bahis siteleri

Takipçim Obama, takip etsin istediğim Cem Yılmaz

‘Bizi bize bizden biri gibi’ anlatan paylaşımlarıyla Twitter’ın son dönemde yükselen yıldızı kesinlikle o. Yarı İngilizce-yarı Türkçe yazdığı, mizahi yönü güçlü tweet’lerinin müdavimi olduğumuz Jared Wall’u biraz daha yakından tanımanın vakti geldi.

Takipçim Obama, takip etsin istediğim Cem Yılmaz
Takipçim Obama, takip etsin istediğim Cem Yılmaz admin

Hakkında Ekşi Sözlük’te yapılmış “Yok, Türk olmaması olası değil. Kesin asıl ismi Alper” yorumu çok isabetli. Onun çoğunlukla ‘Türkilizce’ yazdığı tweet’lerine bakınca böyle sezmemek imkânsız zira. Gramere de dilin ince ayrıntılarına da son derece hâkim. Bağlaç olan ilavelerin ayrı yazıldığını bizden iyi öğreniyor, kelime oyunu yaparak kurduğu mizahlarla hedefi bütün 12’den vuruyor. Mail yoluyla yaptığımız sohbette Jared Wall’a sualleri Türkçe sorduk, yanıtları Türkçe yazmasını rica ettik. Sonuç mu? Türk olduğu mevzusunda hâlâ kuşkularımız var!
Nerelisiniz, kaç yaşındasınız, eğitiminiz nedir?
- İnsanların düşündüğünün aksine, orijinal Amerikalıyım. Annem ya da babam Türk orijinli filan değil. 35 yaşındayım, İngiliz dili ve edebiyatı mezunuyum. Yaşamımda çok yeri gezdim gezdim. 15 sene evvel yolum Türkiye’yle kesişti. İnsanlarını, kültürünü ve bu ülkeyi çok beğendim, burada kalmaya karar verdim. Burada evlendim, eşim Türk, ismi Pelin ve tercümanlık yapıyor. Bir de Juliet isminde, henüz 16 aylık bir kızım var.
m Profilinizde ‘Gazeteci değil’ yazıyor. Ne iş yapıyorsunuz?
- Genellikle insanlar Türkçe öğrenen, Türkiye’yle ilgilenen, Türkiye hakkında bilgisi olan yabancıların gazeteci olduğunu varsayıyor. “Bu adam burayı beğenemez, başka amacı var” diye düşünüyorlar. Gazeteci olmadığım için profilime öyle yazdım. Sarihçesi son zamanlarda gazetecilik güç bir iş olduğundan yanlış anlaşılmak istemedim. İşim hocalık, takribî 15 yıldır yapıyorum. Daha evvel altı yıl İstanbul’da eğitimle alakalı bir işletmem vardı ama şu an özel bir müessesede İngiliz dili ve edebiyatı öğretiyorum.

Takipçim Obama, takip etsin istediğim Cem Yılmaz

Wall’un 16 aylık, Juliet isimli bir kızı var.
‘Aşk-ı Memnu’yla
Türkçe eğitimi
Türkiye’ye ne zaman geldiniz?
- 2004’te Amerika’da üniversite okurken çift anadal yaptım. Bu programla bir vakit Boğaziçi Üniversitesi’nde siyasal bilimler okudum. Amerika’daki üniversitemden mezun olduktan sonra Türkiye’ye tekerrür gelmek istedim ve burada kaldım. İstanbul’da 10 sene yaşadım, başka hiçbir kentte bu kadar uzun kalmadım.
 Gramerinden mizahlarına çok hoş kullandığınız Türkçeyi nasıl bildiniz?
- Türkçeyi bilmeye başladığımda çok tutkuluydum. Alıştırma kitapları aldım, insanları Türkçe konuşturdum, günde 6-7 saat ders çalıştım ve 1.5 yıl içinde orta seviyeye kadar geldim. Sonra bir televizyon aldım ve ‘Avrupa Yakası’, ‘Aşk-ı Memnu’, ‘Gönülçelen’ gibi Türk dizilerini izlemeye başladım. Birkaç ay içinde dinleme maharetim çok arkasıydı. Konuşma dilinde iyi olduğumu düşünüyorum ama fotoğrafı Türkçe eğitimi ne yazık ki alamadım. Lakin bir gün almak isterim.
Türkçede en sevdiğiniz ve sevmediğiniz kelimeler hangileri? Anadilinize Türkçeden bir kelime katmak isteseydiniz hangisi olurdu?
- Türkçe çok hoş bir dil, o surattan bu, güç bir sual. Türkçeyi bilmeye başladığımda ğ, ü, ö, â harfleri olan sözcükleri hoşlanmazdım zira o harfler anadili İngilizce olan insanlar için azıcık güç olabilir. Ama şu an en hoşlandığım sözcüklerin çoğu o harfleri kapsıyor. Ne kadar öz Türkçe, o kadar sevinçli. Misalin ‘mâhâzâ’ bununla birlikte, böyleyken, böyleyse de anlamlarına geliyor diye bir Osmanlıca kelime var. Kullanılmıyor ama çok hoş bir kelime değil mi? İngilizceye bir kelime katmak isteseydim o da ‘olsun’ olurdu. ‘Geçmiş olsun’, ‘afiyet olsun’ gibi kalıplar çok kullanışlı ama İngilizcede yüzde surat aynı biçimde kullanılan ve bunlara benzeyen güzel kalıplar yok.
Mevlana’nın dediği gibi ‘Come, come,
whoever you are’
 Ailenizden ya da dost çevrenizden Türkiye’de yaşayan başkaları da var mı?
- Evet, geniş bir yabancı etrafım var. Ekonomik ve güvenlik gibi nedenlerden dolayı son üç yılda banal küçüldü ama hâlâ büyük bir dost grubum var. Ayrıca kardeşim ve annem Türkiye’de yaşıyorlar. Onlar da Türkiye’yi, insanlarını, kültürünü, yemeklerini çok beğeniyorlar. Annem emekli, kardeşim de özel bir üniversitede hocalık yapıyor.
 Türkiye’de nereleri gördünüz, nerelerde yaşadınız?
- Banal gezdim, 81 şehrin takribî yarısını gezdim. Görmek istediğim birkaç yer daha var natürel. Tarihi yerleri çok hoşlanırım. Antik Hitit kentleri Hattuşaş ve Çatalhöyük’ü görmek henüz kısmet olmadı. Doğu’ya birkaç kere gittim fakat Van ve Kars taraflarında da henüz görme fırsatı bulamadığım yerler var.
Dünyadan ve Türkiye’den namlı takipçileriniz var mı? Kimler sizi takip etsin isterdiniz?
- Namlı takipçilerim arasında Barack Obama, Kenan Doğulu, Damla Sönmez, Ece Temelkuran ve Özgür Mumcu var. Beni takip etse güzelime gidecek adlar arasında ilk usuma gelenler Cem Yılmaz, Tarkan, Müjdat Dolaşan, Haluk Bilginer. Ama bence Twitter bir topluluk gibi, herkes katılsın. Mevlana’nın dediği gibi “Come, come, whoever you are” Gel, gel, ne olursan ol yeniden gel.
Bugüne kadar en sevdiğiniz post’larınız hangileri?
- Benim hoşlandığım ve başkalarının hoşlandığı post’lar arasında büyük fark olabiliyor bazen. Ben kelime mizahlarını, tarih ve kültür hakkında espri yapmayı çok beğeniyorum. Bazen bir fikir usuma geliyor ve kendime diyorum ki “Aaa, bu tuhaf meblağ”. Yazıyorum, yolluyorum; bir bakıyorum, sıfır tepki. Sonra nötr, ehemmiyetsiz gibi görünen bir tespit yazıyorum; binlerce like alıyor. Hakikatinde Twitter’den banal ders aldım bu anlamda; Türkiye’de yaşayan insanların neleri önem verdiğini ya da önem vermediğini daha iyi kavrayabiliyorum.

‘Hakan: Muhafız’ dizisi
çıkınca çok heyecanlandım
Türkiye’den dizi, komedi ve yemek alanlarında gözdeleriniz neler?
Bu sual hakkında sayfalar yazabilirim ama özetlemeye çalışayım. En hoşlandığım Türk dizileri ‘Avrupa Yakası’, ‘Kişilik’, ‘Aşk-ı Memnu’, ‘Kavak Rüzgârları’, ‘Muhteşem Asır’dı. ‘Kim Milyoner Olmak İster’i ve ‘İlk Buluşma’ şaka programını çok beğeniyorum, kaçırmamaya çalışıyorum. Sporu çok beğeniyorum ama faal olarak yalnızca Amerikan futbolu ve basketbolunu takip edebiliyorum. Size garip gelebilir ama komediden ziyade daha çok serüven, süper kahraman filmleri ve dizileri hoşlanırım. Bu surattan Netflix’in dizisi ‘Hakan: Muhafız’ çıkınca çok heyecanlandım. Yemeklere gelince... Bu ülkenin doğusundan batısına her yerden o kadar çok bayıldığım Türk yemeği var ki saymakla bitmez. Bu suali doğru yanıtlamak için bir müzakere daha yapmamız gerekir.

Takipçim Obama, takip etsin istediğim Cem Yılmaz


-If kestane can be a kebap, then anything is possible. Don’t give up on your dreams Kestaneden kebap olabiliyorsa her şey muhtemeldir. Hayallerinizden bırakmayın.
-I just took a sarı taksi that gezdir-ed me for about 1 hour. The final bill was 90.41 tl. I gave him 100, and he had the cüret to ask me if I had 50 kuruş Bindiğim sarı taksi takribî 1 saat gezdirdi. Hesap 90.41 TL yakaladı. 100 verdim ve bana 50 kuruşum olup olmadığını soracak cüreti vardı.
I’m sorry, Izmir, but boyoz is awful. If we’re talking about a sade dough item for breakfast, pişi boyoza on basar. Yes, I know one is baked and one is fried, I know the history of boyoz, and I know Arkadaşlar Fırını. No, none of that makes boyoz taste better Özür dilerim İzmir ama boyoz vahim. Kahvaltılık bir sade hamurdan laf ediyorsak, pişi boyoza on basar. Evet, birinin fırınlandığını, diğerini kızardığını öğreniyorum, boyozun tarihini biliyorum ve Arkadaşlar Fırını’nı biliyorum. Hayır, hiçbiri boyozun tadının daha iyi olmasını sağlamıyor.
Takipçim Obama, takip etsin istediğim Cem Yılmaz
class='cf'>

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

iframe height: 100% !important;width: 100% !important;]]>
Son 24 saatte ne oldu? 23.03.2019-2İşte Türkiye ve dünya gündemine dair büyümeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..
daha fazla video için 

Jared Wall Twitter Türkçe
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray liderliği aldı
Galatasaray liderliği aldı
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!