bahis siteleri

Türkiye'nin pek fazla bilinmeyen cennet köşeleri

Türkiye’nin her bir köşesinde görülmeye ve keşfedilmeye değer muhteşem yerler var. Yalnız bu yerlerden bazıları her yıl çok sayıda ziyaretçiyi çekse de bazıları sahip oldukları güzelliklere rağmen pek fazla bilinmiyor. İşte Türkiye’de daha farklı ve unutulmaz birkaç gün geçireceğiniz o yerler...

Türkiye'nin pek fazla bilinmeyen cennet köşeleri
Türkiye'nin pek fazla bilinmeyen cennet köşeleri admin

1 / 32

Türkiye’nin her bir köşesinde görülmeye ve keşfedilmeye kıymet mükemmel yerler var. Yalnız bu yerlerden kimileri her sene çok rakamda ziyaretçiyi çekse de kimileri sahip oldukları hoşluklara karşın pek fazla öğrenilmiyor. İşte Türkiye’de daha farklı ve unutulmaz birkaç gün geçireceğiniz o yerler...

2 / 32

Türkiye'nin en büyük ikinci tatlı su gölü: EĞİRDİR
Senenin her mevsiminde bir hayli ziyaretçi ağırlıyor. Isparta'nın şehir hudutları içinde bulunan Çarpıktır Gölü, suskun serinkanlı bir tatil isteyenler için en doğru adreslerden biri.

3 / 32

Ayrıca Çarpıktır Gölü, natürel içme suyu havzası olmasının yanı gizeme biyolojik spektrum kıymetleri bakımından beynelmilel ehemmiyete sahip. Ailenizle hafta sonunu değerlendirebilir, tabiatla iç içe birkaç gün tatil yapabilirsiniz. Isparta ili hudutlarında yer alan ve 482 kilometrekare alanı içeren Eğirdir Gölü, tektonik ve karstik tesirlerle oluşmuş. Kent merkezine takribî 1.5 km uzaklıkta olan Yeşilada yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası.

4 / 32

Ufak bir mesken yeri olmasına karşın tarihi yapıları ve natürel hoşlukları oldukça fazla… Aya Stefanos Kilisesi, Müslahattin Dede ve Eflatun Dede Türbeleri de burada bulunuyor. Deniz seviyesinden 916 metre yükseklikteki gölün vasati derinliği 12 metre ortamında.

5 / 32

Göller Yöresi olarak öğrenilen Çarpıktır, senenin her mevsiminde bir hayli ziyaretçiye konut sahipliği yapıyor. Suskun serinkanlı ve huzur dolu bölgede ailenizle beraber hafta sonu tatilinizi değerlendirebilir, tabiatla buluşabilirsiniz.

6 / 32

Göl, yaban yaşamı açısından da hayli ehemmiyetli… Avrupa'da 514, Türkiye'de ise 454 farklı kuş cinsi bulunuyor.

7 / 32

Türkiye'de bulunan kuş cinslerinin 225'i Eğirdir Gölü ve etrafında barınıyor. Eğirdir Gölü konut sahipliği yaptığı cinslerin yanında balıkçılık, tarım, içme suyu temini gibi kullanım kıymetleri ile etrafına yaşam veriyor.

8 / 32

Türkiye'nin tek leylek köyü: ESKİKARAĞAÇ
Bursa'nın Karacabey ilçesine bağlı Avrupa Leylek Köyü Eskikaraağaç, baharın gelmesiyle hafta sonları için oldukça ideal bir yer.

9 / 32

14 yıldır ananesel leylek şenliğine konut sahipliği yapan Eskikaraağaç Leylek Köyü, geçmiş senelerde yalnızca şenlik günleri ziyaretçilerin akın ettiği bir yer olarak öğrenilirken, Karacabey Belediyesi’nin son senelerde asıllaştırdığı turizm saldırılarıyla artık sene süresince yerli ve yabancı turistlerin gözde mekânı haline geldi. Senede vasati 20 bin ziyaretçi ağırlayan Eskikaraağaç Leylek Köyü’nde, bu rakamın her sene daha da çoğaldığı belirtiliyor.

10 / 32

Hafta sonu leylek köyünde yaşanan yoğunlukta İzmir, Çanakkale ve İstanbul ağırlıklı ziyaretçilerin yoğun alakası kollanırken, mahalle bayanları tarafından işletilen EKADER Konutu da yöresel mahsulleri ile davetlilere yöresel yemekler sunuyor.

11 / 32

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na ait Eskikaraağaç Kuş Tahnit Salonu da ziyaretçilerin yoğun alaka gösterdiği bir değişik mekân olarak dikkat sürüklüyor.

12 / 32

Gelen ziyaretçiler, 1,5 km uzunluğundaki gölün kıyısında yer alan parke taşlı Leylek Yürüyüş Yolu’nda yürüyerek, tabiat ile baş başa kalma imkânı buluyor.

13 / 32

Dileyen ziyaretçiler kayık turlarıyla gölde dolaşma imkânı bulurken, ‘Leylek Köyleri Hatıra Duvarı’ndan da değişik ülkelerin yapılan çalışmaları hakkında bilgi alabiliyorlar. Resimler: İpek Evci / Hürriyet Seyahat Gezgini

14 / 32

Leylek Köyü’nde ayrıca belediyeye ait sosyal kuruluşta da lokanta hizmeti veriliyor. Resimler: İpek Evci / Hürriyet Seyahat Gezgini

15 / 32

Yapılan tanıtım faaliyetleri ile leylek köyü Eskikaraağaç her kesimin ilgisine sürüklerken, film sektörü de köyün bu şanından kısmetini aldı ve almaya devam ediyor. Eskikaraağaç Leylek Köyü geçtiğimiz senelerde, başrollerini Murat Yıldırım ve Özge Gürel’in paylaştığı ‘İlk Öpücük’ filmine de konut sahipliği yapmıştı. Resimler: İpek Evci / Hürriyet Seyahat Gezgini

16 / 32

Ege’de gizli bir cennet: ADALA / MANİSA
Manisa’nın Salihli ilçesine bağlı Adala beldesi, Üşümen Tepesi ile Dibek Dağı’nın arasından geçen Gediz Nehri’nin Salihli Ovası’na açıldığı düzlükte kurulmuş bir mesken merkezi. Termal ve kaplıca beğenenler için burası ziyaret edilmesi gereken rotalardan.

17 / 32

Ayrıca antik çağdan günümüze uzanan binlerce senelik geçmişi ve volkanik coğrafi yapısıyla dikkat sürüklüyor. Hermos Nehri’nin taşıdığı faydayı bağrında harmanlıyor. Vadi yürüyüşleri yapmak isteyenler için etrafta bir hayli imkân var. Görmeden dönmemeniz gereken yerler arasında Kurşunlu Kaplıcaları, Sart Antik Şehri ve Homeros Vadisi yer alıyor.

18 / 32

Ege hoşu: KARABURUN
İlçede çok az koy ve kuruluşun bulunmasından dolayı burası kimse tarafından seçim edilmiyor.

19 / 32

Karaburun durgunluğunun dışında serin, dalgalı ama bir o kadar da sualtı zenginliklerine sahip bir yer. Özellikle balıkçılık için seçenek bir rota olarak düşünebilirsiniz.

20 / 32

Bölgede farklı yerlerden biri ise Çakmaktepe mevkii.

21 / 32

Hititler'in yapıtlarına tesadüfülen bölgede esrarengiz arkeolojik yapılara erişmek muhtemel.

22 / 32

Huzur adresi: KAPIKIRI KÖYÜ
Bodrum’a 40 dakika uzaklıkta bulunan Bafa Gölü’nün kenarına yerleşmiş ufak bir köy Kapıkırı...

23 / 32

Eğer tarih ve arkeoloji ilginize sürüklüyorsa Kapıkırı’nda Helenistik ve Bizans yarıyılına ait tarihi enkazlar ilginize sürükleyebilir.

24 / 32

Bafa Gölü üzerinde tarihi harabelerin bulunduğu ismeler ve 20 bin kadar kuş çeşidinin yer aldığı sular bulunuyor.

25 / 32

Gölde ufak filikalarla gezinti yapabilirsiniz. Ayrıca kuş resimciliğiyle ilgilenenler şahane resimler tutabilir

26 / 32

Suskun serinkanlı: AZDAVAY / KASTAMONU
Aşıklar köprüsü, Valla Kanyonu, Ilıca Şelalesi ve Horma Kanyonu büyüleyici tabiat hoşluğunu yakından görmek için Azdavay’a gitmek koşul. Özellikle Azdavay Seyir Terası çok popüler. İlçeye gelen yerli ve yabancı turistlerin özellikle gün doğumu ve gün batımını izleyebilmelerinin yanı gizeme resim sürükleme merkezi olarak da kullanabildikleri muhteşem bir mekân haline getirildi.

27 / 32

Bir de Medil Mağarası’na kesinlikle uğranılmalı… Azdavay İlçe merkezine 6 km uzaklıkta. Karakuşlu Köyü’ne bağlı Ayvat semtinde medil ormanı içinde yer alıyor. Mağaranın milattan evvelki yarıyıllarda barınak, hayat alanı ya da ibadethane olarak kullanıldığı hipotez ediliyor.

28 / 32

Tarihiyle öğreniliyor: GÜZELÇAMLI
Kuşadası’nda yer alan daha önceki bir İon şehri olan Güzelçamlı tarihiyle ön tasarıya çıkıyor.

29 / 32

Yunanlılardan Perslere kadar bir hayli daha önceki devleti barındıran Güzelçamlı, Dilek Yarımadası ve Samsun Dağları'nın arasında kaldığı için yararlı ve çok muhtelif bir toprak ve nebat örtüsüne sahip.

30 / 32

Anadolu’nun ehemmiyetli bedellerinden: TAŞKALE / KARAMAN
Taşkale Karaman'a bağlı bir kasaba… Evvelleri Kızıllar olarak da anılmaktaydı. Bölge meskeni çok daha öncekilere katlanmakla birlikte, turistik İncesu Mağarası ve Taştan Oyma Hububat Depoları da bu kasabada bulunuyor.

31 / 32

Ayrıca buradaki en özel yerlerden biri de Manazan Mağaraları… Bu mağaralar İç Anadolu’da ehemmiyetli kültürel zenginliklerinden. Fakat obrukların, Mevlana’nın ve Çatalhöyük’nam gölgesinde kalmış, ismini duyuramamış.

32 / 32

Mağaralar insan - tabiat ilişkisinin Anadolu’daki misallerinden yalnızca biri. İnsanoğlunun güç gidişatta kaldığında nasıl bir azimle, eforla dağları delip, sığınak yapabildiğinin en hoş misali…

Seyahat Seyahat Haberi SeoHaber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray liderliği aldı
Galatasaray liderliği aldı
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!