bahis siteleri

Van kedilerinin kalitesi her yıl artıyor

Yılda on binlerce yerli ve yabancı kişinin ziyaret ettiği van kedi villası'nda koruma altında bulunan kedilerin her geçen yıl hem sayıları hem de kaliteleri.

Van kedilerinin kalitesi her yıl artıyor
Van kedilerinin kalitesi her yıl artıyor admin

Cana yakınlığı, beyaz, ipeksi kürkü, aslan yürüyüşü, tilki kuyruğuna benzeyen uzun ve şişkin kuyruğu, farklı göz renkleri ve suya düşkünlüğüyle şehrin en ehemmiyetli kıymetlerinden olan Van kedilerinin yavru rakamında çoğalış yaşanıyor. En nitelikli damızlıkların barındırıldığı ve bir sene süresince 3 yarıyıl doğumun reelleştiği kedi villasında, titiz bakım ve aralıksız alaka sayesinde öbür kedilere göre erken dargınlığa gelen Van kedilerinin, mart ayı itibariyle ilk parti doğumları asıllaştı. Van kedilerinin bu yıl geçen senelere göre hem niteliği hem de yavru rakamında büyük bir çoğalış yaşandı. 

İHA muhabirine konuşan Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Abdullah Kaya, niyetlerinin Van şehri başta olmak üzere Türkiye'de her konuta bir Van kedisi sokabilmek olduğunu belirtti. Geçtiğimiz 3-4 yıl evvel tam bir sene süresince alınan yavru rakamını son senelerde yalnızca bir yarıyılda alabildiklerini ifade eden Prof. Dr. Kaya, “Bizdeki hayvanlar klasik mevsimsel dargınlıktan ziyade, bakımlarının titizlikle yapılmasından dolayı erken dargınlığa gelmektedir. Dolayısıyla mart ayında çiftleşmekten ziyade, mart ayında birinci partileri doğum yaptı. Böylece 2019 senesinin ilk yavrularını biz iki ay evvel almış olduk. 2019 senesinde birinci batında aldığımız yavru rakamından gerçekten çok memnunuz. Bu sayı 3-4 yıl evvel tam bir sene süresince aldığımız yavru kadardır. Biz bunu senede 3 kere yineletiyoruz. Tabi bunu değişik annelerle yaptırıyoruz. Sene bazında da her geçen yıl yavru sayımızda çoğalış oluyor” dedi.

“Her sene nitelik çoğalıyor” 

Kaya, “Elimizdeki damızlık anne ve babaları her sene değerlendirmeden geçiriyoruz. Bu değerlendirmeler neticeyi her sene bir evvelki seneye göre nitelik açısından bir adım daha ileri gitmiş oluyoruz. Dolaylısıyla da buraya ziyarete gelenlerin dikkatini sürükleyen bir gidişattır. Zira her geldiğinde burada daha hoş kediler, daha nitelikli yavru, anne ve babaları görmek muhtemeldir. Her sene niteliği genişleterek devam ettiriyoruz” diye konuştu.

“Türkiye'de her konuta bir Van kedisi” 

Emellerinin yalnızca hayvan barındırmak olmadığını, hakikat emellerinin en nitelikli damızlıkları barındırmak ve çoğalan hayvanları sahiplendirmek olduğunu dile getiren Kaya, laflarını şöyle sürdürdü:
“Tam kedileri bu merkezde yakalamak gibi bir gayemiz yok. Gayemiz Van'da ve Türkiye'de her konuta bir Van kedisi sokabilmektir. Dolaysıyla bu emelimiz güzergahında her yıl kendi gereksinimimizi karşılayacak seviyede yaptığımız değerlendirme neticeyi, lüzumumuz olanları burada yakalıyoruz. Gerisini ise hayvanseverlere muhakkak bir fiyat karşılığı veriyoruz.”  

Yılmaz Sönmez
 

haber haberler gündem dünya iha güncel haberler son dakika haberleri türkiye dünya politika ekonomi finans döviz borsa spor futbol siyaset sağlık kültür sanat müzik sinema magazin moda bilim teknoloji
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray liderliği aldı
Galatasaray liderliği aldı
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!