bahis siteleri

Otizmli Hakkında bilinmesi gerekenler

2 nisan ‘dünya otizm farkındalık günü' için konuşan dr. suat günsel girne üniversitesi hastanesi uzman psikoloğu feriha keşifoğlu, “erken teşhis tedavi oldukça.

Otizmli Hakkında bilinmesi gerekenler
Otizmli Hakkında bilinmesi gerekenler admin

Otizm nedir?

Otizm, otizm spektrum bozuklukları da denilen yaygın gelişimsel bozukluklardan biridir. Başkalarıyla sosyal irtibat ve etkileşimde bulunmayı yasaklayan, şahsın kendi iç dünyasıyla baş başa kalmasına yol açan, kısıtlı alaka alanları ve yineleyen tutumlarla ortaya çıkan otizm, genellikle hayatın ilk 3 senesinde görülmekte ve ömür boyu devam etmektedir.

Otizmin bulguları nelerdir?

Bir çocuğun otizmli olup olmadığının tespiti sihrime düzeyinde başlamaktadır diyen Uzman Psikoloğu Feriha Keşifoğlu, “ En çok kollanan bulgular; göz göze gelmede, surat ifadesi ve beden dili gibi lafsız irtibat marifetinin gelişiminde yaşanan keskin problemlerdir. Bunlara ek olarak konuşmayı bilememe veya konuşmayı bilmede gecikme, başlamış bir konuşmayı sürdürmede zorlanma, kalıplaşmış veya aralıksız yinelenen konuşma veya daha evvelden dinledikleri muhakkak bir tümceyi aralıksız tekerrür etmeyi de ekolali sayabiliriz. Kimi olaylarda akranlarıyla dostluk kuramama, akranlarının oynadığı oyunlara düşüncesiz kalma, ismi ile seslenildiğinde bakmama, söylenenleri dinlemiyor gibi davranma ve başkalarıyla empati kuramama gibi tutumlar da görülürken otistik çocukların bir kısmında aralıksız sallama, el çırpma gibi yinelenen ve sebebi olmayan hareketler de kollanabilmektedir. Risklerin farkında olmama, sebepsiz gülme ve ağlama, alışmış oldukları rutinin dışındaki farklılıklara tepki gösterme de otizmin bulgularıdır” dedi.

“Doğru yaklaşımla ve rehabilitasyonla nitelikli ve sıhhatli bir hayat sürdürebilirler”

Otizmli bir çocuğa sahip olan ebeveynlere teklifte bulunan Feriha Keşifoğlu, “Otizmin kabullenilmesi ebeveyn için efor bir gidişat olsa da erken teşhis rehabilitasyon oldukça ehemmiyetlidir. Çocuğunuzda fark ettiğiniz meseleleri ve şüphelerinizi çocuk ruh sıhhati uzmanları ve çocuk nörologlarına danışmak hem size hafifletir hem de rehabilitasyonda yol gösterici rol oynar. Bu uzmanlar tanı koyma emeliyle otizme müteveccih detaylı değerlendirme yapmakta, otizm olup olmadığını, derecesini, zihin seviyesini, geçim, irtibat marifetlerini ve tutum gelişimini değerlendirmek için muhtelif testler yapmakta ve rehabilitasyona başlamaktadırlar. Rehabilitasyonun başlıca amacı çocuğun var olan potansiyelini ortaya koyabilmesini sağlamak, hayata dair mesullüklerini yerine getirebilmesini sağlayan marifetlerini geliştirmektir. Otistik çocukların fertsel ve yapılandırılmış rehabilitasyonlara iyi yanıt verdiği ve bu rehabilitasyonların kısa ve uzun vadede tesirli olduğu öğrenilmektedir. Netice olarak otistik fertler doğru yaklaşımla ve rehabilitasyonla nitelikli ve sıhhatli bir hayat sürdürebilirler“ biçiminde konuştu.

otizm otizm nedir? haber haberler gündem dünya iha güncel haberler son dakika haberleri türkiye dünya politika ekonomi finans döviz borsa spor futbol siyaset sağlık kültür sanat müzik sinema magazin mo
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray liderliği aldı
Galatasaray liderliği aldı
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!