bahis siteleri

“Türkiye, uzay bilimleri alanında atılım yapıyor”

Kozmik anafor astronomi platformu'nun kurucusu zafer emecan, türkiye astronomi ve uzay bilimleri alanında atılım yapmaya çalışan bir ülke. bu atılımın sağlam.

“Türkiye, uzay bilimleri alanında atılım yapıyor”
“Türkiye, uzay bilimleri alanında atılım yapıyor” admin

Astronomi ve uzay bilimleri kaynağı Kozmik Anafor Astronomi Platformu'nun kurucusu Zafer Emecan, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Astronomi Kulübü tarafından tertip edilen ‘Kozmik Anafor ile Bir Uzay Serüveni' isimli konferansa konuşmacı olarak katıldı. 

Temel Astronomi, yıldızlar, galaksiler ve cihan mevzularının işlendiği konferansta konuşan Emecan, Türkiye'nin astronomi ve uzay bilimleri alanında atılım yapmaya çalışan bir ülke olduğunu belirtti. Emecan, “Bu atılımın sağlam esaslar üzerinde yükselebilmesi için gençlerimizin astronomi ve uzay bilimleri alanında doğru ve yeterli bilgiye erişmesi gerekiyor'' dedi.

"Gelişmiş ülkeler gençleri astronomiye yönlendiriyor"
Gelişmiş ülkelerde astronomi biliminin tabana dağıldığını ifade eden Emecan şunları söyledi: “Gelişmiş ülkelerde, astronomi bilimi millet tabanında oldukça yaygın. Bu da gençleri astronomi ve uzay bilimleri alanında eğitim görmeye yönlendiriyor ve yetişmiş insan kaynağının oluşmasını sağlıyor. Bizim de emelimiz, gençlerimizin bu bilim dalına ilgi duymasını ve bu alanlarda eğitim almasını teşvik etmek” diye konuştu.

"İnsanlığın uzaydaki iki zaferi"
İnsanlığın yeni asıllaşan çok büyük iki galibiyetinden laf eden Emecan, "Geçtiğimiz aylarda Parker Solar Probe Parker Güneş Sondası adlı uzay taşıtı çok riskli ve güç bir vazifeyi muvaffak olarak yıldızımız Güneş'e en yakın insan üretimi nesne olmayı muvaffak oldu ve muazzam resimler gönderdi. Yeniden, New Horizons Yeni Ufuklar uzay taşıtı, 13 senelik bir yolculuktan sonra Güneş'e şimdiye kadar en uzak gayeye, Ultima Thule astroitine erişti. Bu büyük atılımlar, safhanın bulguyu ve uzak seyyareleri yurt edinmemizde çok ehemmiyetli atılımlar olacak" biçiminde konuştu.  

Astronomi uzay bilimleri türkiye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray liderliği aldı
Galatasaray liderliği aldı
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!