bahis siteleri

Ofis çalışanlarına akşam yemeği için öneriler

Diyetisyen nurdan balakçı, ofis çalışanlarının daha az hareket ettiklerini daha çok beyin enerjilerini kullandıklarını belirterek, “akşam eve döndüğünüzde.

Ofis çalışanlarına akşam yemeği için öneriler
Ofis çalışanlarına akşam yemeği için öneriler admin

Diyetisyen Nurdan Balakçı, beyaz yaka diye deyim edilen büro çalışanlarının akşam yemeğinde nasıl beslenmesi gerektiğine söyledi. 

Balakçı, çalışanların yaptığı işe göre beslenmek zorunda olduğunu belirterek, "Genellikle vücutsal efor tüketenlere müteveccih yüksek kalorili perhizler sunulsa da büro çalışanlarının, özellikle de mesai sonrası ve akşam yemeğinde ne besinine pek dikkat edilmiyor. Verilen perhiz reçeteleri ve akşam yemeği için önerilen besinler ise genellikle kilo verme odaklı oluyor. Oysa büro çalışanlarının ehemmiyetli bir farkı var. Onlar az hareket ediyor ve daha çok beyin enerjilerini kullanıyor. Beyin ise bedenimizin en fazla enerji harcayan uzvu zira çalışırken sahip olduğumuz enerjinin yüzde 20'sini tek başını harcıyor. Dolayısıyla gün sonunda bürodan çıkarken halsiz ve alabildiğine aç seziyoruz" dedi.

Dyt Balakçı, genellikle Türk toplumu olarak yapılan en büyük yanılgının akşam yemeği için hazırlanmış bütün teçhizatlı sofralara oturmak olarak söyleyerek, "Dahası, akşam yemeği saatlerimiz de geç: 19.00-20.00 arası sofraya oturuyoruz. Hele İstanbul gibi trafiği yoğun bir şehirde yaşıyorsak, akşam yemeği saati bazen 21.00'e kadar gecikebiliyor" biçiminde konuştu.

Çalışma saatleri sonrası beslenme teklifleri
Diyetisyen Nurdan Balakçı, çalışma saatlerinden sonra sıhhatli beslenme tekliflerini şöyle sıraladı:

Akşam konuta döndüğünüzde dolabınızda kesinlikle haşlama sebze bulunsun
"Genellikle uzun mesai saatleri sonrasında konuta dönen çalışanlar, enerjilerini sıfırlamış ve sıhhatli bir şeyler hazırlama mevzusunda son derece gönülsüz olurlar. Bunun temkinini almak ismine hafta içinde gıdanız akşam yemeklerinizi hafta sonlarında hazırlayın. Market alışverişinizi de hazırlayacağınız bu yemeklere göre tertip edin ki hafta içi günlerde markete uğramak zorunda kalırsanız, hazır gıdaların sihrine kapılmayın. 

Akşam konuta döndüğünüzde dolabınızda kesinlikle haşlama sebze bulunsun. Misalin karnabahar, brokoli, kabak, taze fasulye vb. Sebzeler hazır olduğu takdirde ister sade halde ister salata sosu ilave ederek harcayabilirsiniz. 

Geç yememek ismine bir şeyler atıştırmak en büyük yanılgılardan biri. O surattan bürodan çıktıktan sonra açlığınızı bastırmak ismine netlikle atıştırmayın. Bu da fastfood lokantalara gitmeyin, galeta, bisküvi gibi bir şeyler yiyip yemeği geçiştirmeyin anlamına geliyor. Yiyin ama yedikleriniz nişasta, hamur işi, pirinç, ekmek vb. kapsamasın. 

Öğlen yemeğinizden ziyade akşam yemeğinizi büroda yemeyi deneyin. Bu yemek de sebze, beyaz et veya balık ağırlıklı olabilir. "Büro ufaladıktan sonra nerede besinim?" diyorsanız, hem pratik hem de sıhhatli bir teklifim olacak: Akşam yemeğini öne çekin! Saat 17.00 sularında gıdanız bir akşam yemeğine ilaveten konutta ve uyku evveli harcayacağınız orta boy bir kâse yoğurt, hem sizi daha sıhhatli kılacak hem de kilo vermenize destekçi olacaktır. 

İçerisine meyve ilave edilmiş orta boy bir kâse yoğurt veya bir avuç dolusu kuruyemiş de karnınızı doyurmaya yeter de çoğalır. 

Uyku saatinizden 3-4 saat evvelinde yiyip içmeyi vazgeçmeniz koşul. Akşam yemeği olarak her ne yerseniz yiyin protein kapsaması da koşul. Misalin hindi, balık, tavuk, peynir, fındık, fıstık, yumurta gibi besinlerin tümü protein kapsar. Bu proteinler de natürel bir aminoasit olan triptofan seviyesini kumpaslar. Triptofanise beyni soğukkanlılaştırıp uykuya hazırlayan serotonin seviyesini dengeler.

Büro çalışanları için ideal akşam yemeği: 'çorba'
Ama olasıysa hazır çorba olmasın. Öğrenmeyenler gözünde geliştirebilir ama çorba, belki de dünyanın en basit hazırlanan, en yararlı ve en ideal akşam yemeğidir. Hafta sonlarında malzemelerini hazırlarsanız, hafta içi pişirmesi yarım saatinizi dahi almayacaktır".

Büro çalışanları için teklifler
Diyetisyen Nurdan Balakçı'nın kilo meseleyi olan, perhiz yapan ya da kilo almamaya çalışan büro çalışanlarına da tekliflerini de şöyle sıraladı: 

Düşük kalorili beslenmeyi öneren perhizleri uygulamayın: Bunlar, kısa vadeli kilo kaybı sağlar ama verdiğiniz kiloları süratle geri alırsınız zira bedeninizin biyokimyasal balansı bozulduğu için beden o bozulan balansı yine kurmaya çalışacaktır. Bu da bedeninizdeki trilyonlarca hücrenin yeterli enerji alamadığı için çıkardığı başkaldırı olarak açıklanabilir. 

Adalelerinizi ilgisizlik etmeyin: Masa başı çalışanların en ehemmiyetli sıhhat meselelerinden biri adalelerin zayıflamasıdır. Adaleler, hem gün boyu oturduğunuz için hem de uyguladığınız yanılgılı perhizler suratından cılızlar. Oysa insan bedeninde misalin bir kilo adale ile bir kilo yağ, aynı ölçüde yer kaplar. Adalelerinizi geliştirdikçe kapladıkları yer de çoğalır ve o aşırıdan yeri de adaleleri geliştirirken yaktığınız yağlardan elde eder! Özetle, yağ yakmak için adaleleri çalıştırmanız koşul! Bu sayede hem cılızlarsınız hem de kendinizi daha sıhhatli sezersiniz. 

Yağ yakmayı mübalağa etmeyin: Zira masa başı çalışanları adalelerinden çok beyinlerini kullandıkları işler yapar. Beynin ise yüzde 60'ı yağdır. Bu yağın ehemmiyetli bir kısmı doymuş yağlardan oluşur ama üçte biri çoklu doymamış yağdır ve her ikisi de beyindeki asap ihtarlarının iletilmesini sağlayan asap liflerinin çekirdeğini çevreleyen miyelinin sıhhati için son derece ehemmiyetlidir. Bu surattan 'sıfır yağ' anlamıyla hazırlanan perhizlere haysiyet etmemeniz gerekir. Zira beyninizin lüzum dinlediği bilgi alışverişi için yağ zorunludur. Tabii ki burada sıhhatli yağı hedefliyoruz. Balık yağı, hububatlardan elde edilmiş nebatsal yağlar, zeytinyağı vb Şunu da unutmayın: İyi ve nitelikli yağ bedeninizi yağlandırmaz! Yağ depolamanıza neden olanlar ısıl harekât görmüş, kimyası değiştirilmiş, fastfood sektörünün kullandığı, arıtılmış edip tekerrür tekerrür kullandığı yağlardır. 

Cinsiyet farkına dikkat edin: Bayanlarla erkeklerin her alanda denkliğini korunuyoruz ama beslenme ve perhiz mevzusunda erkek büro çalışanları ile bayan büro çalışanları aynı değildir! Erkeklerin adale yoğunluğu daha fazladır ve yağ yakma mevzusunda hem kısa vakitte hem de tesirli netice alırlar. Genellikle daha uzun boylu ve daha geniş hatlara sahip oldukları için de bedenleri daha fazla besine lüzum dinler. Bayanlar ise erkeklere göre daha süratli kilo almaya eğilimlidir. Dolayısıyla iş yaşamındaki bayanların daha az şeker ve nişasta harcaması gerekir. Regl rutinleri gereği hormonal faaliyetleri de erkeklerden değişiktir ve bu da daha fazla yağ harcamaları gerektiği anlamına kazanç. 

Öte yandan, her iki cinsiyetteki büro çalışanları da proteine fakirdir, yalnızca protein porsiyonlarının bayana ve erkeğe göre ayarlanması gerekir".  

Diyetisyen perhiz kilo verme beslenme ofis çalışanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray liderliği aldı
Galatasaray liderliği aldı
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!