bahis siteleri

Tokat’ın şaşırtan lezzetleri

Tarihte birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış, 6 bin yıllık bir geçmişi olan Tokat pek bilinmese de tarihi ve kültürel açıdan oldukça zengin bir ilimiz. Tokat’ın kültürel zenginliği sadece tarihi yapılarında değil mutfağında da kendisini gösteriyor. Rum ve Ermeni Mutfağı’ndan izler taşıyan Tokat’ın en meşhur...

Tokat’ın şaşırtan lezzetleri
Tokat’ın şaşırtan lezzetleri admin

Kebapları bir kenara vazgeçecek olursak Tokat mutfağının alametifarikası netlikle Erbaa’nın tanınmış asma yaprağında ve Zile’nin üzümlerinde gizli. Tokat’ın lezzet duraklarına geçmeden evvel bir minik andırdırma yapmak isterim. Tokat Havalimanı genişletme çalışmaları sebebiyle kapalı. Tokat’a havayoluyla gitmeyi seçim ederseniz Sivas ya da Merzifon havalimanlarını kullanabilirsiniz.

Tokat’ın şaşırtan lezzetleri

Pirhan Restoran

class='cf'>

Tokat’ın en tanınmış hamur işlerinden biri de Turhal ilçesinin tanınmış yoğurtmacı. Görünüş haysiyetiyle pideye benzese de kopardığınız anda içi bol malzemeli kat kat açılmış hamur olduğunu görüyorsunuz. Zati ismini de yoğurma ve katlama sözcüklerinin sentezinden alıyor. Cevizli, haşhaşlı ve fındıklı olmak üzere üç çeşidi var. Benim gözdemse netlikle haşhaşlı olanı. Ben her şey yerinde hoştur dedim ve yoğurtmaç tatmak için Turhal’daki Hasl Fırını’nı seçim ettim ama siz merkezden uzaklaşmak istemezseniz ‘Çökeliğinoğlu Yağlı Simit Fırını’nda da yoğurtmaç deneyebilirsiniz.

Tokat’ın şaşırtan lezzetleri

Çökeliğinoğlu Yağlı Simit Fırını

İzmir’in boyozu varsa Tokat’ın yağlısı var. Tokat’ta kahvaltıların bırakılmazlarından olan yağlı, taş fırınlarda, odun ateşinde, özel tavalarda pişiriliyor. Özelliği sıcak sıcak yenmesi olan yağlının tadına bakmak için sabahın erken saatlerinde fırının yolunu yakalamalısınız, aksi takdirde bulmanız azıcık güç olacaktır. İsmi gibi yağlı olan bu lezzet için akıldalar, gerçeğinde hamurunda sıradan bir poğaçaya göre daha az ölçüde yağ olduğunu, sıcak yendiği için ilk defa tadanlara çok yağlı geldiğini söylüyorlar.

Tokat’ın şaşırtan lezzetleri

Taşhan

Tokat’ın en tarihi yerlerinden ve Anadolu’nun en büyük hanlarından biri olan Taşhan’ın avlusunda sevinçli bir kahve molası verebilirsiniz. Ardından avlunun çevresindeki dükkânları dolaşarak yazma, sofra bezi, bakır gibi Tokat’a has ananesel mahsullerden alabilirsiniz.

Tokat’ın şaşırtan lezzetleri

Almadan dönmeyin

Tokat’a yolunuz düşerse yeşil üzüm şırası ve yumurta beyazından yapılan kaşık kaşık yemek isteyeceğiniz tanınmış zile pekmezinden, yeniden üzüm şırası ve cevizden yapılan Zile kömesinden, Erbaa’nın tadı dillere epope yaprağından, çemen tohumu, biber salçası, ceviz, sarımsak, zeytinyağı ve naneyle yapılan Tokat çemeninden, akdiken, kızılcık ya da kuşburnu gibi natürel marmelatlardan, Tokat’a has mahlep şarabından almadan dönmeyin derim.

Tokat’ın şaşırtan lezzetleri

Görmeden dönmeyin

Hep yemek içmek olmaz, azıcık da Tokat’ın tarihi hoşluklarına değinmek gerekli. Tokat’a yolunuz düşerse Saat Kulesi’ni, Mevlevihane’yi, Tokat Müzesi’ni, güneybatı köşesinde bir kuş konutu bulunan Ulu Cami’yi, tarihte ticaret merkezi olan Sulu Caddeyi, Kazıklı Voyvoda’nın da bir yarıyıl tutsak yakalandığı Tokat Kalesi’ni, 3 milyon senenin üzerinde bir geçmişe sahip Ballıca Mağrası’nı görmeden dönmemelisiniz.

Tokat’ın şaşırtan lezzetleri

Ayrıca Tokat’a kadar gitmişken ikisi de tarihi olan Ali Paşa ya da Pervane hamamlarından birinde hamam sefası yapabilir, tabiat sporları ile aranız varsa ve denk kazançsanız Almus Tabiat Sporları Derneği’nin emin aralıklarla tertip ettiği tabiat yürüyüşlerine katılabilirsiniz. Her ne kadar seyahat rotaları arasında yer almasa da tarihi hoşlukları, zengin mutfağıyla Tokat lezzet ve kültür dolu bir tatil taahhüdüyle sizleri bekliyor.

Tokat Tokat gezi rehberi tokat yemekleri Tokat’ın yemekleri Seyahat seyahat haberi Tokat’ın lezzet durakları seyahat fotoğrafları SeoHaber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray liderliği aldı
Galatasaray liderliği aldı
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!