bahis siteleri

YSK, Vatandaşı Oy Kullanırken Dikkat Etmeleri Konusunda Uyardı

YSK, pazar günü yapılacak olan yerel seçimlerde oy kullanacak seçmenlere yönelik yeni bir bilgilendirme yayınladı.

YSK, Vatandaşı Oy Kullanırken Dikkat Etmeleri Konusunda Uyardı
YSK, Vatandaşı Oy Kullanırken Dikkat Etmeleri Konusunda Uyardı admin

Yüksek Tercih Heyeti'ndan Yüksek Seçim Kurulu bu pazar günü yapılacak olan mahallî tercihlerde rey kullanacak ola seçmenlere müteveccih yeni bir bilgilendirme geldi.

31 Mart mahallî tercihleri evveli Kurum'dan e-devlet'te e-posta adrese kayıtlı olan seçmenlere, "Rey Kullanırken Dikkat Faktörüz Gerekenler" başlığıyla sevk edilen e-postada, "ehemmiyetli" ibaresiyle şu ifadelere yer verildi:

"Ehemmiyetli: Cep telefonu, resim veya film cihazı gibi görüntü kaydolucu veya haberleşme sağlayıcı makinelerle rey verme yerine girilmesi yasaktır ve cezası bulunmaktadır. Bu cins aygıtların rey verme is¸lemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık heyetine vazgeçilmesi gerekmektedir."

2014'TE YASAKLANMIŞTI

Seçmenlerin rey verme harekâtı sırasında cep telefonu kullanımı ile tertip etme, daha evvel 2014 senesindeki mahallî tercihler evveli de gündeme gelmişti. Yüksek Seçim Kurulunun o sene aldığı kararla, "298 rakamlı Kanun'un 92. maddesinin son fıkrası ile Heyetimizin 8/1/2014 tarih ve 2014/23 rakamlı kararı eki 30 Mart 2014 Pazar günü yapılacak Mahalli Yönetler Tercihlerinde Sandık Heyetlerinin Görev ve Yetkilerini Gösterir Misal: 138 rakamlı Genelge'nin 34. maddesinin "Rey verme harekâtı" başlıklı B maddesinin 2 numaralı bendi uyarınca cep telefonu, resim veya film cihazı gibi görüntü kaydolucu veya haberleşme sağlayıcı makinelerle rey verme yerine girilmesi menedilmiş olduğundan, bu cins makinelerle kapalı rey verme yerine girilemeyeceğine, bu cins makineleri kullanmakta dayanan şahıslara rey kullandırılamayacağına ve buna ait her türlü önlemi almaya 298 rakamlı Kanun'un 82. maddesine göre sandık heyeti ve ilçe tercih heyeti başkanlarının yetkili olduğuna" oybirliği ile karar verilmişti.

Yüksek Seçim Kurulu Posta Ysk haberleri haber haberler haberi HABER HABERLER 31 mart seçimi 2019 seçim
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray liderliği aldı
Galatasaray liderliği aldı
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!
4 yıllık aşk bitti... Ayrıldılar!