bahis siteleri

'Yeni Zelanda Canisiyle Görüştü' İddiasına Brunson'dan Cevap Geldi

Yeni Zelanda saldırganı ile Türkiye'de görüştüğüne dair iddialara cevap veren Rahip Brunson, 'Kamuoyunu Hıristiyanlar'a karşı kışkırtma amaçlı ve asılsız bir iddia' dedi.

'Yeni Zelanda Canisiyle Görüştü' İddiasına Brunson'dan Cevap Geldi
'Yeni Zelanda Canisiyle Görüştü' İddiasına Brunson'dan Cevap Geldi admin

Yeni Zelanda'daki cami kırımını hakikatleştiren Brenton Tarrant'ın 2016 senesinde 43 gün süresince Türkiye'de bulunduğu ortaya çıkmıştı. Tarrant'ın bu müddet zarfıda bir yarıyıl Türkiye'de tutuklu bulunan Rahip Brunson ile iletişimi olduğu ileri sürüldü. Bu iddiaya yanıt veren Brunson, "Kamuoyunu Hıristiyanlar'a karşı kışkırtma emelli bir iddia ve iğrenç bir mücadele" dedi.

Kırımı hakikatleştiren Tarrant'ın 17-20 Mart 2016 ve 13 Eylül-25 Ekim 2016 tarihleri arasında olmak üzere, toplam 43 gün Türkiye'de ne yaptığına dair bazı iddialar gündeme gelmeye başladı.

"İZMİR'DE HACI OLDU" İDDİASI

Brenton Tarrant'ın İzmir'de Hıristiyanlar için mukaddes olan bölgeye gelerek hacı olduğu iddia edildi. İzmir'de Hıristiyan radikal sağcı yapılarla da görüşen Tarrant'ın, şehirde yaptıklarının mercek altına alındığı ileri sürülüyordu.

BRUNSON'LA GÖRÜŞTÜ MÜ?

Tarrant'ın, 25 yıldır Türkiye'de vazife yapan ve 2016 Aralık ayında hapsedilen Rahip Andrew Brunson'la görüşüp görüşmediğinin de araştırılan mevzular arasında olduğunu yazdı.

Brenton Tarrant

BRUNSON: İĞRENÇ BİR MÜCADELE

Rahip Brunson, iddialara Amerika Birleşik Devletlerinden cevap verdi. Amerika'nın Sesi'nden Mehmet Toroğlu'nun suallerini cevaplayan Brunson şu ifadeleri kullandı:

"Eşim ve ben 25 sene süresince Türkiye'de bir emel için yaşadık: Müslümanlar'a İsa Mesih'in sevgisini göstermek. Orada yaşadığımız tam haksızlık ve cefaya karşın Türkler'i hala hoşlanıyoruz. Yeni Zelanda'da camilere yapılan terör atağı bizim korunduğumuz tam bedellere terstir ve bu eylemi ayıplıyoruz. Odatv ve değişik bazı medya uzuvlarının bireyimi bu terör atağı ile ilişkilendirmesi iğrenç bir mücadeledir" ifadelerini kullandı."

Rahip Brunson

"ESASSIZ BİR İDDİA"

Bunun, "yalnızca esassız bir iddia değil ama aynı zamanda kamuoyunu Hıristiyanlar'a karşı kışkırtma emelli" olduğunu belirten Brunson, şöyle devam etti:

"Hele, 'İzmir'deki radikal sağcı Hıristiyan yapılar' ifadesi bir yanılsama gibi inanılmaz bir dünyanın mahsulüdür. Bizimle irtibatlı öyle bir yapı olmadığı gibi Türkiye'nin devlet uzuvları, emniyeti, istihbarat teşkilatı her şeyi izlerken bu radikal gruplarla gayrette beceriksiz kaldıklarını ifade etmek anlamına kazanç ki bu da kabul edilemez. Bu palavraları ortaya atan bireylere gazeteci diyemiyorum."

"SON ZİYARETİNDE NEZARETİNDEYDİM"

Tarrant'la netlikle bir görüşmesi olmadığını vurgulayan Brunson, "Şunu andırmak gerekir; polis izimizi sürüyordu. Şayet rastgele bir iletişim olsaydı şimdiye kadar bunun çoktan kullanılacağından emin olabilirsiniz. Tüm telefon kayıtlarım ve hareketlerimi takip eden HTS kayıtları yakından incelendi. Tarrant'ın Son ziyareti sırasında ben zati nezaretindeydim. Onunla hiçbir zaman görüşmedim" dedi.

Brunson, Tarrant için, "Hıristiyan olduğu iddiasında değil. Neden Türkçe dilinde faaliyet gösteren kilisemizi ziyaret etsin? Hem Suriye hududunda hem İzmir'de çok rakamda sığınmacıya dayanak etmek dahil, Müslümanlar'a karşı sevgimize dair uzun bir geçmişe sahibiz" ifadesini kullandı.

Yeni Zelanda Katliamcısı ile Rahip Brunson'ın Bağlantısının Olduğu İddia EdildiYeni Zelanda Kırımcısı ile Rahip Brunson'ın İrtibatının Olduğu İddia Edildi
haberleri haber haberler haberi HABER HABERLER
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray liderliği aldı
Galatasaray liderliği aldı
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!