bahis siteleri

Toprak kayması vatandaşların korkulu rüyası oldu

Manisa'nın şehzadeler ilçesinde bir apartmanın arkasındaki tepelik alanda geçtiğimiz aylarda meydana gelen sağanak yağış sonrası yaşanan toprak kayması.

Toprak kayması vatandaşların korkulu rüyası oldu
Toprak kayması vatandaşların korkulu rüyası oldu admin

Manisa'nın Şehzadeler ilçesine bağlı Saruhan Semti, sık sık alana gelen toprak kaymaları sebebiyle güç günler geçiriyor. 2201. Sokak'ta bulunan 3 katlı binanın hemen arttaki takribî 15 metre yüksekliğindeki büyük toprak parçası geçtiğimiz aylarda alana gelen fazla yağışlarla beraber kaymaya başladı. Tonlarca toprak apartmanın duvarlarından katlanırken apartman soğukkanlıları heyelanın devam etmesinden korkuyor. Ellerindeki küreklerle toprağı konutlarından uzaklaştırmaya çalışan mahalle sakinleri yetkililerin bir an evvel gidişata çözüm bulmasını istedi.

"İstanbul Kartal'da bina çöktü bizim psikolojimiz bozuldu" 

İstanbul Kartal'da bir binanın çökmesi ve 21 bireyin yaşamını kaybetmesi haberleri üzerine semtlilerin sıkıntılılıkları iki kat arkasıydı. Vatandaşlar çocukların reyin oynamaması için heyelan riski bulunan alana ip gererek tedbir almaya çalıştı. 

3 yıldır bu semtte yaşadığını söyleyen Mehmet Biltekin, "Alt yukarıya 3 yıldır burada yaşıyorum. Her gün toprak kayması sebebiyle huzursuz oluyoruz. Şehzadeler Belediyesine gittik. Bize bütçelerinin uygun olmadığını söylediler. Manisa Megakent Belediyesine gittik bizi Fen İşleri Müdürlüğüne yönlendirdiler. Fen İşleri tekerrür Şehzadeler Belediyesine yönlendirdi. Artık biz çok yorulduk. Bir an evvel bu toprağın alınmasını istiyoruz. Çoluk çocuk burada oynayamıyor. Elimizden gelen her şeyi yapmaya çalışıyoruz ama kimse sesimizi dinlemiyor" dedi. 

Evin bir odasını toprak kayması sebebiyle kullanamadıklarını söyleyen Biltekin, "Bir odamız şu an toprak kayması sebebiyle kapalı. Çocuklarımız dışarı çıkamıyor. Her gün huzursuz uyuyoruz. Bir an evvel bunun tedbirinin alınmasını istiyoruz. İstanbul Kartal'da bina çöktü bizim psikolojimiz bozuldu. Bir an evvel bunu gelip görmelerini istiyoruz. Yağmur yağdığı zaman toprak kayıyor. Elime kürek alıyorum konutuma gelmesin diye uğraşıyorum. Kış aylarında hemen hemen soğukta burada nöbet yakalıyorum" diye konuştu.

"Buradan geçmeye korkuyorlar" 

Yetkililerin toprak kayması için tedbir alacağı için söz verdiğini ancak bir tedbir alınmadığından şikayet eden mahalle soğukkanlılarından Emeti Vatan, "Yapılacak denildi hala daha yapılmıyor. Allah korusun çocukların üzerine taşlar düşüyor. Toprağı arınsınlar bize yeter" derken, eşi Hasan Vatan ise insanların buradan geçmeye korktuğunu söyledi.  

Aykut Yeniçağ - Ersan Erdoğan
 

haber haberler gündem dünya iha güncel haberler son dakika haberleri türkiye dünya politika ekonomi finans döviz borsa spor futbol siyaset sağlık kültür sanat müzik sinema magazin moda bilim teknoloji
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray liderliği aldı
Galatasaray liderliği aldı
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!