bahis siteleri

Op. Dr. Gürdal Ören: 'Obezite tedavisinde mide botoksu yok'

Mide botoksu hakkında konuşan obezite ve metabolik cerrahi uzmanı op. dr. gürdal ören, “obezite cerrahisi ve obezite hastalarının tedavisinde mide botoksu yok..

Op. Dr. Gürdal Ören: 'Obezite tedavisinde mide botoksu yok'
Op. Dr. Gürdal Ören: 'Obezite tedavisinde mide botoksu yok' admin

Son zamanlarda da ülkemizde yaygın yapılan mide botoksu operasyonları hakkında konuşan Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Gürdal Ören, mide botoksuna Amerikan Besin ve İlaç Dairesi'nin FDA ve Avrupa İlaç Ajansı'nın EMA onay vermediğine dikkat çekti. Op. Dr. Ören, obezite cerrahisi ve obezite hastalarının rehabilitasyonunda ve kendi algoritmalarında mide botoksunun olmadığına vurgu yaptı. Ayrıca Op. Dr Ören, mide botoksunda kullanılan yüksek dozların yol sarihi yan tesirler hakkında söylemelerde bulundu. 

"Mide botoksuna FDA ve EMA onay vermedi"
Mide botoksuna FDA ve EMA onay vermediğine dikkat sürükleyen Op. Dr. Gürdal Ören, "Mide botoksu, bir bakteriden elde edilen zehirli maddenin adalelere enjekte edilerek adaleleri geçici süreli felç etme vakayıdır. Tıbba 1990'lı senelerde girdi. Özellikle yüzdeki buruşukların rehabilitasyonunda, migren rehabilitasyonu, boyun sızıların rehabilitasyonunda ve genel cerrahide makatta çatlakların rehabilitasyonunda kullanılıyordu. Burada emel, adaleleri felç etmekti. 2000'li senelerin başınca acaba botoksu mideye uygulasak, midede adaleleri geçici vakit felç etsek, mide boşalması gecikmesiyle oluşturduğu tokluk tesirinden yararlanıp obezite cerrahisinde kullanabilir miyiz? diye düşünüldü ve bu güzergahta çalışmalar yapıldı. Fakat çalışmalarda istenilen bir netice elde edilemedi. Ayrıca bu mevzudaki doz ölçüsünün meçhul olması, midede uygulanacak bölgelerin meçhul olması sebebiyle FDA, bu uygulamaya onay vermedi. Aynı biçimde neticelerin yeniden yeterli olmaması sebebiyle EMA da botoksun mideye uygulanmasına izin vermedi" dedi.

"Obezite cerrahisi ve obezite hastalarının rehabilitasyonunda ve bizim algoritmamızda mide botoksu yok"
Op. Dr. Ören, laflarına şöyle devam etti: "5-10 kilo aşırısı olan kısmi hastalar, "Bana tesir yapabildiği kadar yapsın" diyor. Yurttaşlar naçarlıktan, spor ve perhizle kilo vermeyi muvaffak olamadıklarından dolayı bir umut ışığı olarak mide botoksunu arz etmekte. Bu hastalarda kısa yarıyılda belirli kilo kaybı yapsa da, uzun yarıyılda bu kiloların gözetmesinin muhtemel olmadığı saptandı. Hastalar kilolarını verseler de daha sonra tesir geçici olduğu için daha önceki kilolarına geri dönüyorlar. Ayrıca eksantrik bir çalışma yapıldı; mideye enjeksiyonla botoks yerine acaba kolay bir su kullansak nasıl olur? diye. Bu, süper obezlere yapılan bir çalışmaydı. Rastgele bir fark tespit etilmedi. Bunun üzerine obezite cerrahisi ve obezite hastalarının rehabilitasyonunda, bizim algoritmamızda mide botoksu yok".

"Botoksa bağlı ani kalp durmaları, ani kalp ritim bozuklukları ve solunum durmaları görülmüştür"
Mide botoksunda kullanılan dozlara vurgu yapan Op. Dr. Ören, "Paracelsus dediği gibi, "Zehirle ilaç arasında ki fark dozdur". Mide botoksu uygulamasında doz belirli değil. Kimi çalışmada 300 birim kullanılmış, kimi çalışmada 400, kimi çalışmada 500 birim doz kullanılmış. Botoksa bağlı ani kalp durmaları, ani kalp ritm bozuklukları, solunum durmaları ve mide duvarında yaptığı nekrozla doku vefatı mide delinmesi ve buna bağlı vefatlarda görüşmüştür. Kar-hasar oranına vurulduğunda, kar kısmı tartışılır ama hasar kısmı risklidir. Mide botoksu, Türkiye'de oldukça yaygın kullanılan ve bir umut ışığı olarak görülen bir usul. Mide botoksu, yeterince kilo kaybına neden olmaması, yan tesirlerinden dolayı FDA ve EMA'nın botoksun mideye uygulanmasına onay vermemesi sebebiyle bence yapılmaması gereken bir rehabilitasyon usulü" ifadelerini kullandı. 

Op. Dr. Ören son olarak şu iletiyi verdi: ''Hayat biçiminizi değiştirin''.  

Adem Gürer - Uğur Çetin

mide botoksu obezite haber haberler gündem dünya iha güncel haberler son dakika haberleri türkiye dünya politika ekonomi finans döviz borsa spor futbol siyaset sağlık kültür sanat müzik sinema magazin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray liderliği aldı
Galatasaray liderliği aldı
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!