bahis siteleri

Niemann-Pick hastalığı nedir?

Vücutta lipit metabolizmasının sebep olduğu kalıtsal bir hastalık olan Niemann-Pick hastalığında, anormal miktarlarda yağ dalak, karaciğer, akciğer, kemik iliği ve beyinde toplanır. Genetik kaynaklı bu hastalığın bilinen dört tüpü vardır. İşte, Niemann-Pick hastalığı hakkında detaylar...

Niemann-Pick hastalığı nedir?
Niemann-Pick hastalığı nedir? admin

Niemann-Pick hastalığı NPH, sfingomyelinaz enzim beceriksizliğine bağlı olarak bedenin muhtelif uzuvlarında, özellikle retiküloendotelyal sistem ve santral asap sisteminde, intraselüler sfingomyelin ve kolesterol birikimi ile karakterize, otozomal resesif geçişli, ender görülen bir lizozomal lipid ambar hastalığıdır.

Niemann-Pick hastalığında sıklıkla nörolojik ve gastrointestinal sistem belirtileri, sihrime-büyüme geriliği, göz belirtileri, seyrek de solunum sistemi, cilt ve kardiyak belirtiler görülü

A tipi Niemann-Pick hastalığı Doğu ve Orta Avrupa Yahudilerinde daha sık görülür. Görülme sıklığı 40.000’de 1’dir. Tüm popülasyonlarda A ve B tipinin görülme sıklığı 250.000’de 1’dir.

C tipi 150.00’de 1 görülür. D tipi terimi günümüzde kullanılmamaktadır. Bu cins değişinim geçirmiş şahıslar C1 tipi içerisinde sınıflandırılmaktadır.

SeoHaber NoMobil icerikhaber Niemann-Pick hastalığı nedir? Niemann-Pick
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray liderliği aldı
Galatasaray liderliği aldı
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!