bahis siteleri

Türkiye'nin hayalet köyü! Sadece 15 kişi kaldı, diğerleri ise...

İzmir’de Ödemiş’e bağlı Lübbey Köyü ‘Hayalet Köy’ olarak biliniyor. Köylüler bundan tam 30 yıl önce köyü terk etmek zorunda kaldılar. Nedeni ise oldukça ilginç… İşte sadece 15 kişinin yaşadığı Hayalet Köy Lübbey’in hikâyesi…

Türkiye'nin hayalet köyü! Sadece 15 kişi kaldı, diğerleri ise...
Türkiye'nin hayalet köyü! Sadece 15 kişi kaldı, diğerleri ise... admin

1 / 26

İzmir’de Ödemiş’e bağlı Lübbey Köyü ‘Hayalet Köy’ olarak öğreniliyor. Köylüler bundan bütün 30 sene evvel köyü terk etmek zorunda kaldılar. Sebebi ise oldukça enteresan… İşte yalnızca 15 bireyin yaşadığı Hayalet Köy Lübbey’in hikâyesi…

 Resimler: Sevil Mert Hürriyet Seyahat Gezgini, Uğur Biryol Hürriyet Seyahat Yazarı, DepoPhotos

2 / 26

Bir köy düşünün, ulusunun büyük çoğunluğu 7-8 kilometre ötedeki yaylaya taşınıyor, kalanları da eğitim, iş gibi sebeplerle en yakın ilçeye göç ediyor. Zamanla köyde kimsecikler kalmıyor.

3 / 26

Lübbey Köyü, İzmir’in Ödemiş İlçesine bağlı terkedilmiş bir köy. Köyde hala yaşayan yalnızca birkaç hane kalmış, onlar da köyün yaşlıları.

4 / 26

Peki Lübbey Köyü nasıl 'Hayalet Köy' oldu?
Lübbey Köyü, Bozdağların yamacındaki Türkmen Köylerinden biri. Köyün yazları çıktığı yaylaya elektrik gelip de Lübbey’e gelmeyince köylüler yavaş yavaş, şimdiki ismi ile Çamyayla Köyü olan yaylaya taşınmışlar.

5 / 26

Çamyayla bakliyat yetiştirmeye ergonomik arazisi sebebiyle de köyde yaşayanları oraya sürüklemiş. Yeni konut yapacak olanlar yeni ve faydalı arazisi olan Çamyayla’yı seçim etmiş.

6 / 26

Lübbey Köyü, hayvancılık, nar ve kestane gibi meyve yetiştiriciliği ile geçiniyormuş ancak zamanla bunlar köylünün geçinmesine yetmemiş.

7 / 26

Bazısı bakliyat yetiştirmek için Çamyayla’ya bazısı iş veya çocukların eğitimi için Ödemiş’e taşınmış derken köy hayalet köye dönüşmüş.

8 / 26

Köyün orijinal mimarisi, yeni binalarla pislenmemesi, köyün yerleştiği sırtın yapısı sebebiyle zamanla resimcilerin, yürüyüş gruplarının alakasını sürüklemesi ile şimdi yine popüler hale gelmeye başladı.

9 / 26

Lübbey Köyü ile alakalı bir çok dedikodu var. Bazısı köyü cinlerin bastığını ve bu surattan köydeki herkesin kaçtığını söylüyor.

10 / 26

Bazısı de harami köyü olduğunu söylese de reel neden, hakikatinde ekonomik.

11 / 26

"Nereden öğreniyorsun?" derseniz, köyde kalan az rakamda insanla 10-15 şahıs sohbet etme talihim oldu, birebir bu öyküyü doğruladılar. Resim: Uğur Biryol / Hürriyet Seyahat Yazarı

12 / 26

Lübbey Köyü’nün geçmişinin Hellenistik yarıyıla kadar direndiğine dair belirtiler var. Bizans yarıyılından kalma manastır, kabirlik gibi enkazlara da tesadüfülmüş.

13 / 26

Şu an şehirsel sit alanı duyuru edilmiş gidişatta olan Lübbey’de 44 sivil mimari misali ve 4 abidesel yapı bulunuyor.

14 / 26

Konutlarında arasında geniş yollar yok, yalnızca eşekle veya yürüyerek gidilebilecek ara yollarla konutlar birbirine bağlanmış. Konutlar devrilmeye surat yakalamış olsa da hepsinde kapı numarası gıcır gıcır yeni asılmış...

15 / 26

Lübbey Köyü’ne erişim
Lübbey Köyü, Ödemiş’e takribî 18 km mesafede bulunuyor. Yalnız yolun baraj inşaatı sebebiyle oldukça bozuk olması ve taş taşıyan kamyonlar sebebiyle bu kısa mesafeyi almak bir saati buluyor.

16 / 26

Bir vadinin içinden yükselen yol boyu kestane ağaçları başta olmak üzere çeşit çeşit ağaçlarla süslenmiş tabiatı izlemenin tadı da bir başka.

17 / 26

Köyün camisinin olduğu kısma kadar taşıtla erişim olası. Camiden sonrasını yürüyerek gezmeniz gerekli. Devrilmiş konutların arasında patikayı bulmakta zorlanabilirsiniz, dikkatli olmanızde fayda var.

18 / 26

En iyi Lübbey Köyü manzarası
Lübbey Köyü resimciler için bir cennet. Zati resim gruplarının köye yaptığı ziyaretler sayesinde popülaritesini çoğaldırmış ve mahallî idarelerin dikkatini sürüklemeyi muvaffak olmuş. Köyün üç açıdan manzarası çok hoş:

19 / 26

1- Lübbey Köyü’ne yanaşırken köyü karşıdan gördüğünüz açı: Burası köydeki tüm terkedilmiş konutları net olarak gördüğünüz en geniş manzara.

20 / 26

2- Köyün girişinde tepeden alta doğru gördüğünüz açı: Buradan bakınca köy neredeyse Machu Picchu’ya benziyor.

21 / 26

3- Köyün en ucundan yukarıya doğru gördüğünüz açı: Bu açıdan manzaradan çok konutların ne kadar devrilmiş olduğu net olarak görülebiliyor.

22 / 26

Lübbey Köyü, hayalet görüntüsü, içinde bulunduğu vadinin şahane doğası, merak uyandıran geçmişi ile ziyaret edilmeyi hak ediyor. Resim: Uğur Biryol / Hürriyet Seyahat Yazarı

23 / 26

İçimden bir ses kısa vakit sonra Lübbey’de ciddi bir hareketlilik başlayacak ve devrilmeye surat yakalamış köy küllerinden yine doğacak diyor. Resim: Uğur Biryol / Hürriyet Seyahat Yazarı

24 / 26
25 / 26
26 / 26
lübbey köyü lübbey köyü hikayesi Seyahat SeoHaber Seyahat Haberi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray liderliği aldı
Galatasaray liderliği aldı
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!