bahis siteleri

“Obezite, anne karnında başlayan hastalıktır”

Girne amerikan üniversitesi (gaü) bünyesinde dispanser hizmeti veren 'smart health life center'ın düzenlemiş olduğu “obezite” semineri, gaü millenium senato.

“Obezite, anne karnında başlayan hastalıktır”
“Obezite, anne karnında başlayan hastalıktır” admin

Genel Cerrah Doç. Dr. Hasan Acar'ın moderatörlüğü ile hakikatleştirilen seminerde konuşma yapan GAÜ Tıp Fakültesi Akademisyeni Millet Sıhhati Uzmanı Prof. Dr. Elçin Yoldaşcan, Obezite'nin bir hastalık mı, semptom mu, süreç veya bir tehlike etkeni mi olduğuna değinerek söylemelerde bulundu.

“108 milyon çocuk ve 604 milyon yetişkin obez”

Obezitenin bebeklik yarıyılında, hatta anne karnında başlayan ve temkin alınmazsa tam bedenimizi saran bir hastalık olduğunu söyleyen Prof. Dr. Elçin Yoldaşcan, “Uzuvlarımızın işlev bozukluklarına yol açan, damarlarımızı bozan, karaciğerimizi yağlandıran, kalp adalelerinin beslenmesine, böbreklerin kumpaslı çalışmasına mani olacak hastalıkları doğuran bir salgın hastalık olarak belirliyoruz. 2015 haysiyetiyle dünyada 108 milyon çocuk ve 604 milyon yetişkin obez” dedi. Obez rakamının ise 2,2 milyarı aştığını belirten Yoldaşcan, “Obezitenin yaradılışında biyolojik, tutumsal ve etrafsal etmenlerinde tesiri bulunmaktadır. Sedanter hayat, sigara ve içki kullanımı, ayaküstü ve süratli yenen yemek neticeyi fazla kalori alımı, porsiyonun gelişmesi, öğün sıçrama, bebeklik yarıyılında yanlış beslenme obeziteye taban hazırlayan nedenler olarak sayılabilir. Obezitenin rehabilitasyon edilebilir ve önlenebilir olması daha fazla alakayı gerektirmektedir” dedi.


“Yeterli ve balanslı beslenme mektep çağında daha da ehemmiyetlidir”

Seminerde konuşma yapan Girne Amerikan Üniversitesi GAÜ, Hemşirelik ve Ebelik Yüksek Mektebi Öğretim Azası Dr. Emine Güllüelli, “ Son 40 senede çocuk ve gençler arasındaki obezite oranlarının 10 kat arkasıydı. Obezitenin en büyük sebebini şekerli ve fazla işlenmiş yiyecekler. Obezite yaradılışında genetik etkenlerin ehemmiyetli yer yakaladığı pek çok çalışmada kanıtlanmıştır. Ailede ki kiloluluk çocukluk obezitesi için en büyük etkenlerden biridir. Aile çocuğu hem genetik hem de etrafsal olarak dolaysız tesirler. Gıda tercihi, sofra kumpası, beslenme alışkanlıkları mevzusunda aile her zaman aktiftir. Yeterli ve balanslı beslenme, hayatın her yarıyılında sıhhatli ve nitelikli bir yaşam sürmemizin esas şartı iken, sihrime ve büyümenin süratlendiği, bilme ve kavrama işlevlerinin büyüdüğü mektep çağında daha da ehemmiyetlidir” dedi.

“Muhtemel olduğu kadar günde 3 öğün beslenmeli”

GAÜ Smart Health İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Cenkler ise konuşmasında; “Obezitenin kaynağını bugün henüz bütün olarak öğrenilmese de hastalara daha az yemek yemelerini ve daha fazla hareket etmelerini öneriyoruz. Bu mevzu yeme alışkanlıklarını değiştirmelerine takviyeci olmaları ve şahısları sıhhatli beslenmeye motive etmeleri için sıklıkla psikologların ellerine vazgeçilmektedir” dedi. Stres ve obezite arasındaki ilişkiye değinen Dr.Cenkler, “Stres oluşturan olgu, örselenmiş bir hayat şekli, bazen anksiyete, neredeyse çöküntü seyrek de çatışmalara karşı verilen bir cevap anlamında kullanılmaktadır. Ağır psişik travmalar, kazalar ve kafa travmaları, kimi zaman birkaç hafta veya birkaç ay gibi bir vakitte düzinelerce kiloya varan süratli ve kütlesel kilo alımlarına neden olabilir. Obezitenin önlenmesi için sıhhatli beslenme programı protein, posa, probiyotik ağırlıklı olmalı, glisemik indeks ve glisemik yükü düşük karbonhidratlar kullanılmalıdır. Programda gluten ya hiç ya da çok az olmalıdır. Muhtemel olduğu kadar günde 3 öğün beslenmeli. Akşam 9'dan sonra bir şey harcanmamalıdır” biçiminde konuştu.


“Televizyon karşısında yemek yeme gibi alışkanlıklar obeziteye neden olur”

GAU Smart Health Life Center Diyetisyeni Gamze Öztürk obezite ile alakalı yaptığı söylemede; “Kiloluluk yaşadığımız asrın en ehemmiyetli sıhhat meselelerinden biridir. Hayatın teknoloji ile beraber basitleşmesi gıda kaynaklarının bol ve basit erişilebilir olması kiloluluk oranının süratle çoğalmasına neden olmuştur. Obeziteden korunma, çocukluk çağında başlamalıdır. Çocuk ve adolesan yarıyılında oluşan obezite, erişkinlik yarıyılı obezitesi için taban hazırlamaktadır. Bu sebeple aile; mektep ve etraf yeterli ve balanslı beslenme ve fiziksel etkinlik mevzularında bilgilendirilmelidir. Klasik gereksinimin üstünde gıda alımı, özellikle çalışan şahıslarda sıhhatli gıdalar yerine fast food stili enerji yoğunluğu yüksek yiyeceklerin çok harcanması, süratli yemek, büyük lokmalar alınması, televizyon karşısında yemek yeme gibi alışkanlıklar obeziteye neden olur. Obezitede beslenme rehabilitasyonu ve fiziksel etkinliğin artırılması ile beraber tavır farklılığı rehabilitasyonu netlikle lüzumludur. Beslenme rehabilitasyonu ve egzersizin tavır farklılığı rehabilitasyonu ile beraber kullanıldığı “kombine rehabilitasyonlar” hem ağırlık kaybını sağlamada hem de kaybedilen ağırlığın korunmasında büyük zafer sağlar” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

haber haberler gündem dünya iha güncel haberler son dakika haberleri türkiye dünya politika ekonomi finans döviz borsa spor futbol siyaset sağlık kültür sanat müzik sinema magazin moda bilim teknoloji
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray liderliği aldı
Galatasaray liderliği aldı
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!