bahis siteleri

Yerli İHA’lardaki başarı Akıncı taarruz uçağımızı hızlandırıyor

İsrail'in türkiye'ye vermediği insansız hava aracı (iha)'ları 5'de 1'i fiyatına yerli imkânlarla üreten baykar, taarruz tipi akıncı iha'yı bu yılın ağustos.

Yerli İHA’lardaki başarı Akıncı taarruz uçağımızı hızlandırıyor
Yerli İHA’lardaki başarı Akıncı taarruz uçağımızı hızlandırıyor admin

Şimdiye kadar Baykar'ın Türkiye'de kullanıma sunduğu Bayraktar TB-2 modeli 75 adet İHA ile teröristlerin yeri basitçe tanımlanıyor. Kandil'de son olarak terörist başının yakın çalışma takımını apsisleyip, Türk Hava Güçleri F16'larının basitçe vurmasını sağlayan Bayraktar İHA'lar, bir hayli arkadaş ülkeden de sipariş ediliyor. Katar'dan sonra Ukrayna içinde 6 adet İHA imaline başlandı.

Baykar en ehemmiyetli projesi taarruz tipi insansız hava vasıtayı Akıncı içinde çalışmalarını yoğunlaştırdı. Ağustos ayında test uçuşlarının başlaması tasarlanan Akıncı taarruzi insansız hava vasıtasına, bin 350 kilo verimli yük yüklenebilecek. Yerli yazılımla idarenen ve üretilen Som-A, Cirit, MK-82 ve Bozok gibi füzelerin yanı gizeme yeni test edilen ulusal uslu cephanelerde Akıncı'da kullanılabilecek. Akıncı taarruz tipi SİHA'ların 2020 seneyi başında Türk Silahlı Güçler harekâtlarında kullanılması kastediliyor.

Katar ve Ukrayna gibi ülkelerinde sipariş verdiği ve Türkiye Cumhuriyeti'nin satışına onayladığı Bayraktar TB-2 modeli insansız hava vasıtalarının şimdiye kadar yaptığı takribî 90 bin saatlik uçuşa ait bilgiler, Akıncı taarruz tipi insansız hava vasıtalarında da kullanılacak. Suni akıl yazılımlar ile yapılan kayıtlardaki, insan hareketlilikleri, bölgenin topoğrafik yapısı gibi bir hayli bilgi süratlice inceleme edilebilecek. 24 saat kesintisiz uçarak kritik bölgelerden görüntü kaydolan yerli İHA'ların harekâttaki galibiyeti Akıncı adı verilen yeni taarruz tipi silahlı, insansız hava vasıtalarının imalini de hızlandırıyor.

Terör örgütünün kurucu kadrosunda bulunan ve İnterpolün kırmızı bülteni ile aranan Rıza Altun'un son olarak Kandil'de yerinin tanımlanarak F-16 ile vurulmasına imkân sağlayan İHA'lar artık silahlı olarak teröristlere anında müdahale ediyor. Çok daha pratik ve süratli korunma olanağı sağlayacak Akıncı'da bulgu ve istihbarat faaliyeti, silahlı müdahale ile birleşecek. Böylece Türkiye, ulusal olanakları ile bu sınıfta Silahlı İnsansız Hava Vasıtayı üreten 3 ülkeden biri olacak. Afrin harekâtından bu tarafa nitelikli görüntü kaydı ve bilgi transferi ile Orta Doğu ülkelerinin favorisi olan Türk İHA'larına Katar ve Ukrayna'dan sonra yeni alıcılarında geldiği bilindi.

Türk Silahlı Güçleri stokunda 69 adet, Emniyet Genel Müdürlüğü'nde ise 6 adet olmak üzere 75 tane Bayraktar TB2 ulusal İHA misyon yapıyor.

"İsrail dağı taşı bombalatmış"
1990'lı senelerde Türkiye'nin stokuna kattığı ilk insansız hava vasıtaları İsrail üretimi Heron ve Amerika Birleşik Devletleri üretimi GNAT modelleriydi. 2000'li senelerde GNAT'ın gelişmiş versiyonları olan Predator ve Repaer SİHA'larının Türkiye'ye satışına Amerika Birleşik Devletleri Kongresi'nden izin çıkmaması üzerine Türkiye, kendi SİHA'larını geliştirme sürecini süratlendirmişti. Türkiye, 2008'de MQ-1 Predator ve MQ-9 Reaper silahlı insansız hava vasıtayı alımı için Amerika Birleşik Devletleri idaresine arz mektubu yollamıştı. Ancak, Amerika Birleşik Devletleri, PKK maksatlarının havadan vurulmasında tesirli olan uslu cephanelerin satışı mevzusunda Türkiye'ye mesele çıkarmıştı. Türkiye, bir yarıyıl İsrail'den 10 Heron kiralamıştı. Ancak İsrail, Türkiye tarafından görüntü sistemi yerleştirilecek silahlı Heron projesini daha sonra iptal etti. Daha Önceki Ulusal Korunma Bakanı Nurettin Canikli, daha evvel yaptığı bir söylemede, “İsrail'den aldığımız İHA'ların ürettiği bilgilere sabrederek yapılan bu bombalamaların ehemmiyetli bir kısmının isabetsiz olduğunu sonradan anladık. Sonradan anladık ki dağı taşı bombalamışız gerçeğinde” demişti.  

İrfan Altıkardeş

haber haberler gündem dünya iha güncel haberler son dakika haberleri türkiye dünya politika ekonomi finans döviz borsa spor futbol siyaset sağlık kültür sanat müzik sinema magazin moda bilim teknoloji
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray liderliği aldı
Galatasaray liderliği aldı
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!