bahis siteleri

Türk anne ve kızı ile Amerikalı kadının iyilik hikayesi

Kartal'da yaşayan amerikalı anitra davona earle'nin hayatı, elif ekşi ile bir kuaförde tanışmasından sonra değişti. genç kız ve annesi şükran ekşi, yaşlı.

Türk anne ve kızı ile Amerikalı kadının iyilik hikayesi
Türk anne ve kızı ile Amerikalı kadının iyilik hikayesi admin

Anitra Davona Earle, Kartal Uğur Mumcu Semtinde yaşayan bir Amerikalı. Kimsesi olmayan yaşlı Amerikalı kadının yaşamı, Elif Ekşi ile bir kuaförde tanıştıktan sonra değişti. Amerikalı Anitra ile tanışan Ekşi ailesi, kısa vakitte sanki bir aile gibi oldular. Tek başına yaşayan ve Türkçe öğrenmeyen Amerikalı kadının takviyesine Şükran Ekşi ile kızı koştular. Bir gün caddede düşen yaşlı kadının kalçası kırıldı ve rehabilitasyon edilmek üzere sağlık kurumuna kaldırıldı. Şükran Ekşi ile ailesi, Amerikalı kadının rehabilitasyon sürecinden her zaman yanında oldu. Daha sonra Ekşi ailesi, sağlık kurumundan taburcu edilen kadının iyiliği için ona bir bakıcı yakalamaya karar verdi. Fakat bakıcı kadının işten bölmesiyle, Amerikalı Anitra tekerrür yalnız kaldı. Bu süreçte Şükran Ekşi yaşlı bayanı aralıksız ziyaret ederek ona takviyeci oldu.

Daha sonra Elif Ekşi ile annesi Şükran Ekşi, yoğun mektep ve iş temposundan dolayı birkaç gün ziyaret edemedikleri yaşlı kadının evine gittiklerinde kapıyı açan olmadı. Vaziyeti polis haber verdiler ve konutun önüne gelen çilingirin kapıyı açmasını sabırsızlıkla beklediler. Anne ve kız, çilingirin kapıyı açması ile üzücü manzarayla karşı karşıya kaldı. Konutunde yalnız yaşayan bayan yere düşmüş ve düştüğü yerden birkaç gün süresince kalkamayarak yerde uyumuştu. Sağlık Kurumuna kaldırılan Amerikalı bayan, burada yoğun bakımda rehabilitasyon gördü. Şükran Ekşi, rehabilitasyonunun ardından taburcu olup evine dönen bayan için tekerrür bir bakıcı buldu. Amerikalı yaşlı kadının bakımı, yabancı tebaalı bakıcısı tarafından sağlanıyor.

“Bu insan bağıdır, gönül bağıdır”

Amerikalı Anitra'yı bir an olsun yalnız vazgeçmeyen Şükran Ekşi; “Anitra ile yolumuz daha doğrusu kızımın yolu bir kuaförde kesişti. Orada tanıştılar. Saçını nasıl kestireceğini anlatmak isterken kızım ona takviyeci oldu. Sonraki süreçlerde bir hayli lüzumunu karşıladık ona takviyeci olduk, zira tek başına yaşadığını bildik. Takviye edeni yoktu Türkçe öğrenmiyor. Sonra üzücü vaka, düştü kalçası kırıldı, daha külfetli bir sürece başladık. Sağlık Kurumu süreci, konut, sonrasında tek başına olması, ona bakıcı bulana kadar ona bakmak gidişatında kaldık. Bu süreçte bir bakıcı bulduk onunla devam ettik. Ama tekerrür bakıcı gittiğinde, konutta kaldığında düştü ve 3- 4 gün tek başına kaldı. Daha da makûs bir vaziyete geldi. Bir de Alzheimer başlangıcı zati. Üstelik yaşlı bakıma fukara bir insan” ifadelerini kullandı.

Amerikalı kadının Alzheimer hastalığının ilerlediğini belirten Şükran Ekşi; “Biz semtimizin muhtarı Soner beyden yardım aldım. Sağ olsun bu süreçte bana tek yardım olan Soner beydir. Şu anda Anitra'nın ikinci kazasından sonraki sürecinde alzheimeri daha da ilerledi ve bir bebek gibi. Göründüğü gibi bir bebek bakıyoruz. Bir bakıcı bulduk. Bakıcısının olmadığı vaziyetlerde biz onu bebek gibi bezledik, tüm gereksinimlerini karşıladık. Bunda kızım da eşim ve kardeşim de bana yardım oldu. Herkesten yardım almak zorundayım zira çalışan bir kadınım. Bir bakıcı bulduk şu an bakıcımızdan memnunuz. Ama en büyük kasvetimiz, Haziran'da seans izni bitecek. Seans izni bittiğinde de ben ne yapacağımı öğrenmiyorum. Seans izniyle alakalı yardım istiyorum” dedi.

İngilizce öğrenmemesine karşın Anitra ile uyuşabildiğini söyleyen Şükran Ekşi; “Ben İngilizce konuşamıyorum, kızım görüşebiliyor onunla. Ama ben İngilizce konuşamadığım vaziyetlerde dahi, o İngilizce, ben Türkçe uyuşabildik. Bu insan bağıdır, gönül bağıdır. Dini, inancı bizim için ehemmiyetli değil, ehemmiyetli olan insan olması” diye konuştu.

“Hiçbir zaman onu yalnız vazgeçmeyeceğim”

Amerikalı Anitra'nın, bazen kendisine çok güçlük çıkartmış olsa da onunla birlikte olmaktan pişmanlık dinlemediğini belirten Elif Ekşi; “Anitra ile yolumuz kuaförde kesişti. O zaman yalnızca kapıdan içeri girdiği an kavramıştım zati onun çok değişik olduğunu, yabancı olduğunu. Orada bir diyaloğa girdik, sonrasında görüşmeye devam ettik. Başına gelen vakalarda hep yanındaydım zira buradaki tek dostu bendim. Gerçekten kimsesi yok. Ne Amerika'da ne Türkiye'de ne de dünyanın hiçbir yerinde. Ben onunla dost olmaktan çok mutluluk duydum. Onun geçmişte başka bir deyişle benim yaşımdayken yaşadığı hadiseler, üniversite seneleri, bana anlattığı şeyler gerçekten bana çok yaşam deneyimi kattı.

Gerçekten çok mutluluk duydum onunla alakalı her şeyi dinlemekten. Onu hiçbir zaman yalnız vazgeçemedim, anneme söylemem de tuhaf oldu. Dedim ki anne ben biriyle tanıştım, Amerikalı, onunla buluşacağım. Evvel bir afalladı ‘nereden buldun Amerikalıyı Uğur Mumcu'da dedi. Sonra anlatım, sizle tanıştırmak istiyorum dedim. Annem geldi Anitra ile tanıştı. Bayıldı zati annemi görünce. Anitra'yı hiçbir zaman vazgeçmedim, vazgeçemedim. Gerçekten beni çok üzdüğü çok kasvet çıkarttığı zamanlar oldu. Kolay bir şahsiyeti yok kendisinin. Ama hiçbir zaman pişmanlık dinlemedim ona takviye ettiğim için, onunla birlikte olduğum için. Üzülsem de, bazen çok canım bunalsa da, ağlasam da onun suratından, hiçbir zaman onu yalnız vazgeçmeyeceğim” biçiminde konuştu.

Halit Arslan 

haber haberler gündem dünya iha güncel haberler son dakika haberleri türkiye dünya politika ekonomi finans döviz borsa spor futbol siyaset sağlık kültür sanat müzik sinema magazin moda bilim teknoloji
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray liderliği aldı
Galatasaray liderliği aldı
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!