bahis siteleri

Ticaret Bakanı Rusya Yolcusu

Ticaret bakanı ruhsar pekcan, çalışma ziyareti gerçekleştirmek üzere beraberindeki resmi heyetle yarın rusya'nın başkenti moskova'ya gidecek.

Ticaret Bakanı Rusya Yolcusu
Ticaret Bakanı Rusya Yolcusu admin

Ticaret Bakanı Pekcan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin'in başkanlıklarında 8 Nisan 2019'da hakikatleştirilecek Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi ÜDİK Buluşması evvelinde çalışma ziyareti reelleştirmek üzere birliktesiki fotoğrafı kurulla yarın Rusya'nın başşehri Moskova'ya gidecek.

Bakan Pekcan, ziyareti kapsamında Rusya Federasyonu Enerji Bakanı ve Karma Ekonomik Komiteyi KEK Eşbaşkanı Aleksandr Novak ve Rusya Federasyonu Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Oreşkin ile ikili görüşmelerde bulunacak.

Türkiye-Rusya KEK eş başkanlığı vazifesini üstlenen Bakan Pekcan'ın görüşmeleri kapsamında iki ülke arasındaki ticaret ve yatırımların potansiyelinin yanı gizeme enerji, eriştirme, mahallî paralarla ticaret, tarım, gümrük ve turizm gibi bir hayli alanda iş birliği olanakları değerlendirilecek.

Öte yandan görüşmelerde, Türkiye'de tertip edilecek olan Türk-Rus KEK 16. Yarıyıl Buluşmasının organizasyonu ile 8-11 Temmuz 2019 tarihinde Rusya'nın Yekaterinburg kentinde yapılacak INNOPROM Sanayi Fuarına Türkiye'nin partner ülke olarak katılımı çerçevesinde hakikatleştirilecek faallikler de ele alınacak.
Pekcan, temaslarının ardından aynı gün yurda dönecek.

Türkiye - Rusya ticaret hacmi

2018 senesinde Türkiye ile Rusya arasındaki ikili ticaret 25,7 milyar dolar seviyesine erişti. Türkiye'nin Rusya'ya ihracatı bu senenin Ocak-Mart yarıyılında, bir evvelki senenin aynı yarıyılına mukayeseyle yüzde 6,5 oranında çoğalarak 868 milyon dolar olurken, aynı yarıyılda Rusya'dan asıllaştırılan ithalat ise yüzde 9 oranında eksilerek 5,4 milyar dolar seviyesine reelleşti. Değişik taraftan, Türk müteahhitlik şirketleri tarafından bugüne kadar Rusya'da 73,1 milyar dolar seviyesinde 1961 proje asıllaştırıldı. 

haber haberler gündem dünya iha güncel haberler son dakika haberleri türkiye dünya politika ekonomi finans döviz borsa spor futbol siyaset sağlık kültür sanat müzik sinema magazin moda bilim teknoloji
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray liderliği aldı
Galatasaray liderliği aldı
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!