız olup kaçıyorlar. O sebeple kameramanımız scuba dalışla çekti. Serengeti’de geçen müthiş aksiyon sahnelerimiz var. Ancak gerçek hikâye, etraf. Fazla avlanmadan bahsetmeden sahillerden bahsetmek muhtemel değil. Bu sebeple can sıkacak görüntüler de var. Madagaskar’da yüzde 4’e düşen yağmur ormanları gibi...

Hiç mi iyi haber yok?

- Var. Misalin 1986’da nükleer trajedi yaşayan Çernobil’de tabiat iyileşmiş ve şehri geri almış. Doğu Avrupa’nın rastgele bir yerinden daha fazla kurt yaşıyor artık burada. Koruma altına alındıklarından bu yana ummanlardaki balina rakamında da çoğalış var. Yaşayan en büyük hayvan olan gökbalinaların nerede ürediği hâlâ öğrenilmiyor. Ama biz bir anne ile yavrusunu görüntülemeyi muvaffak olduk. Kambur balinaların buluşmasına da bundan beş sene evvel tesadüfmek muhtemel değildi.

Netflix belgeseli ‘Gezegenimiz’, muhteşem görselliğe sahip bir uyarı ve umut mesajı: Kurtarmak için hâlâ geç değil

Hepimizin tesir eforu var

Bunca yıldır abuhava gözlerinizin önünde değişiyor. Tanıklık ettiğiniz en ehemmiyetli hadise neydi?

- Grönland’daki Store Buzulu, dünyanın en süratli kırılan buzulu. Denizden yüksekliği 100 metre, suyun altında ise 400 metre derinliğe iniyor. Her gün 45 metre ileri hareket ediyor. 10 sene evveline göre iki kat süratli. Buzulu görüntülemeye gittiğimizde, küresel ısınmanın en sansasyonel sahnelerinden birine tanık olduk.

Tüm kısımlar, izleyiciyi harekete geçmeye davet eden bir çağrıyla bitiyor...

- Tabiatl Hayatı Koruma Derneği WWF ile işbirliği yaptık. Sekiz kısımlık bir dokümansalla tüm sorunu anlatmak muhtemel değil. O sebeple bir internet sitesi hazırlandı ve kesintisiz aktüellenecek. 1 milyar bireyin diziyi izlemesini ve internet sitesini ziyaret etmesini umuyoruz. Hedef, BM’nin biyoçeşitlilik başlığıyla yapılacak olan 2020 Pekin Konferansı. Davos Ekonomik Forumu’na gittik, IMF yetkilileri ile buluştuk. Siyasetçilerin fikrini değiştirecek olan küresel sanayi. Bence hepimiz küresel sanayi üzerinde bir efora sahibiz. Ne yaptığımız, ne satın aldığımız onlara bir ileti iletiyor. Kafalarda bir metamorfoz yaratmayı hedefliyoruz. 

Netflix belgeseli ‘Gezegenimiz’, muhteşem görselliğe sahip bir uyarı ve umut mesajı: Kurtarmak için hâlâ geç değil

Giderekmesi çok iyi oldu

Buraya hepimiz dünyanın değişik yerlerinden uçakla geldik ve abuhava başkalaşımı, seyyarenin korunması üzerine konuşuyoruz. Bu bir tezat değil mi?

- Elbette dünyanın dört bir yanında uçakla gezerseniz karbon sarihe çıkarırsınız. Ancak arabalar dahil tüm motorlu taşıtların küresel ısınmaya tesiri yüzde 15. Oysa binaların tesiri yüzde 50. İnşaat süreçleri, ısınmaları, aydınlatmaları... Tarım ve hayvancılık da büyük bir etmen. Karbon salınımına yol açmamak için durup her şeyi vazgeçemeyiz ama elbette mesul hareket etmeliyiz.

Giderekme hakkında ne düşünüyorsunuz? Dört sene evvel yola çıktığınız güne oranla farkındalık hayli arkasıydı. Daha birkaç gün evvel dünyanın dört bir yanında talebeler mektep grevindeydi...

- Beş sene evvel, projeyle alakalı olarak 25 yıldır çalıştığım BBC ile konuşmaya başladığımı andırıyorum da... İkna etmek için basmakalıp çabalamak gerekiyordu. Bir evvelki dokümansalım ‘Frozen Planet’ın yedinci kısmını abuhava başkalaşımına ayırmak için çok ısrar etmiştim. O kısım ABD’de gösterilmemişti o zamanlar. Şimdi işler değişti. Giderekme mevzusunda çok talihliyiz. Geçen hafta Londra caddelerinde çocuklar protesto yürüyüşü yapıyordu. Netflix için dokümansal yapmanın bir iyi tarafı da bu; izleyicileri çok genç. Artık gençler TV izlemiyor.

Evraksalın ana iletiyi nedir?

- Yapabiliriz! 1970’lerin sonunda kambur balina popülasyonu yüzde 5’e düşmüştü. Beynelmilel bir uyuşmayla balinaların ticari avlanması durdurulduktan sonra rakamları süratle arkasıydı. Ozon deliğini onarmayı muvaffak olduk. Bunu da muvaffak olabiliriz. İnternet sitemizde, fertlerin katkı sağlamak için neler yapabileceğiyle alakalı pek çok bilgi olacak.

Orijinal versiyonu, 92 yaşındaki Sir David Attenborough seslendiriyor. Onun adı dokümansala nasıl bir bedel kattı?

- Çok hoş bir sesi var öncelikle. Ama bence en ehemmiyetli katkısı güven. 1950’lerden bu yana dokümansal seslendirmesi yapıyor. Hepimiz onun sesiyle geliştik. David Attenborough’dan sahte haber almayacağınızı öğrenirsiniz.  

Netflix belgeseli ‘Gezegenimiz’, muhteşem görselliğe sahip bir uyarı ve umut mesajı: Kurtarmak için hâlâ geç değil

50 Çekim yapılan ülke sayısı

İLKLERİN EVRAKSALI

* Serengeti Milli Parkı’ndaki kaba köpekler, tükenişin eşiğinden döndüklerinden bu yana bir iki defa görüntülenebildi. Evraksalın ilk kısmında izleyebilirsiniz.
* Kuzey Rusya’daki büyük denizaygırı buluşmasını daha evvel kimse filme sürüklememişti.
* Penguen avlayan orca görüntüleri de ilk defa ‘Gezegenimiz’de.
* Store Buzulu’ndaki kırılma anı çekimlerin son günü, artık bölgeden bölmek üzereyken asıllaştı.
* Avlanan kaba deniz samuru ile çiftleşen Arap parslarını da ilk defa izleyeceksiniz.
* Dünyanın en büyük kedisi Sibirya kaplanını tutmak için iki kış süresince saklandıkları minik bir alanda beklediler.

Netflix belgeseli ‘Gezegenimiz’, muhteşem görselliğe sahip bir uyarı ve umut mesajı: Kurtarmak için hâlâ geç değil

3500 Sahada geçirilen gün sayısı

Sir David Attenborough
Önümüzdeki 20 sene çok ehemmiyetli
“Ne yazık ki günümüzde konutumuz olan bu dünyaya müteveccih en büyük tehdit bizleriz ama şayet şimdi harekete geçersek yarattığımız bu tehdidi ortadan kaldırmak için hâlâ zamanımız olacak. Önümüzdeki 20 sene süresince yaptıklarımız, Dünya üzerindeki tüm hayatların geleceğini tanımlayacak. ‘Gezegenimiz’, dünyanın en iyi film takımlarının ve tabiat korunucularının toplandığı bir üretim; bu ehemmiyetli hikâyeyi dünya genelindeki milyonlarca insana eriştireceğim için çok mutluyum.”

 

 

Gezegenimiz doğa iyaşam yaşam Yaşam netflix netflix belgeseli
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray liderliği aldı
Galatasaray liderliği aldı
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!